YENİLER >

Kediler Neden Kapalı Kapılardan Nefret Eder?

Kediler Neden Kapalı Kapılardan Nefret Eder?

Eğer bir Kediciyseniz, evcil dostlarımızın ne kadar meraklı olabileceğini en iyi siz bilirsiniz. İster evden çalışırken bilgisayarınızın üstünde oturuyor olsun, ister öğle yemeğinizi yerken tabağınıza bakmak için kucağınıza tırmanıyor olsun kediler her zaman bilgi sahibi olmak isterler.

Davranış uzmanı Gabby Wild, evcil dostlarımıza bir kapıyı kapattığımızda, doğal olarak kendi bölgeleri olarak algılayabilecekleri bir yere erişmek veya bilinmeyeni araştırmak istiyorlar diyor. Dr. Wild ayrıca, kedilerin araştırmacı doğalarına aykırı olduğu için kapalı kapılardan hoşlanmayabileceklerini de ifade etti. Kediler kapalı kapılar arkasından diğer kedileri algılayabilirler, ilgi çekici bir şey koklayabilirler veya kapının diğer tarafında yiyeceklerden oyuncaklara kadar her şeyi isteyebilirler. Unutmayalım Kediciler, bir kedinin gözünde her şey ona aittir!

Bağımsız Veteriner Hekimler Birliği’nin kurucu ortağı ve başkanı Bonnie Bragdon, kedilerin doğuştan gelen hayatta kalma becerileri, bir kapının açık kalması konusunda ısrar ettiklerinde de devreye giriyor. Dr. Bragdon, "Kediler kapalı kapıları karşı konulamaz buluyor çünkü doğaları gereği vahşi doğada hayatta kalmalarına yardımcı olan içgüdülerle yönlendirilen meraklı hayvanlar. Evcil olmayan kediler için kapıların bir yiyecek ve barınak kaynağı olabileceğini ifade eden Dr. Bragdon; "Evdeki kedilerimiz artık kendi yiyecek ve barınaklarını bulmaya ihtiyaç duymazken, bu hayatta kalma içgüdüleri, kedilerin meraklı doğasını ve kapının arkasında ne olduğunu bulma dürtüsünü harekete geçirmeye devam ediyor" dedi. Yani kedilerin bu davranışı, tamamen hayatta kalma ve yiyecek bulma içgüdüsü ile yapılıyor.

Kaynak: Popsugar

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER