YENİLER >

Evcil Dostunuzun Sağlık İçin 5 Faydası

Evcil Dostunuzun Sağlık İçin 5 Faydası

Evcil hayvanlar harika egzersiz partnerleridir; yaslanıp ağlanabilecek bir omuzdur, yeri geldiğinde çalar saat gibidirler, can yoldaşları ve en önemlisi ailenin en değerli üyeleridir. Tonlarca araştırmaya göre de sağlık için mükemmel faydalar sunarlar. İşte o sayısız sağlık faydalarından öne çıkan 5 tanesini siz Kediciler için derledik..

Daha hareketli bir yaşamınız olur

Yorucu hayatın ve sorumlulukların, günümüz dünyasında ne yazık ki egzersiz ve fiziksel aktivitelere yeterli zaman ayırabilmeni engelliyor. Buna karşın, ciddi araştırmalar özellikle köpek sahibi insanların diğer insanlara göre çok daha fazla egzersiz yapabildiğini ortaya koyuyor. National Institutes of Health’in desteklediği ve 2000 köpek sahibi insan üzerinde gerçekleştirilen bir çalışmanın sonuçlarına göre, bu insanların obez olma ihtimalleri oldukça az. Ayrıca bu insanların vücutları, köpek sahibi olmayanlara kıyasla çok daha şekilli.

Daha az stresle yaşarsın

Evcil hayvanların en şirin katkılarından birisi de 7/24 duygu sistemini desteklemeleri. Doğuştan gelen özellikleri sayesinde, onlara ne zaman ihtiyacımız olduğunu gayet iyi bilirler. Bu sayede aidiyet hissin ve kendine güvenin artar. Stresten kaynaklı bozuklukların giderilmesine de yardımcı olurlar. American Journal of Cardiology’nin yürüttüğü bir araştırmaya göre, evcil hayvan sahiplerinin kalpleri stresli durumlara daha kolay adapte olabiliyor. Bir kedinin başını okşadığında huzur bulmayan kaç kişi vardır ki?

Kalp sağlığı açısından oldukça yardımcı

Kalbiniz evcil hayvanları birçok açıdan seviyor. Birçok araştırmaya göre özellikle kedi ve köpek beslemek kalp sağlığını güçlendiriyor. American Heart Association, birçok çalışmayı temel alarak evcil hayvan beslemenin kardiyovasküler hastalık riskini azalttığını vurguluyor. Hatta bazı çalışmalara göre evcil hayvan besleyenlerin kolesterol seviyeleri ve trigliserit seviyeleri de daha düşük. Dahası da var: Kalp rahatsızlıkları çeken evcil hayvan sahibi insanların olası bir kalp krizinde hayatta kalma olasılıkları daha yüksek.

Alerjilere karşı koruma

JAMA’da 2002’de yayımlanmış bir araştırmaya göre erken yaşlarda evcil hayvan beslemek, gelecekte olası alerjilerin oluşma ihtimalini azaltıyor. Özellikle 1 yaşın altındaki çocuklar 2 ya da daha fazla kedi/köpek ile aynı yerde yaşarsa, 6-7 yaşlarına geldiklerinde alerji sahibi olma olasılıkları azalıyor.

Sosyalleşme

Köpeğini parkta gezintiye çıkarman, sandığından daha fazla avantaj sağlıyor. Araştırmalara göre bu gezintiler komşularla ya da diğer köpek besleyen insanlarla olan iletişimini güçlendiriyor ve sosyalleşmene yardımcı oluyor. Applied Developmental Science’da 2014 yılında yayımlanan bir çalışmaya göre, evcil hayvanlarına olan bağlılıkları oldukça güçlü olan genç yetişkinlerin topluluklara ve ilişkilerine bağlılığı daha güçlü oluyor. Başka araştırmalara göre ise sosyal hayatın güçlü oluşu, hayat süresini ve hayat kalitesini artırıyor.

Keditörün Önerisi

Kedilerde Duyu

01.08.2021

Kedilerin insanlara göre duyuları daha keskindir. Onlar avcılık yeteneklerini de bu duyu ...

Bizler Büyük Kedileriz

05.07.2021

İngiltere’de yapılan bilimsel bir araştırmada, kedilerin insanları kendilerinden büyük bir ...

Kediler Alemi

Kedilerde Ağız Kokusu

15.10.2021

Kediler temizlikleriyle ün salmış canlılardır. Sürekli kendi kendini temizlemelerinin bizim ...

Kedi Kasabası

15.01.2021

Samsun'da Güçten Düşmüş Sahipsiz Hayvan Bakım Merkezi içerisinde 20 dönümlük alan ...

Kedi Kitabevi

06.05.2020

Kedi Kitabevi, kapıdan giren herkesin dikkatini çeken ‘okur dostlar grubu’nun yeni üyesi ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER