YENİLER >

Kediler Neden Kucağımızda Uyumaya Bayılıyor?

Kediler Neden Kucağımızda Uyumaya Bayılıyor?

KKediler uykuyu oldukça seven canlılardır. Öyle ki günde 16 saate kadar uyuyabilirler. Uykuyu çok seven evcil dostlarımız zaman zaman kucağımızda uyumaya bayılırlar. Peki kediler neden kucağımızda uyumaya bayılıyorlar? İşte madde madde olası nedenler..

Kediler Kendi Güvende Hissettiği İçin

Yavru kediler annelerine oldukça düşkündür. Eğer sizin de kediniz yavru ve annesinden ayrı ise sizi annesi olarak görüyor olabilir. Bu nedenle büyüyene kadar yavru kediniz kucağınızda uyumaya devam edebilir. Kediniz kucağınızda uyuduğunda kendilerini güvende hissederler. Sizinle temas halindeyken kendini tehlikede hissetmez ve daha rahat bir uyku çekebilir.

Kediler Kendini Rahat Hissettiği İçin

Evcil dostunuz kedi yatağı olsa dahi zaman zaman sizin kucağınızda veya yatağınızda uyumak isteyebilir. Çünkü kediler için sahiplerinin vücudundan daha rahat gelen başka hiçbir yer yoktur. Hatta kediniz vücudunu yayarak da kucağınıza yatabilir.

Vücut Sıcaklığınızı Kullanmak İçin

Hayvanlar doğada ısınmak için genellikle güneşten faydalanırlar. Evcil hayvanlar da zaman zaman güneşten faydalanma imkanı bulsa da her zaman bu durum mümkün olmamaktadır. Özellikle gece, güneş olmadığından gerekli olan ısıyı başka bir kaynaktan elde etmek durumunda kalırlar. Hal böyle olunca sizin kucağınızı bir ısı kaynağı olarak görebilirler.

Kedilerin Sevgi Göstermek İstemesi

Her ne kadar bazı insanlar kedileri nankör olarak nitelendirse de, biz kediciler için durum hiç de öyle değildir. Eğer kediniz sizin kucağında uyuyorsa, sizi sevdiği için yapıyordur. Siz de ona karşı sevgi gösterisinde bulunarak karşılık verebilirsiniz.

Sakinleşmek İstedikleri İçin

Siz evde yokken kediniz yalnız kalmaktan sıkılmış olabilir. Siz eve gelir gelmez koltuğa oturduğunuzda kucağınıza sokulabilir. Bunu yapmalarının sebebi de sizin evde olmadığınız zaman kendini stresli hissetmiş olmasından olabilir. Kuşkusuz evcil dostunuz kucağınıza yatınca hem o kendini rahat hissedecek hem de sizi mutlu edecektir.

Kedilerin Geçmişini Hatırlaması

Kediler sürekli olarak yeni doğdukları ve annelerinin kendilerine baktığı zamanları hatırlayabilir. İşte bu yüzden o anıları hatırladıklarında ön ayakları ile size sevgi verebilir. Bu davranışları annelerinden süt emmeye başladıkları zamandan kalan içgüdüsel bir davranıştır. Hiç şüphe yok ki bu da onların sevgi gösterme anlayışlarından biridir.

Kaynak: Petburada

Keditörün Önerisi

Kediler Nasıl Sevilir?

04.10.2021

Kedilerin vücut dilleri onları ne zaman ve nasıl sevebileceğimiz ile ilgili önemli bilgiler ...

En 'Kedici Ülkeler'

24.07.2021

World Atlas'ta yayınlanan bilimsel bir istatistikte, dünyada ki kedileri evcil hayvan olarak ...

Kediler Alemi

Kirli Derslere Katılıyor

19.10.2021

Trabzon'un Ortahisar ilçesinde yaşayan 63 yaşındaki Hatice Özkan'ın, torununa doğum ...

Kahraman Kedi

17.04.2021

Yavru kediyken bir kutuda nehre atılan kedi, onu kurtaran ve evine alan sahibinin epilepsi ...

Uyku - Dr. Tarkan Özçetin

10.04.2021

Tıpkı Fikret Kızılok’un şarkısındaki gibi: “Uyku kardeşim ver elini, usul usul damla ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER