Birman Kedisi

Birman Kedisi

Tüm dünyada özellikle Avrupa ülkelerinde herkes tarafından bilinen Birman Kedisi, ilk olarak Myanmar bölgesinde orta çıkmıştır. Akıllı, araştırmacı ve konuşmayı çok seven Birmanlar kısa sürede Fransa’ya götürülmüş ve ünü tüm dünyaya yayılmıştır. Eğer evinize sessizlik hakimse ve bu durumdan rahatsız oluyorsanız, Birman kedisi evinize neşe katabilir.

Muhteşem güzelliği ve kendine has yapısı mitoloji kitaplarına konu olan Birman Kedisi, Bruma (Myanmar)’ ın kutsal kedisi olarakta anılmaktadır. Hatta Fransız mitolojisinde; bu özel görünümü mavi gözlü bir kraliçeden aldığı söylenmektedir.

Kutsal kediler olarak da bilinen Birman Kedisi, kökenini Birmanya‘dan (Myanmar) almaktadır. Ancak Fransa’ya erken götürülmesi birçok kaynakta kökenlerinin Fransa olarak gösterilmesine sebep olmuştur.

1919 yılında yerel halk tarafından Fransız gezginlere hediye edilen Birman kedisi Fransa’ da çok sevilmiştir ve tüm özellikleriyle ev kedisi olmaları onları kısa sürede önce Amerika ve sonra tüm dünyaya yayılmasını sağlamıştır.

Washinton’ da yapılan çalışmalar sonucunda ‘Sacre de Birmanie’ tanımı ile 1967 yılında Kedi Cinsi ve Irkı  olarak literatüre geçmiştir.

Kedinin kayıtlı olduğu dernekler arasında; Amerikan Kedi Meraklıları Derneği, Kanada Kedi Derneği, Kedi Meraklıları Federasyonu ve Uluslararası Kedi Federasyonu bulunuyor.

Hangi türlerden meydana geldiği tam olarak bilinemese de Birman ırkının; Siyam ve Ankara Kedisi birlikteliğinde oluşabileceği düşünülmektedir.

Karakteri


Birman Kedileri neşeli ve sahipleriyle saatlerce konuşabilecek nadir kedi türleri arasında yer almaktadır. Geveze ve sosyalliğiyle bilinen bu kediler aynı zamanda çok akıllı ve meraklı kedilerdir. Bu kedilerin çevre keşifi ve analiz özellikleri de üst seviyededir.

Birman kedileri sakin, uysal ve yumuşak ses tonuna sahip kedilerdir. İnsan canlısı bu sevimli kediler, genellikle her zaman sahiplerinin yanındadırlar. Acıktıklarında ve sevgi istediklerinde en yumuşak ses tonlarıyla iletişim kurarlar. Kucakta olmayı seven Birman kedileri, ilgi meraklılarıdır.

Özellikleri


Sevimli ve naif yapıları ile sevilen Birman kedilerinin ortalama ağırlıkları 4,5 kg civarındadırlar. 5 kiloya kadar normal olan Birman kedilerin beslenmeleri de ideal şekilde yapılmalıdır. Meraklı yapıları ile sürekli gezgin halde olan ve ev içinde sürekli aktif olduklarından nispeten atletik yapıdadırlar. Bu tür kedilerin kalp hastalıklarına dayanımlarının oldukça yüksek olduğu belirtilir.

Birman kedileri uzun ve yumuşak tüyleri ile bilinen kedilerdir. Orta kedi ırkları arasında yer alan Birmanların genel özelliklerini şöyle sayabiliriz.

Orta boy kuyruk yapısına sahiptirler. Gözleri yuvarlak ve mavi renktedir. Vücut tipleri orta, kulakları yuvarlak uçludur. Ortalama yaşam süreleri 15 yıldır. Gövde tüyleri dalgalı renktedir. Kibar, akıllı ve nazik karaktere sahiptirler. Ortalama ağırlıkları 4- 5 kg civarındadır. Krem rengi, mavi, kahverengi ve leylak renkleri bulunur. Sosyal ve arkadaş canlısıdırlar

Birman kedileri genel yapı itibariyle Siyam kedilerine benzetilmektedir. 20 farklı tüy rengine sahip olan kedilerde genellikle; krem rengi, mavi, kahverengi ve leylak renkleri görülmektedir. Kulakları, gövdelerinin bazı kısımları ve kuyrukları farklı renklidir.

Bakımı


İpek yumuşaklığında ve uzun tüylere sahip Birman kedileri, sürekli taranmalıdır. Genellikle uzun tüyleri sık dolaşmaktadır, bu sebepten dolayıda kıtıklar ve tüy dökülmesi gibi sorunlar doğabilir. Haftalık bakım ile tüyler taranmalı ve ölü derilerden arındırılmalıdır. Tüy dökme dönemlerinde yani ilkbaharda sık taranarak, daha sağlıklı olmaları sağlanabilir.

Banyo yapmayı seven Birman kedilerini, ılık suyla yıkayabilirsiniz. Diş fırçalama ve ağız bakımı haftalık olarak yapılmalı ve diş eti hastalıkları önlenmelidir. Kedi bakımında olmazsa olmazlar arasında yer alan tırnak ve pati bakımları düzenli olarak yapılması gereken Birman kedileri, genellikler 15 günde bir tırnak kesimi yapılarak rahatlatılabilirler.

Yatkın Olabileceği Hastalıklar

Sağlıklı yaşam sürdürmeleri halinde ortalama olarak 12 ila 15 yıl yaşayan Birman kedilerinin bakımı, oldukça önemlidir. Tüylerinin taranması, bakımının yapılması, sağlık kontrollerinin yapılması ve beslenmesi, sağlıklı yaşam süresi için özen gösterilmesi gereken unsurlar arasındadır.

Göz bakımları ve diş bakımları yapılması gereken kedi türleridir. Genel anlamda sağlıklı ve diridirler. Birman kedilerinde görülebilen hastalıklar şu şekildedir;

- Gözlerde tüy oluşumu (korneal dermoid)
- Kalıtsal hipotrikoz (nadiren)
- Sponjiyöz dejenerasyon
- Titreme
- Mide hastalıkları

05/05/2021

Keditörün Önerisi

Atatürk'ün Hayvan Sevgisi

19.05.2022

Mustafa Kemal Atatürk’ün her ne kadar üç köpeği olduğu bilinse de, hayvan sevgisi sadece ...

Hayvan Partisi

29.01.2020

Bu partiye üye olmak için hayvanları sevmeniz şart değil Türkiye’nin ilk ve tek Hayvan ...

Kediler Alemi

Kediler Neden Ot Yer?

01.10.2021

Etobur olan kedileri ot yerken gördüğünüzde biraz şaşırmış olabilirsiniz. Peki, kedilerin ...

Kürküme Dokunma!

27.09.2021

Vahşice katledilen moda adı altında kullanılan savunmasız hayvanların kürklerinin hala ...

Kediler Neden Çok Uyur?

15.05.2022


Kedilerin günde 20 saate kadar çıkabilen uyku düzenleri vardır. Evin her köşesinde ...

Kediler Neden Kusar?

28.05.2022

Kediler, vücutları ve ruhları kadar naif ve hassas bir sindirim sistemine sahiptirler. Sık sık ...

Kedilerin Dünyası

13.05.2022

Kediniz sabah erken alarm görevi ile sizi uyandırdı, biraz kendini sevdirdi ve mama istiyor! ...

Bir Kedinin Kalbi

08.05.2022

Bir kedinin kalbi dakikada 100 ila 200 kere atar. Kalp kapakçıkları hızla açılıp kapanır. ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER