YENİLER >

Kediniz Sizi Özlüyor Olabilir

Kediniz Sizi Özlüyor Olabilir

Kedi davranışı ile alakalı yapılan bir çalışma kedilerin sahiplerine karşı kötü davranış sergilemelerinin sahiplerini özlemelerinden kaynaklanıyor olabileciğini ortaya çıkardı.

Yeni bir çalışma kedinizin tuvalet kağıdını parçalamasının ve evin belli bölgelerine çiş yapmasının sebebinin ayrılma anksiyetesinden kaynaklanabileceğini gösterdi.

Birçok çalışma köpeklerin sahiplerinden ayrılma korkusunu inceledi ancak bu tarz bir çalışma daha önce kediler için yapılmamıştı. Bununla birlikte, son çalışmalar, evde yaşayan kedilerin sosyal olduğunu ve sahipleriyle bağ kurduğunu bulmuştu. Bu durum, koronavirüs pandemisi nedeniyle şu anda evde kalan sahiplerin eğer kedilerinde kötü davranış fark ediyorlarsa kedileriyle nasıl etkileşime girdiklerini değerlendirmeleri gerektiğini gösterir.

Kedilerdeki ayrılma ile ilgili sorunları değerlendirmek için, araştırmacılar Brezilya'daki 130 yetişkin kedi sahibine kedilerinin davranışları, etkileşimleri ve yaşam ortamları hakkında bir anket verdi. 223 kediden % 13.5'inde en az bir tane ayrılmayla ilgili sorun olduğu ortaya çıktı ve bu sonuçlar kedilerin tek başlarına mutlu olabildikleri fikrini çürüten nitelikte.

Brezilya'daki Juiz de Fora Federal Üniversitesi'nde zooloji profesörü olan ve bu çalışmayı yürüten Aline Cristina Sant'Anna, “Bazı insanlar evcil kedilerin bakıcılarına / sahiplerine bir bağ geliştiremediğine inanıyorlar, ancak bu fikir son çalışmalarla doğrulanmadı, bu hayvanların sahipleriyle bağ kurabileceğini gösteriyor,” diyor.

"Çalışmamız bu hayvanların bağlandıkları kişilerden ayrıldıklarında acı çekebileceğini gösteriyor."

Kaynak: CNN Life

Keditörün Önerisi

Kediler Alemi

Van Kedisi & Ankara Kedisi

12.09.2021

Türkiye’nin endemik canlıları olan ve tüm dünya tarafından tanınan Van kedisi ve Ankara ...

Japonya’da Kedici Olmak

13.07.2021

Japonya’da ‘kedi kafeler’ oldukça popüler. Bunun sebebi ise kedi beslemenin oldukça ...

Kedi Ötüşü

06.07.2021

Kedilerin birçok ses çıkarttığını ve her bir sesin farklı anlam taşıdığını biliyor ...

Saklı Kalmış Cennet

13.11.2020

Ankara’nın Mamak ilçesinde bulunan Kıbrıs Köyü Kanyonu, doğal güzelliğiyle büyülüyor. ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER