YENİLER >

Kedilerde Çene Sivilcesi 'Akne' - Dilara Sena Yıldız

Kedilerde Çene Sivilcesi 'Akne' - Dilara Sena Yıldız

Kedilerde çene aknesi, nedeni yeterince anlaşılmayan bir foliküler keratinizasyon bozukluğudur. Foliküler Keratinizasyon, yağ kanalını kaplayan hücrelerin kanal içine dökülmesi ve yapışkanlıklarının artması şeklinde tanımlanır. Sonuçta folikül adı verilen yağ kanalı tıkanır. Oluşan tıkaç, kanal içinde yağ ve hücre atıklarının birikmesine neden olur. Bu birikintiler de halk arasında sivilce (akne) denilen yapıyı oluşturur. Kedilerde tahmin edilenden çok daha yaygındır. Bir çok vaka hafif seyrettiği için çoğu kez hasta sahiplerince fark edilemez. Ancak daha ciddi vakalar görülebilir ve bunlar tedaviye yavaş yanıt verebilir.

Kedilerde Çene Sivilcesine Ne Sebep Olur?

Yağ bezlerinin salgısına sebum, bu işleme de sebore denir. Hastalığın oluşma mekanizması tam anlaşılmasa da, anormal foliküler keratinizasyonun birincil sebebi seboreik hastalıklardır. Aşırı sebum üretimi, yetersiz hijyen koşulları, stres ve kötü tüy bakımı alışkanlıkları da kedi çene sivilcesine neden olabilir. Kedilerin önemli bir kısmında plastik mama ve su kabı kullanımı ile çene aknesi arasında bir ilişki olduğu gözlemlenmiştir. Plastik mama ve su kaplarındaki düzensiz yüzey veya plastikteki çizikler kedilerin bakteriyel kontaminasyona daha çok maruz kalınmasına sebep olur. Sonuç olarak tüy foliküllerinin tıkanması ile kedi sivilcesinin klinik belirtileri ortaya çıkar.

Kedilerde Çene Sivilcesinin Klinik Belirtileri Nelerdir?

Çene sivilcesi ile ilişkili en yaygın klinik belirti, çenenin kirli görünümüdür. Lezyonlar çene, alt dudak ve / veya üst dudakta görülebilir. Dikkatli bir inceleme sonucu siyah noktalar ve enfekte olmuş kıl follikülleri görülür. Dudaklar ve çene şişebilir, iltihaplanabilir. Kronik vakalarda, dokunulduğunda ağrıyan sert, kabuklu lezyonlar gözlemlenebilir. Dişi ve erkek kedilerde aynı oranda çene aknesi gelişebilir.

Kedilerde Çene Sivilcesi Nasıl Teşhis Edilir?

Teşhis genellikle tıbbi geçmişe ve klinik bulgulara dayanır. Kan ve idrar testlerinin yanı sıra deri kültürleri ve hassasiyet testleri gerekir. Lezyonların tipik bir görünümü yoksa, neoplazi, bağışıklık problemi, kanser türlerini elemek için biyopsi veya deri kazıntıları önerilebilir.

Kedilerde Çene Sivilcesi’nin Önlenebilmesi İçin Neler Yapılmalıdır?


Plastik yiyecek ve su kaplarını, cam veya paslanmaz çelik gibi gözeneksiz, pürüzsüz yüzeyli kaplarla değiştirmek, bunları günlük olarak yıkamak ilk yapılması gereken uygulamadır. Ayrıca düzenli tüy bakımı ve kedimiz beslendikten sonra çenesini temiz tutmak da hastalığı önlemeye yardımcı olur.

Keditörün Önerisi

Kedi Çığlığı Nedir?

28.06.2021

Kedilerin adeta çığlığı andıran fazla yüksek sesle miyavlamalarına ‘vokalizasyon’ ...

Kediler Alemi

Kedilerde Ağız Kokusu

15.10.2021

Kediler temizlikleriyle ün salmış canlılardır. Sürekli kendi kendini temizlemelerinin bizim ...

5 Tekir Kedi Türü

03.09.2021

İnsanlar kedilerin çoğuna tekir cinsi derler. Ancak tekir bir kedi cinsi değil, üzerinde ...

Kediler Neden Kusar?

19.08.2021

Kediler, vücutları ve ruhları kadar naif ve hassas bir sindirim sistemine de sahiptirler. Sık ...

Kedinizin Güvenini Kazanın

07.06.2021

Kedilerin özgür ruhları vardır ve mesafeli olarak kabul edilebilirler, yine de bir insanla çok ...

Maskotun adı: Bascat

05.05.2020

Maskotun Özellikleri Atik, Çevik, Atletik, Enerjik ve Hınzır 2010 FIBA Dünya ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER