YENİLER >

Evdeki Tehlike

Evdeki Tehlike

Birçok kedici, antifriz, zehirli bitkiler ve bazı yiyecekler gibi evcil dostlarımıza yönelik tehlikelerin farkındadır. Bununla birlikte, birçok günlük ev eşyası evcil dostlarımız için ciddi tehlike oluşturabilir.

Evdeki Kimyasallar

Temizlik ürünleri genellikle oldukça zehirli kimyasallar içerir, bu nedenle bunların evcil hayvanınızdan güvenli bir şekilde uzak tutulmasını sağlamak önemlidir. Evcil hayvanlar ayrıca antifriz kokusunu ve tadını sever, bu nedenle kapları sıkıca kapatın ve dökülenleri silin.

Elektrik Kabloları

Elektrik kablolarından elektrik çarpması veya yanma, yavru köpekler ve yavru kediler için belirli bir risktir, çünkü minikler bir şeyleri yaşlı kedi ve köpeklerden daha fazla çiğneme eğilimindedir, bu nedenle genç evcil hayvanlar her zaman dikkatle izlenmeli ve elektrik kablolarına maruz kalma en aza indirilmelidir.

Zehirli Bitkiler

Dieffenbachia, fil kulağı zambaklar ve örümcek bitkileri dahil birçok ev bitkisi zehirlidir. Bu tür zehirli bitkileri çıkarın veya asılı sepetlerde ulaşamayacakları bir yere koyun. Sarmaşık ve zakkum gibi birkaç dış mekan bitkisi de evcil hayvanlar için zehirli olabilir.

Pencereler ve Balkonlar

Düşmelere karşı korumak için pencerelere file veya tel taktırabilirsiniz. Ayrıca mümkün olduğunca evcil dostlarınızın balkon ve pencerelere çıkmasına izin vermeyin.

İnsanlar İçin Olan İlaçlar

Evcil hayvanınıza sadece veteriner hekimler tarafından reçete edilen ilaçları verin. İbuprofen ve parasetamol gibi insan ağrı kesicileri, evcil dostlarımız için ölümcül olabilir. Vitamin ve mineral takviyeleri de potansiyel olarak tehlikelidir, bu nedenle bu ilaçları onların ulaşamayacağı bir yerde tuttuğunuzdan emin olun.

Reçeteli Evcil Hayvan İlaçları


Evcil dostunuza, veteriner hekimi tarafından ilaç reçete edilmişse, ambalaj üzerindeki talimatları dikkatlice uyguladığınızdan emin olun ve emin değilseniz, tekrar kontrol etmesi için veteriner hekiminizi arayın. İlaç lezzetli olacak şekilde tasarlandıysa, çok cazip gelebileceğinden uzakta saklandığından emin olmak önemlidir.

Piller

Evcil hayvanınız bir pili çiğner ve delerse, kimyasal yanıklara ve ağır metal zehirlenmesine neden olabilir. Bu, özellikle önce çiğneyip sonra yutarsa tehlikelidir. Piller, bütünüyle yutulduğunda da tıkanmaya neden olabilir. Tüm piller zehirlidir, bu nedenle evcil dostunuzun çiğnediğinden veya yuttuğundan şüpheleniyorsanız, acilen veteriner hekiminize başvurun.

Madeni Paralar

Madeni paralar, özellikle yutulduğunda hayvanlar için toksik olan çinko ile yapıldığı için evcil hayvanınızdan uzak tutulmalıdır.

Plastik Torbalar

Plastik torbalar boğulma tehlikesi yaratabileceği için, erişilemeyecek şekilde saklanmalarını sağlayın.

Karbon monoksit

Tıpkı insanlar gibi, evcil hayvanlar da karbon monoksit zehirlenmesine karşı savunmasızdır, bu nedenle yakıtla çalışan ısıtıcıların doğru şekilde bakımının yapılmasını sağlamalıyız. Bu, özellikle kediniz kombinin yanında veya karbon monoksitin mevcut olabileceği başka bir alanda uyuyorsa önemlidir. Karbon monoksit zehirlenmesinden şüpheleniyorsanız, evcil hayvanınızı derhal temiz havaya çıkarın ve veterinerinize başvurun. Semptomlar uyuşukluk ve halsizliği içerir. Çoğu hırdavatçıdan karbon monoksit detektörleri satın alarak önleminizi alabilirsiniz.

Çamaşır Makineleri ve Kurutucular

Evcil dostlarımız kapalı alanlara, kutulara bayılır. Çamaşır makinesini de uyumak için tercih edebileceğini unutmayın. Evcil hayvanınız için çamaşır makinesini ve kurutma makinelerini kapalı tutun. Yük koymadan önce daima kontrol edin.

Evcil hayvanınızın bunlardan herhangi biri nedeniyle zarar görürse lütfen en kısa sürede veteriner hekiminize başvurun.

Keditörün Önerisi

Flamingo

28.09.2021

Flamingolar uzun ince bacaklara sahip ve esnek uzun bir boynu olan, genelde pembe tüylü ...

İyi Cüceler Cafe

03.07.2020

Kitaplar, oyunlar, oyuncaklar çocukların olduğu kadar bizim de birer parçamız... Bu ...

Kediler Alemi

Kedilerin Yaşam Evreleri

10.10.2021

Kedinizin hayatın hangi aşamasında olduğunu hiç merak ettiniz mi? Kedilerin yaşam ...

Yeni Ev ve Kediler

22.07.2021

Mama kabının yerinin değişmesine dahi strese giren kediler, ev ortamı değiştirdiklerinde zor ...

Meraklı Şimal - Nuray Erman

15.03.2021

Bu kadın benden ne istiyor anlayamadım bir türlü. Beni aldı ensemden tuttu o hiç sevmediğim ...

Kedi Ürolojik Sendromu

16.01.2021

Feline Urologic Syndrome (FUS) Kısaca FUS olarak bilinen bu sendrom idrar akıtıcı kanalın ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER