YENİLER >

Kediler Neden Boşluğa Bakar?

Kediler Neden Boşluğa Bakar?

Evdeki dostlarınız bazen boşluğa veya duvara bakarak dalıp gittiğini görmüşsünüzdür, belki de boşluğa bakmıyordur?

Açıklaması son derece basit aslında, kediler ve köpekler insan gözü retinasının göremediği ultraviyole ışınları ve bazı diğer ışınları görebiliyorlar. Önceden tüm memelilerin göz yapılarının insanla aynı olduğu düşünülüyordu, yani hiçbir UV ışınlarını göremiyordu. Ancak bilim bunun böyle olmadığını, birçok memelinin UV ışınlarını görebildiğini kanıtladı. Gece görüş kabiliyetleri de insanlarınkinden kat kat daha iyi olan kediler koku, ses ve görüş anlamında gerçek birer avcıdırlar.

Kediler ve diğer birçok hayvan, seslere, kokulara ve atmosfer basıncındaki değişikliklere insanlardan daha duyarlıdır ve yüksek duyuları, sahiplerinin rüzgarı bile hissetmeden önce bir fırtınanın gelmekte olduğuna dair ipuçlarını farkedebilir.

Fırtınadan hemen önce, kedinizin iç kulakları atmosfer basıncındaki ani düşüşü algılayabilir ve bunu yaklaşan bir fırtınayla ilişkilendirmeyi öğrenmiş olabilir. Uzakta bir fırtına zaten şiddetleniyorsa, gök gürültüsünün hafif gürültüsünü algılayabilir.

Aynı şekilde, gelen yağmurun veya genellikle yıldırımın yarattığı ve keskin, metalik bir kokuya sahip olan ozon gazının karakteristik kokusunu alabilir.

Keditörün Önerisi

Kediler Alemi

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER