YENİLER >

Hayvanları Korumak İçin Yapabileceğimiz 12 Şey

Hayvanları Korumak İçin Yapabileceğimiz 12 Şey

Kediciler olarak evimizdeki, sokağımızdaki, şehrimizdeki ve dünya üzerindeki bütün hayvanları korumak için yapabileceğimiz bizim için küçük, hayvanlar dostlarımız için oldukça büyük şeyler var. İşte bunlardan bazıları!

1. Satın alma, sahiplen!

Bir evcil hayvan istiyorsanız satın almak yerine yuvaya ihtiyacı olan bir hayvanı sahiplenin, ona yuva olun. Böylece hayvanların ticari amaçla kullanılmasının önüne geçebilir, ihtiyacı olan bir yavruya aile olabilirsiniz.

2. Bakamayacağınız hayvanı sahiplenmeyin 

Evcil hayvan beslemek çocuk sahibi olmaktan farksızdır. Evcil hayvanınız sizin için bir hobi ve dönemsel duygusal boşluğunuzu dolduracak bir araç değildir. Özellikle içinde bulunduğumuz pandemi döneminde evcil hayvan sahiplenilmesi ciddi oranda arttı. Ancak bir süre sonra maalesef sokağa terkedilen de birçok can oldu. Evcil hayvan sahibi olduğunuzda onun fiziksel ve ruhsal ihtiyaçlarını karşılamanız, ona ihtiyacı olan alanı yaratmanız, zaman geçirmeniz, sağlığını gözlemlemeniz gerekmektedir.

3. Bütün hayvanlara aynı şefkati gösterin 

Hayvanların hiçbiri sevgiyi diğerinden daha az ya da daha fazla hak etmiyor. Evinizde bir hayvan bakıyor olmanız, bir hayvansever olarak diğer hayvanlara karşı sorumluluğunuzdan bir şey eksiltmez. Sokak hayvanlarına, başka kişilerin evcil hayvanlarına, vahşi doğada yaşayan bütün hayvan türlerine karşı bilinçli olun. Herhangi bir istismara şahit olduğunuzda sessiz kalmayın. Uzanabileceğiniz her yere elinizi uzatarak yardımcı olun.

4. Sokak hayvanlarıyla ilgilenin 

Yapabileceğiniz belki de en basit şey sokağınızda bulunan hayvanların başını okşamak, yemek ve su vermek, hasta veya muhtaç bir hayvan gördüğünüzde otoritelere haber vermek ve yardımcı olmaktır. Kedici Dergisi olarak her can bizim için çok kıymetli. Unutmayın onların bize, bizim onlara ihtiyacımız var.

5. Çevre temizliğine özen gösterin 

Doğanın sadece sizin değil hayvanların da evi olduğunu ve çevre kirliliğinin sizin için olmasa bile hayvanlar için ölümcül olabileceğini unutmayın. Özellikle denizlerdeki plastik ve kimyasal atıkların pek çok deniz canlısının soyunu tüketmek kadar ciddi sonuçları olduğunu daima hatırlayın.

6. Kürklü ve vahşi hayvan derisi ürünlerden kaçının 

Hayvanların sadece size kürk, çanta, ayakkabı olmak için öldürülmesinin karşısında durun. Bu ürünleri kullananları uyarın.

7. Hayvanlar üzerinde test edilen ürünlerden kaçının 

Kozmetik ürünleri satın alırken mutlaka hayvanlar üzerinde test edilip edilmediğini kontrol edin. Hayvanlar üzerinde test edilmediğinden emin olmadığınız ürünleri kullanmayın.

8. Bahçenizde zehirli ilaç kullanmayın

Bahçenizde böcek öldüren ilaçlar yerine böcekleri uzak tutacak ilaçlar kullanarak hem bahçenizi hem de böcekleri kurtarmış olursunuz.

9. Vahşi hayvan beslemeyin 

Evcil olarak beslenmesi zaten yasak olan hayvanları habitatları dışında beslediğinizde hem suç işlemiş hem de bir hayvanı doğasından alıkoymuş olursunuz.

10. Gönüllü olun 

Hayvanlar için çalışan sosyal sorumluluk projelerine katılın. Derneklere üye olun. Bir gününüzü hayvanlara hizmet etmeye ayırın.

11. Yeşil alanları koruyun 

Hayvanlara ev sahipliği yapan yeşil alanlar, hayvanların barınabilmesi ve yiyecek bularak yaşamlarını sürdürebilmesi için çok önemli. Yeşil alanların korunması konusunda bilinçli olun, sivil toplum platformlarıyla ve yetkililerle birlikte çalışın.

12. Evlat edinin 

WWF (World Wildlife Fund) gibi organizasyonlara bağış yaparak vahşi doğadan bir hayvanı sembolik olarak evlat edinip onun ihtiyaçlarının karşılandığından emin olabilirsiniz.

Kaynak: Milliyet

Keditörün Önerisi

Manx Kedisi - Orhan Yılmaz

11.03.2021

Manx Kedisi’nin anavatanı Man Adası’dır. Man Adası; İngiltere ile İrlanda arasındaki ...

'Arthur' Annesine Kavuştu

09.11.2020

İzmir depreminde zarar gören Egemen Apartmanı’nın ilk iki katı enkaz haline gelmişti. ...

Kediler Alemi

Kedimin Kilosu Normal Mi?

15.07.2021

Kedim çok zayıf yada çok kilolu, ideal kilosu ne olmalı? Dediğinizi duyar gibiyiz. Kediciler ...

Kedi Ötüşü

06.07.2021

Kedilerin birçok ses çıkarttığını ve her bir sesin farklı anlam taşıdığını biliyor ...

Lokum Kız - Banu Kalkandelen

09.04.2021

Yataktan uyuyamadığım için mi kalktım yoksa mutfakta beni bekleyen ay çöreğini yemek için ...

Elma ve Kedinin Faydaları

13.03.2021

1-Anti-Kanser Vücudu hayat emici kanserli hücrelerden koruyan güçlü anti-kanser yeteneklerine ...

Oyuna Davet

04.01.2021

Kabul edelim, kediler genellikle uykuya düşkünlükleriyle bilinirler. Köpeklere kıyasla enerji ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER