YENİLER >

Kediler Bizi Neden İzliyor?

Kediler Bizi Neden İzliyor?

Kesin olan bir şey var kediler, kendi kurallarını koymayı seven ilginç canlılar. Kediniz lavaboda oturmayı seviyor ya da şefkat göstermek için saçınızı çiğniyor (evet, bu gerçek!), eğer bir kediniz varsa, muhtemelen bazı benzersiz davranışlarına aşinasınızdır. Bununla birlikte, iki tüylü kedinin gururlu annesi olarak, uzun süre bana bakmaları hala beni şaşırtıyor. Bunu yazarken, yaşlı kedim Alfredo, hareketsiz bir şekilde odanın diğer ucundan bana bakıyor. Dışarıdaki trafiğin delici sesleri veya penceremize konan kuşlar bile onu bakışlarını benden uzaklaştırmaya yetmiyor. Peki ama neden?

İnsanlar sık sık ”gözler kalbin aynasıdır” der. Kedilere gelince, bu durum biraz korkutucu olabilir. Sıra dışı ifadeler ve davranışların farkında olmalısınız.

Öyleyse, kediniz size neden dik dik bakıyor diye merak ediyorsanız, kediler hakkında bazı temel bilgileri bilmeniz gerekir. İlk olarak, kediler insanlardan çok daha az göz kırpar. Bu nedenle gözlerinin sürekli açık olduğu düşünülür ve insanlar, kedilerin bakışlarını bir tehdit olarak yorumlar.

Daha önce de belirtildiği gibi bir kedinin bakışı beden dilinin büyük bir bölümünü oluşturur. Bununla birlikte, bakışlarını yorumlamanın birkaç farklı yolu vardır. Aşağıda bazı örnekleri bulabilirsiniz:

Bir şeye ihtiyacı vardır

Hayvanlar konuşamaz, bu yüzden size bakmak, bir şeye ihtiyaçları olduğunu söylemelerinin en iyi yoludur. Kedinizin su, yemek ve temiz bir kum kabı gibi ihtiyaçlarını karşıladığınızdan emin olun. Belki onu beslemeyi unuttunuz ya da en sevdiği oyuncağını istiyor olabilir.

Siz etrafta dolaşırken size bakıyor

 Muhtemelen bunu her zaman, hatta her gün yapmaz. Belki yeni bir çantanız var, biriyle konuşuyorsunuz ve ruh haliniz değişiyor, mutfakta şarkı söylüyorsunuz ya da farklı bir şekilde davranıyorsunuz. Bu tür şeyler kedinizin dikkatini çeker. Temel olarak, meraktan size bakıyor.

Komuta etmeye çalışıyor

Kedinizin otoriter olmak istediği zamanlar vardır. Kediler genellikle bu tür şeyleri diğer hayvanlarla yaparlar, ancak kedinizi azarladıysanız veya sevmediği başka bir şey yaptıysanız, size meydan okumaya çalışıyor olabilir. Kediniz size dik dik bakıyorsa, tıslıyorsa ve kuyruğunu kaldırmışsa veya saldırı pozisyonundaysa, aynı şekilde ona bakmayın.

Sevgi

Bir kedi gözleri yarı açık olarak size bakıyorsa, bu da sizinle rahat ettiğinin ve size şefkat duyduğunun bir işareti olabilir. Kedinizin size bu şekilde bakması, arkadaşlığınızdan hoşlandığını ve bunun için size teşekkür ettiğini gösteriyor olabilir.

Eğer bir kedi size dik dik bakıyor ise ve göz bebekleri genişlemişse bu korktuğunu ve bir tehdit algıladığını gösterir. Evin başka bir köşesinde bir ses duymuş ve yardım için size gelmiş olabilir.

Bunlar kedinizin sizi izlemesinin nedenlerinden bazıları. İnsanlar kedilerin bu davranışlarını görünce onların gizemli canlılar olduğunu düşünür, ama şimdi bunun doğru olmadığını görüyorsunuz. Sadece kedilerin hareketlerini yorumlamayı bilmeniz gerek. 

Kaynak: Myanimals

Keditörün Önerisi

Kediler Alemi

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER