YENİLER >

Araştırma: Bu Durum Kedilerin Avlanma Yetisini Azaltıyor

Araştırma: Bu Durum Kedilerin Avlanma Yetisini Azaltıyor

Yapılan yeni bir araştırmaya göre, gün boyu sahipleriyle oyun oynayan ve et bakımından zengin yiyecekler tüketen kediler, yabani hayvanları daha az avlıyor.

Popular Science'ta yer alan habere göre, Exeter Üniversitesi tarafından yapılan yeni çalışmada, proteinlerin etten geldiği mama kullanmak, kedilerin avlanmasını yüzde 36 azaltıyor. Ayrıca kedi sahibi ile her gün beş ila on dakika oynamak da yüzde 25’lik bir azalmayla sonuçlandı.

Exeter Üniversitesi Çevre ve Sürdürülebilirlik Enstitüsü’nde çalışan Profesör Robbie McDonald, “Kedileri iç mekanlarda tutmak, avlanmayı önleme konusunda kesin bir yöntem olsa da; bazı kedi sahipleri, kedilerinin dış mekanlara erişimini kısıtlamanın onların mutluluğuna ilişkin doğuracağı sonuçlardan endişe duyuyor" diyor.

Çalışmada bahsedilen oynama, kedi sahiplerinin bir ip ile çubuğa oyuncak tüy bağlayıp hareket ettirmesini ve bu sayede kedilerin bunu gizlice izlemesini, kovalamasını ve üstüne atılmasını kapsıyor.

Kedi sahipleri, her bir “avlanmadan” sonra kedilerine oynamaları için oyuncak bir fare de verebilir ve gerçek bir öldürmeyi taklit edebilirler.

Etli yiyecekte bulunan hangi unsurların, avlanmada meydana gelen bu azalmaya yol açtığı ise belli değil. Deneyleri yürüten doktora öğrencisi Martina Cecchetti şöyle söylüyor:

“Bazı kedi mamaları, soya gibi bitkisel kaynaklardan gelen protein içeriyor. Bu besinler ‘eksiksiz bir beslenme’ sunmasına karşın, bazı kedileri bir veya daha fazla mikrobesinden mahrum bırakabilir ve kedilerin avlanmasını teşvik edebilirler.”

Kaynak: Posta

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER