YENİLER >

Kediler Bizi Nasıl Görüyor?

Kediler Bizi Nasıl Görüyor?

Bir İngiliz bilim insanı, kedilerin sahiplerini ‘daha büyük bir kedi olarak gördüğünü’ iddia ediyor. Seneler süren araştırmalarını bir kitapta toplayan biyolog Dr. John Bradshaw, köpeklerin aksine kedilerin aslında fazlasıyla vahşi olduğunu savundu.

Eğer bir kediniz varsa büyük ihtimalle onunla halı üzerinde yuvarlanmıyor ve temizlemek için onu yalamıyorsunuz. Ancak İngiliz biyolog Dr. John Bradshaw, kedilerin yine de sahiplerini bizim zannettiğimizden farklı gördüğünü öne sürdü. Bradshaw’a göre, kediler insanları ‘daha büyük bir kedi olarak’ algılıyor.

Evcilleşmiş kedilerin davranışlarını 30 yıldan uzun bir süredir inceleyen Bradshaw, kedilerin insanların yanında sergiledikleri davranışlar için alışagelmişin dışında açıklamalar sundu. Çalışmalarını ‘Cat Sense’ adlı kitapta toplayan Bradshaw, kedilerin köpeklere nazaran çok daha az evcilleştiğini söyledi.

Annesinin karnı zannediyor


İngiliz araştırmacı, kedilerin insan yanında sergiledikleri davranışların öğrenilmiş olmaktan çok, içgüdüden geldiğini belirtti.

Bradshaw’a göre, kediler bir yorganı, kanepeyi veya sahibinin el ile kollarını sıkarmış gibi yoğurmaya başladığı zaman, aslında annesinden daha fazla süt istediğini belirtiyor. Kedilerin bacak veya kollarımıza sürtünmesi ise, aslında, insanlara bir diğer kediye gösterecekleri davranışla yaklaşmalarını temsil ediyor.

Kedilerin öldürdükleri fareleri ortalıkta bırakması da marifetlerini göstermeyi amaçlamıyor. Avlarını yemek için güvenli bir ortam isteyen kediler, aslında fareyi ısırdıklarında, büyük kedilerin, yani insanların verdiği yemeğin daha iyi olduğunu fark ediyor.

Kedilerin umursamaz tavırları göz önüne alındığında, Bradshaw’ın düşünceleri destek buluyor.

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER