YENİLER >

Kediler Hakkında 10 İlginç Bilgi

Kediler Hakkında 10 İlginç Bilgi

Kedilerin işitme kabiliyetleri insanlardan ve köpeklerden daha iyidir

İnsan kulağı 20 Hz ile 20kHz arasındaki sesleri duyabilir, köpeklerde bu aralık 40 kHz’ye kadar çıkar. Kediler ise 64 kHz’ye kadar olan sesleri duyabilirler.

Kediler süper hızlıdır

İşitme duyularının harika olmasının yanı sıra kedi dostlarımız hızlı bir koşucudur da. En hızlı insan oğlu olan Usain Bolt saatte 45 km hızla koşabilirken, kediler saatte 50 km hıza ulaşabilir.

Kedilerin yaptığı en temel şey: Mırıldanmak

Ancak bilim insanları hala mırıldanmanın nasıl oluştuğunu tam olarak çözememişlerdir. Çoğu veteriner hekim, bunun ses tellerinin aşırır titreşimi sayesinde oluştuğunu düşünmektedir. Gırtlakta bulunan bir kasın hava geçişini saniyede 25 defa açıp kapatarak mırıldanmayı oluşturduğunu düşünmektedirler.

Kediler, kimin patron olduğunu göstermek için ilginç bir yola başvururlar

Eğer bir kedi dışkısının üzerini örtmüyorsa kimin patron olduğunu göstermek istiyordur, özellikle evde başka bir kedi varsa. Bu onlara vahşi atalarından geçen bir özellik, bölgelerini işaretlemenin ve güçlerini göstermenin bir yolu olarak yapıyorlar bunu. Kimin patron olduğunu göstermeye çalışmanın bir başka yolu ise hareketlerinizi kontrol etmeye çalışmaları.

Kedi beyni ile insan beyni arasındaki benzerlikler, köpek beyni ile insan beyni arasındaki benzerliklerden daha fazla

Kedilerin beyninde tıpkı insanlarda olduğu gibi yüzey kıvrımları mevcut. Ayrıca tıpkı insan beyninde olduğu gibi çeşitli görevlerden sorumlu bölgeler var.

Kediler sudan nefret eder mi?

Kediler suyu sevmezler çünkü kürkleri onları sudan koruyamaz. Ancak suyu seven kediler de var, mesela Van Kedisi buna bir örnek. Van kedilerini tüyleri suya dirençli özel bir yapıya sahip.

Anne kedi

Şimdiye kadar kayda geçen en çok yavru doğuran kedi bir seferde 19 adet yavru doğurmuş ve bu yavrulardan 15’i hayatta kalmayı başarmış.

İnsanları manipüle edebiliyorlar

Kediler sahiplerinden bir şey istediklerinde, miyavlamalarını insanı manipüle edebilecek şekilde uyarlayabiliyorlar.

Klon kedi

Klon Kedi (Copy Cat), yani kısaca KK, 2001 yılında dünyaya gelen dünyanın ilk klonlanmış kedisi. Teksas A&M Üniversitesi bilim insanlarınca klonlanan kedi, aslında köpek klonlamak üzere başlatılmış bir araştırmanın ürünü. Milyoner girişimci John Sperling 1997 çok sevdiği köpeği Missy’yi kaybedince onu klonlatmak ister ve üniversiteye 4 milyon dolar bağışta bulunur. Ancak köpek klonlamak çok zor olduğu için bilim insanları kedi klonlarlar...

Ödüllü artist kedi

Portakal (Orangey) adlı sarman, bugüne kadar pek çok önemli filmde rol aldı. Ünlü hayvan bakıcısı Frank Inn tarafından keşfedilen Portakal, 1951 yılında, “Rhubarb” filmiyle sinema dünyasına adım attı. 1961’de “Breakfast at Tiffany’s” filminde Audrey Hepburn’ün kedisi rolünü oynamasıyla ününün doruğuna ulaşan Portakal, bu rolüyle bir heykelciğe, Rhubarb’daki rolüyle de hayvan dünyasının Oscar’ı olan Patsy Ödülü’ne layık görüldü. 

Kaynak: Brightside

Keditörün Önerisi

Kediler Alemi

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER