YENİLER >

Yavru Kedi Bakımı - Umut Fikret Korkmaz

Yavru Kedi Bakımı - Umut Fikret Korkmaz

Yavru kedi yetiştirmek, şimdiye kadar yapacağınız en eğlenceli şeylerden biridir, ancak aynı zamanda büyük bir sorumluluktur.

Eve yeni bir kedi yavrusu getirmek hayatınızı büyük ölçüde değiştirebilir. Bu küçük tüy yumakları, hiç bitmeyen bir sevgi ve kahkaha kaynağıdır. Yavru kedi ister ilk evcil hayvanınız ister mevcut evcil hayvan ailenize ek olsun, her zaman heyecan verici ve eğlencelidir. Evde birden bire sevimli, meraklı, oyuncu ve heyecanlı yeni bir birey var olacak sizin için.

İnsan bebekleri gibi, yavru kediler de özel ilgi gerektirir. Bir yavru kediye nasıl bakılacağını bilmek çok önemlidir, çünkü bağ kurmak, eğitmek ve uygun bakımı sağlamak, en yeni tüylü aile üyenizin büyüyüp mutlu bir kedi olmasını sağlamanıza yardımcı olacaktır.

Bu sevimli dostlarla ilk karşılaşmanız olacaksa eğer aşağıda yazdığımız kılavuzun sizlere yardımcı olabileceğini düşünüyoruz.

1-Yavru Kedinizin Yaşını Doğrulamak

Bu konu özellikle yavru kedinizin bakımı konusunda belki de en önemli husustur. Üzerinde herhangi bir kontrole sahip olduğunuz bir şey olmasa da, yavru kedinizin yaşı bir sayıdan daha fazlasıdır.

Yavru kedilerin yaşamlarının ilk 10 haftasında beslenme, sıcaklık, sosyalleşme ve boşaltım açısından çok özel gelişim ihtiyaçları vardır. Bu nedenle, çoğu yetiştirici ve barınak tipik olarak, evlat edinilmeden önce yavrularının 10 haftalık olmasını bekler. Bu süre ayrıca Yavru kedilerin annelerinden almaları gereken Antikorları ve besin faktörlerini alması için gerekli bir süredir.

Şans eseri, kendinizi 10 haftadan küçük öksüz bir yavru kediye bakmanız gereken bir durumda bulursanız, özel talimatlar için mutlaka veterinerinize danışın ve özel bakım durumları için bilgi alın.

*Hatırlatmanın Faydası Olacağını Düşündüğümüz bir husus da şu ;

Sokağın bir köşesinde yeni doğmuş bir yavru kedi gördüyseniz, kedi de tek başınaysa bu her zaman onun annesi tarafından terk edildiği anlamına gelmez. Hiçbir kedi yavrusunu kolay kolay bırakmaz. Bu yüzden yavru kedinin terk edildiğini düşünmeden önce gözlem yapmak gerekir. Belki anne kedi geri dönebilir. Anne kedi döndüğünde yavrusunu bulamazsa, yaşayacağı endişe ve üzüntüyü göz önünde bulundurularak, asla kedinin terk edildiğinden emin olmadan yavru kedileri alıp götürmemeliyiz. Ne kadar iyi bakacak olsanız bile annesinin bakabileceği kadar iyi bakım sağlamamız mümkün olmayabilir.

2-İlk Veteriner Hekim Ziyaret
i

Yeni kedinizle yapmanız gereken ilk şeylerden biri, onu muayeneye götürmektir. Bu gezi, neredeyse yavru kedi kadar sahibi için de önemlidir, çünkü yalnızca doğum kusurları, parazitler ve taşıyıcısı olabileciği hastalıklar gibi sağlık sorunlarını test etmekle kalmaz, aynı zamanda yavru kediniz hakkında tavsiyeler de dahil olmak üzere tüm önemli soruları sormanıza olanak tanır.

• Veteriner hekiminizden ne tür bir mama, ne sıklıkla besleneceğini ve porsiyon boyutlarını önermesini isteyin.
• Hem harici hem de dahili parazitleri kontrol etmek için kedi yavrusu için güvenli seçenekleri tartışın.
• Yavru kedinizin ilk birkaç ayında dikkat etmeniz gereken olası hastalık belirtileri hakkında bilgi edinin.
• Yavru kedinizi varsa diğer evcil hayvanlarınızla nasıl tanıştıracağınızı tartışın.
• Yavru kediniz için önleyici bir sağlık planı oluşturmak için gelecekteki ziyaretleri ve aşı programını planlayıp ona ait bir aşı karnesi talep edin.

Ziyaretinize giderken muhakkak bir taşıma çantası ile getirmelisiniz. Yavru kedinizin hastalıklara karşı henüz bir koruyuculuğu olmadığı için klinik ziyaretlerinizde kedinizin temas edebileceği alanların hastalıklar açısından potansiyel tehlike olabileceğini unutmamalı ve taşıma çantasından muayene masasına gelene kadar çıkartmamalısınız.

3-Kaliteli Yiyecekler için Alışveriş Yapın

Bir yavru kediyi beslemek, en yakın marketten bir torba kedi maması kapmak kadar kolay değildir. Büyüyen yavru kediler , yetişkin kedilerden üç kat daha fazla kalori ve besine ihtiyaç duyar . Bu nedenle, özellikle yavru kediler için tasarlanmış kaliteli bir mama bulmak önemlidir. Yavru kediler için formüle edilmiş markalı bir mama, kedinizin takviye olmadan uygun beslenmeyi almasını sağlamanın en basit yoludur.Bunun için veteriner hekiminizin tavsiyelerine uymanız önemlidir.

Kedinizin süte ihtiyacı olduğunu veya sütü istediğini varsayabilirsiniz, ancak süt beslenme programında olmamalıdır. Bir anne kedinin sütü, bir yavru kedinin yaşamının ilk dört haftasında ihtiyaç duyduğu her şeyi sağlar. Yavru kedi sütten kesildikten sonra, ishal olabileceğinden asla süt vermeyin. Ek olarak, susuzluk yavrularda çok hızlı dehidrasyona neden olabileceğinden süt asla su yerine verilmemelidir.Her zaman Su kabında temiz, taze ve yeterli miktarda içme suyu bulundurmalısınız.

4-Ona ait bir alan hazırlayın


Yeni evlerinde geçirdikleri ilk gün hem onlar hem de sizin için büyük bir gün olacak. Yavru kedinizi eve getirmeden önce, en iyisi yavru kedinin kendini rahat ve güvende hissedebileceği sessiz bir alan belirlemektir. Bu alanda yiyecek ve su tabakları, bir tuvalet kutusu (tercihen alçak kenarlı) ve biraz rahat yatak gibi birkaç temel şey koymanız gerekecek.

Kediniz meraklı, kafası karışık ve heyecanlı olacak. Dolaşmalarına izin vermek cazip gelse de, ilk başta erişimi sınırlarsanız daha iyi uyum sağlarlar. Başlangıçta keşfedilecek daha küçük güvenli bir alana sahip olmak, daha rahat ve güvende hissettirecektir.

Yavru kediler tek başlarına uyumaya çabuk alışır ancak başlangıçta , annesinin ya da kardeşlerinin sıcaklığını hatırlatması için yatağının altına bir sıcak su torbası koyabilirsiniz.

5-Gerekli malzemeleri hazırlayın

Her zamanki gibi, doğru araçlara sahip olmak süreci her zaman kolaylaştırır! Yeni kedinizin gelişi için başlangıçta hazır bulundurmanız gereken tüm temel yavru kedi malzemeleri şunlardır :

• Bir kum kabı (açık, alçak kenarlı)
• Rahat bir yatak, minder
• Mama ve Su kapları (tercihen metal veya seramik)
• Bir tırmalama direği
• Güvenli oyuncaklar(kedinizin yutabileceği ,parçalanabilir küçük parçaların olmadığı)
• Bakım malzemeleri (şampuan, fırça / tarak, tırnak makası)
• Taşıyıcı Çanta/Box

6-Güvenli Bir Atmosfer Yaratın

Kediniz ilk başta saklanabilir, ancak kimse izlemediğinde keşfedecek ve yeni evinde daha rahat hale gelecektir. Odanın saklanma yerlerine sahip olduğundan emin olmak kedinizin güvende hissetmesine yardımcı olacaktır. Altına saklanacak mobilya yoksa, duvarların yakınına kağıt torbalar veya karton kutular yerleştirin veya içlerine girişler için delikler açın.

7-İletişim Kurmak İçin Zaman Tanıyın

Alacağınız en iyi ipuçlarından biri, onları evinize kabul ettiğiniz anda kucaklaşmaya ve sevgi gösterilerine direnmeleridir. Size gelmelerine izin vermeli ve başlangıçta onları duygularla bunaltmaktan kaçınmalısınız. Elbette, sevimli bir kedicikle kucaklamalara direnmek kolay olmayacak, ama ileride kedinizin sahip olacağı karakterini ilk aylarda sizlerle kurduğu doğru/yanlış iletişimler oluşturacaktır. Ancak bu yanlış anlaşılıp ilgiden yoksun bırakmamalısınız. Yeterli ilgiyi ve süreyi yavru kedinize vermelisiniz.
Evinizdeki diğer insanlarla ve evcil hayvanlarla tanıştırmak için acele etmeyin.

8-Evinizi yavru kedilere karşı korumalı hale getirin


Oyuncu bir kedi yavrusu için tüm eviniz bir oyuncak olacak ve tehlikeli olabilir . Evin diğer odalarına serbest bırakmadan önce, yavru kedi yetiştirmek için güvenli olduğundan emin olun . Onlara zarar verebilecek her şeyi kaldırın veya örtün: elektrik kabloları, iplikler, ipler, ilaçlar, zehirli bitkiler ve tuvalet kapakları. Yavru kedinizin keşfederken çamaşır suyu, deterjan, diş ipi ve diğer ev eşyalarıyla karşılaşmaması için mutfak ve banyo dolaplarını kapalı tutun. Yutabileceği boyuttaki tüm küçük cisimleri tokaları, oyuncak parçaları, düğmeler ve özellikle İĞNELERİ ulaşabileceği yerlerden uzaklaştırmalısınız.

Doğal meraklarının onları nereye götüreceğini asla bilemezsiniz, bu yüzden evinizi oda oda incelemeniz çok önemlidir. Yıkayıcılar ve kurutucular ulaşılamaz görünebilir, ancak bazı becerikli kedicikler orada kolayca yollarını bulabilir. Bir kedi kestirmek için ılık bir kurutucuya tırmanabilir veya bir kirli çamaşır yığınına girip orada saklanabilir.

Yavru kedinizin aşağıya düşmemesi ya da kaçamaması için pencereler kapalı tutulmalıdır.
Yavru kedinizin bacasına ulaşabileceği açık şömineleriniz varsa bunları kapatmalısınız.
Tüm elektrik kablolarını gizlemelisiniz.
Kediler için zehirli olan saksı bitkilerini evinizden uzaklaştırmalısınız.

***Bazı zehirli salon bitkileri ;

Fulya, Ormangülü, Draçena, Cennet Kuşu, Orman Sarmaşığı, Fil Kulağı, Zakkum, Paşa Kılıcı, Yelken Çiçeği, Difenbahya, Ok Başı Sarmaşığı, Zambak, Pothos Sarmaşığı, Deve Tabanı

Kedinizle olan tüm insan etkileşimlerinin nazik olduğundan emin olun. Yavru kediler özellikle 12 haftalık olmadan kırılgandır. Çocuklarınız varsa, hem kedi hem de çocuk için olumlu bir deneyim olduğundan emin olmak için yeni evcil hayvanla tanışmalarını izleyin. Çocuklarınız bir yavru kediye nasıl bakacaklarını bilmeyebilir, ancak dikkatli olmaları gerektiğini bilmeleri gerekir.

Kedilere nasıl bakılacağına dair bilinmesi gereken her şeyi öğrenseniz bile, çok fazla sevgi ve bağlılık olmadan , mutlu bir kedi yavrusu yetiştiremezsiniz. İlk günden itibaren deneyimleri olumlu tutarak, yıllarca süren mutluluğun temelini atmış olacaksınız ve yavru kedinizin kendine güvenen yetişkin bir kediye dönüşmesine yardımcı olacak ve hayatı ikiniz için de daha keyifli hale getireceksiniz.

Kaynak: Vetstreet Kitten Basics 101
Kaynak: Petcube blog kitten guide
Kaynak: petburada

Keditörün Önerisi

Kediler Rüya Görür Mü?

11.07.2021

Kediler uyurken kuyruklarını sallaması, ayaklarında, patilerinde ve bıyıklarında ani ...

Kedim Ünlü Olmak İstiyor

29.06.2021

Kedinizin fotoğrafları, videolarıyla dolu bir galeriniz var biliyoruz! Kediciler, onun her ...

Kediler Neden Mırlar?

27.06.2021

Kedisiz bir dünya düşünemeyenler... Yalnız değilsiniz. İlla bir kez olsun alıp beslemenize ...

Tarihte İz Bırakan Kediler

25.04.2021

Kedilerin çok zeki olduğu aşikar. Ayrıca hayatı çok daha iyi bir hale de getiriyorlar. Bazen ...

Kediler Alemi

Smokin Kedi Tomris

17.10.2021

‘’Biz istiyoruz ki Smokin Kedi Tomris adında bir barınak kuralım.. Tüm dostlarımızı ...

Meraklı Şimal - Nuray Erman

15.03.2021

Bu kadın benden ne istiyor anlayamadım bir türlü. Beni aldı ensemden tuttu o hiç sevmediğim ...

Kedi Ürolojik Sendromu

16.01.2021

Feline Urologic Syndrome (FUS) Kısaca FUS olarak bilinen bu sendrom idrar akıtıcı kanalın ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER