YENİLER >

Kedilerin Zekası Hakkında 4 İlginç Gerçek

Kedilerin Zekası Hakkında 4 İlginç Gerçek

Bir kedinin aklından neler geçtiğini merak ettiyseniz, yalnız değilsiniz. Hayvanlarda bilişsel çalışmalar bu günlerde çok popüler hale geliyor.

Kediler inanılmaz derecede çevik ve yeteneklidirler, kuyruklarını kullanarak dengelerken boylarının beş katı zıplayabilirler. Ayrıca saatte 18 mil hızla koşabilirler! Bununla birlikte, tüm bu enerjiyi günde on sekiz saate kadar uyuyarak doldurmaları gerekir. Bu yazıda kedilerin zekasından ve bunun onları nasıl inanılmaz canlılar yaptığından bahsedeceğiz.

Çoğumuz bir kedinin bıyıklarını sevimli buluyoruz, ama aynı zamanda pratik bir işlevi de var: vücutlarının geçip geçemeyeceğini belirlemek için bir boşluğun boyutunu ölçmek. Bunu biliyor muydunuz?

Tıpkı insanlar gibi, kedinin mükemmel el becerisine sahip olmasını sağlayan tüm bilgi işlemlerinin sinir kontrolü ve öğrenme yeteneği ile ilgisi vardır.

1. Kedilerin deneyimlerden öğrenmede olağanüstü bir yeteneği var

Zeka, deneyimden öğrenme, bu bilgiyi muhafaza etme ve yeni bir ortamda problemleri çözmek için kullanma yeteneği olarak tanımlanır. Beyin bu işlevleri yerine getiren organdır.

Bu anlamda bilim insanları, kedi beyninin vücut kütlesinin yaklaşık yüzde 1'ini kapladığı sonucuna varmışlardır. Ancak bir türün zekasını değerlendirmede en önemli şey , beynin boyutunun değil, yüzeyin ve beynin yapısının katlanmasıdır.

2. Kedi beyninin yapısı ve yüzeyindeki kıvrımlar insanlara çok benzer

Beyin korteksinin yalnızca rasyonel düşüncenin daha yüksek işlevlerini değil, aynı zamanda problem çözmeyi de yönettiğini bilmek ilginçtir. Beyin aynı zamanda kısa ve uzun süreli hafıza için depolama alanıdır. Ayrıca hafıza, beynin geçmiş deneyimlerden öğrenilen bilgileri nasıl depoladığı, hatırladığı ve kullandığıdır. Uzun süreli hafıza bize hayatımızda deneyimlediğimiz her bir özel deneyiminin ve olayının "ne", "nerede" ve "ne zaman" olduğunu hatırlatır.

Bilimsel çalışmalar, kedilerin deneyimlerinin "ne" ve "nerede" olan bilgilerini hatırlayıp kullanabildiklerini gösteriyor.

Kedilerin beyin kortekslerinde köpeklere göre yaklaşık iki kat daha fazla nöron bulunur; bu, beynin bilgi işlemeden sorumlu alanıdır. Bu durum da, kedilerin zekasının bir köpeğin zekasından üstün olup olmadığını merak etmemize neden oluyor.

3. Bu sizin hayal gücünüz değil: Kediler bir nesneyi akıllarında tutabilir ve nerede olabileceğini arayabilir

Çeşitli araştırmalara göre, hayvan davranışı uzmanları, yetişkin bir kedinin zekasının 2 yaşındaki bir insan çocuğununkiyle karşılaştırılabilir olduğuna inanıyor.

Bu anlamda, birkaç laboratuvar testi, kedilerin ‘nesne kalıcılığını’ tanımasına neden olduğunu göstermiştir. Yani, doğrudan görülemeyen nesnelerin varlığının farkındadırlar. Böylece, bir nesnenin gözden kaybolmasının sonsuza dek ortadan kaybolduğu anlamına gelmediğini bilirler.

4. Kediler de hareketlerimizi anlayabilir

Kediler bazen ne söylediğinizi anlamıyor gibi yapsalar da hareketleri anlayabilirler. Araştırmacılar, insan hareketlerini anladıklarını ve yiyecek bulmak için onları takip edeceklerini keşfettiler.

Bu fikri doğrulamak için 2005 yılında bir çalışma yapıldı:

- Bilim insanları kedilere, biri kedi maması olan ve biri boş olan iki kapalı kase sundu.
- Bir araştırmacı, içinde mama bulunan kaseyi işaret ederken, kedilerin yanlarına yaklaşmalarına ve kaselerden birini seçmelerine izin verildi.
- Hemen hemen tüm kediler sinyali takip etti ve doğru kaseyi seçti ! Bu nedenle, içine yiyecek almayı hak ettiler.

Bu kedilerin, bilim insanlarının "zihin teorisi" dedikleri şeye sahip olduklarını gösteriyor; yani başkalarına bilgi, arzu ve niyet atfetme yeteneği. Bu durumda, kediler "işaret eden" bilim insanının onlara bir şey göstermeye çalıştığını anlıyorlar.

Tüm bu veriler, evcil dostlarımızın bir dereceye kadar anlayış, asimilasyon ve problem çözme becerisine sahip olduğunu göstermektedir. Bu nedenle evcil hayvanlarımıza dürüstlük, sevgi ve anlayışla davranmak çok önemlidir. Kedilerin zekası, iyi ile kötü arasındaki farkı bile bilecek kadar yüksek olabilir.

Kaynak: Myanimals

Keditörün Önerisi

Kediler Neden Masaj Yapar?

04.07.2021

Şunu söylemeliyiz ki kediniz size masaj yapıyorsa çok şanslısınız. Çünkü kediler ...

Kedici Olmak - Esin İnan

08.04.2021

Bir kedici için evdeki kedi nedir? O kadar çok şeydir ki, bilmeyenlere, anlamayanlara ...

Mestan - Hakan Kutluata

12.02.2021

Merhaba, Bu, Zarife annem! Soğuk bir kış gününde peşine düşen bir köpekten ...

Kediler Alemi

Kedim Neden Isırıyor?

06.07.2021

Kediler bazen ısırma eğilimi gösterebilir. Kediciler iyi bildiği gibi bir anda koşup ...

Kedim Neden Su İçmiyor?

10.06.2021

Kedilerin uzun ve sağlıklı bir yaşam sürmeleri için yiyeceğe, suya ve sevgiye ihtiyacı ...

Lokum Kız - Banu Kalkandelen

09.04.2021

Yataktan uyuyamadığım için mi kalktım yoksa mutfakta beni bekleyen ay çöreğini yemek için ...

Ne Kadar Kedicisiniz?

06.03.2021

Bir internet sayfasında kedilerle ilgili ilginç bilgilerle olan test görünce, doğru ...

Baskınlık Problemleri

18.02.2021

Sosyal olarak dengeli bir evde kediler baskınlık ilişkileri geliştirirler. Eğer kediler ...

Mestan - Hakan Kutluata

12.02.2021

Merhaba, Bu, Zarife annem! Soğuk bir kış gününde peşine düşen bir köpekten ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER