YENİLER >

Kediler Ayrılık Kaygısı Yaşıyor

Kediler Ayrılık Kaygısı Yaşıyor

Brezilya’da yapılan bir araştırma, her 10 kediden 1'inin yalnız bırakıldığında sorunlu davranışlar sergilediğini ortaya çıkardı. Bu davranışlar; saldırganlık, depresyon ve dışkılama. Kaygı problemi, evde tek evcil hayvan varsa ve oyuncakları yoksa ortaya çıkıyor.

PLOS One dergisinde yayınlanan bulgular, Brezilya'daki Juiz de Fora Federal Üniversitesi'nden bilim insanları tarafından 130 sahip ve 223 kedi üzerinde toplanan bir anket analizine dayanıyor.

Kedilerin sahiplerine karşı kayıtsız olmadığı ve tıpkı köpekler gibi ayrılık kaygısı yaşadıkları ortaya çıktı. Brezilya'da yapılan bir araştırma, evde yalnız olan veya oyuncakları olmayan her 10 kediden 1'inin olumsuz tavırlar sergilediğini ortaya çıkardı. Ayrıca kedilerin yaşadıkları evde hiç kadın yoksa, iki kadın varsa ya da yetişkin olmayan sahipleri varsa kaygılarının daha da arttığı ortaya çıktı.

Kaygı bozukluğu yaşayan kedilerde; aşırı ses çıkarma (19 kedi), uygunsuz yerlere idrar yapma (18 kedi), saldırganlık (11 kedi), ajitasyon-kaygı (11 kedi) ve uygunsuz dışkılama (7 kedi) gibi diğer davranışsal özellikler de gözlemlendi.

Ancak araştırmacılar, kediler ve sahipleri arasındaki ilişkiyi daha iyi anlamak için daha fazla çalışma yapılması gerektiğini belirterek, anketlerinin gelecekteki araştırmalar için bir başlangıç noktası olabileceğini de sözlerine ekledi.

Kaynak: Science Focus

Keditörün Önerisi

Dikkat Kedi Çıkabilir!

18.02.2021

Sivas Belediyesi örnek bir olaya imza atarak, şehrin birçok noktasına ‘Kedi çıkabilir’ ...

Kediler Alemi

Kedim Neden Isırıyor?

06.07.2021

Kediler bazen ısırma eğilimi gösterebilir. Kediciler iyi bildiği gibi bir anda koşup ...

Ne Kadar Kedicisiniz?

06.03.2021

Bir internet sayfasında kedilerle ilgili ilginç bilgilerle olan test görünce, doğru ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER