YENİLER >

Evcil Dostunuzun Sağlığını Etkiliyor!

Evcil Dostunuzun Sağlığını Etkiliyor!

MSD Hayvan Sağlığı tarafından hayvan sahipleri ve veteriner hekimlerin farkındalığını artırmak adına hayata geçirilen 'Protect Our Future Too' (Bizim de Geleceğimizi Koruyun) projesi kapsamında gerçekleştirilen anket sonuçlarında, evcil hayvan sahiplerinin yüzde 92'sinin mevsim normallerindeki değişikliğin hayvanlar üzerindeki etkileri konusunda bilgi sahibi olmadığı görüldü.

Pire ve kenelerin popülasyonu ve hareketlilikleri, mevsim normallerindeki değişiklikler nedeniyle artıyor. MSD Hayvan Sağlığı, bu artışın risklerini ortaya koymak için bilim insanlarını bir araya getirirken, hayvan sahipleri ve veteriner hekimlerin farkındalığını artırmak adına ‘Protect Our Future Too’ (Bizim de Geleceğimizi Koruyun) projesini Türkiye de dahil olmak üzere 30 Avrupa Kuzey Afrika ve Ortadoğu ülkesinde hayata geçirdi.

10 KİŞİDEN 9’U RİSKİN FARKINDA DEĞİL

MSD Hayvan Sağlığı, gerçekleştirdiği ‘Protect Our Future Too’ (Bizim de Geleceğimizi Koruyun) projesi kapsamında bir anket düzenledi. Anket sonucuna göre evcil hayvan sahiplerinin yüzde 92'sinin mevsim normallerindeki değişikliğin hayvanlar üzerindeki etkileri konusunda bilgi sahibi olmadığı görüldü. Ankete katılanların yüzde 41'i evcil hayvanlarını bütün yıl boyunca parazitlere karşı koruyor. Türkiye'de ise ankete katılanların yüzde 82'si evcil hayvanlarını pire, keneye karşı sadece ilkbahar ve yaz döneminde koruduğunu belirtiyor.

Ankete katılan veteriner kliniklerinde çalışan sağlık profesyonellerinin ise yüzde 80’i Ekim-Mart arasındaki daha soğuk aylarda evcil hayvanlarda kene bulduklarını belirtirken, yüzde 64'ü keneler yıl boyunca görülebileceği için yıl boyu korumayı önerdi.

Kaynak: Gazete Vatan

Keditörün Önerisi

Kedilerin Yaşam Evreleri

10.10.2021

Kedinizin hayatın hangi aşamasında olduğunu hiç merak ettiniz mi? Kedilerin yaşam ...

Kediler Neden Masaj Yapar?

04.07.2021

Şunu söylemeliyiz ki kediniz size masaj yapıyorsa çok şanslısınız. Çünkü kediler ...

Kediler Alemi

Kediler Neden Esner?

14.09.2021

Suratları birbirinden tatlı haldeyken bir anda ağızlarını kocaman açıp esnemeleri, sadece ...

Kedi Hafızası

26.03.2021

Japon uzmanların yaptığı araştırmada, kedilerin belirli hafıza testlerinde oldukça iyi ...

Kedi İstasyonu Kuruldu

10.05.2020

Sokak kedilerin bakımı beslenmesi için kurulan Kedi İstasyonu Hatay'ın Arsuz İlçesinde ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER