YENİLER >

Pozitif İletişim Biçimi: Göz Kırpmak

Pozitif İletişim Biçimi: Göz Kırpmak

Kedilerin insanlarla iletişim kurmak için göz kırptığını biliyor muydunuz? İşte kedinizle iletişim kurmanızı sağlayacak o sıradışı araştırma..

Kediler, insanoğlunun en eski dostlarından biri. Binlerce yıl önce yemeklerimizi kemirgenlerden koruyan bu canlılar, günümüzde ayrılmaz bir parçamız olmuş durumda. Örneğin Amerika’da her 100 evden 60’ı en az bir kediye sahip! Ülkemizde de durum pek farklı değil. Özellikle İstanbul, tüm dünyada sokak kedileriyle ünlenmiş durumda.. Peki bu denli yakınımızda olan canlılarla iletişimimiz ne kadar kuvvetli?

Birçok hayvan sahibi köpeklerinin onları anladığından eminken, kedileri için aynı şeyi söyleyemiyorlar. Ancak yapılan son araştırmalar, kedilerle iletişim kurmak için doğrudan gözlerinin içine bakmanız gerektiğini söylüyor. Portsmouth Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma, kedilerle anlaşabilmek için yavaşça göz kırpmamız gerektiğini belirtiyor. Scientific Reports’da yayınlanan araştırma sonuçları, göz kırptığımızda kediler için daha ilgi çekici hale geldiğimizi doğruluyor. Yani kediler için göz kırpmak, bir çeşit iletişim yöntemi.

Araştırma esnasında gerçekleştirilen deneyler, birçok ilginç detaya sahip.. Örneğin; göz kontağının ve göz hareketlerinin kediler için önemli bir iletişim yöntemi olduğu doğrulanmış. Bunun dışında kedi sahipleri, kedilerine yavaşça göz kırpmış ve kedilerin de sahiplerine benzer bir şekilde karşılık verdiği gözlemlenmiş. Yani tüm bu yavaş göz kırpma davranışı, kediler için bir çeşit pozitif iletişim biçimi.

Bu iletişim yöntemini kendi kedinizle test etmeniz de mümkün!


Tek yapmanız gereken sakin bir anda kedinizin gözlerinin içine bakmak, hafifçe gülümsemek ve gözlerinizi yavaşça kırpmak! Kulağa oldukça tuhaf geldiğini biliyoruz ama bize güvenin. Bu yöntem, kedinizle bağ kurmanızı kolaylaştıracak. Eğer kediniz de size karşılık veriyorsa bir konuşma başlatmaya hazırsınız demektir!

Biliyorsunuz ki kediler tetikte olduklarında göz kırpmadan etrafı izlerler. Yani kedinize gülümsemek ve yavaşça göz kırpmak, onun yanında güvende ve mutlu hissettiğiniz söylemek için harika bir yol!

Kaynak: Listelist

Keditörün Önerisi

Flamingo

28.09.2021

Flamingolar uzun ince bacaklara sahip ve esnek uzun bir boynu olan, genelde pembe tüylü ...

Saklı Kalmış Cennet

13.11.2020

Ankara’nın Mamak ilçesinde bulunan Kıbrıs Köyü Kanyonu, doğal güzelliğiyle büyülüyor. ...

Kediler Alemi

2 Kedi, 1 Evde

01.05.2021

Kedilerin sevimli olduğunu inkar etmek mümkün değil. Yumuşak, sevimli, enerji doludurlar. ...

Jyotish - Ferhan Yüksel

09.05.2020

Bizler, madde ve bilinç boyutlarında yani III. ve IV. Boyutlarda varlığımızı ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER