YENİLER >

Kediniz Sağlak mı Solak mı? - Alp Akoğlu

Kediniz Sağlak mı Solak mı? - Alp Akoğlu

Kedinizin hangi patisini kullanmayı tercih ettiğini hiç merak ettiniz mi? Herhalde pek azımızın aklına böyle bir şey gelir. Ama bazı meraklı araştırmacılar, kedilerin ince işleri yaparken hangi patilerini kullanmayı tercih ettiklerini bulmak için çalışmalar yapmışlar.

Bizler kapı açmak, bardak tutmak, kaşınmak gibi pek de hüner gerektirmeyen işleri yaparken iki elimizi de hemen hemen eşit derecede kullanırız. Kediler de öyle. Ancak yazı yazmak gibi hüner gerektiren bir işi yaparken yalnızca bir elimizi kullanırız. Çatal tutmak, anahtarla kapı açmak ya da musluğu açmak gibi biraz incelik gerektiren işleri her iki elimizle de yapabilsek de, baskın olan elimizi kullanmayı tercih ederiz.

Kuzey İrlanda’daki Queens Üniversitesi’nde yapılan araştırmada, kedilerin hüner gerektirmeyen işlerde, her iki patilerini de eşit derecede kullandıkları gözlenmiş. Araştırmacılar, kedilerin daha ince işleri yapmak için hangi ellerini kullandıklarını bulmak üzere bir deney tasarlamışlar. Ağzı, kedilerin başlarını sokamayacağı kadar dar olan bir kavanozun içine pir barça ton balığı konmuş ve kedilerin bunu çıkarmak için hangi patilerini kullandıkları gözlenmiş. Deney yarısı dişi, diğer yarısı erkek bireylerden oluşan toplam 42 evcil kediyle yapılmış. Sonuç şaşırtıcı: 21 dişi kedinin 20’si balığı kavanozdan çıkarabilmek için sağ patisini kullanmış. Buna karşılık, erkek kedilerden biri hariç diğerleri aynı işi sol patileriyle yapmış.

Araştırmacılar, dişi ve erkek kedilerde baskın patilerin farklı olmasını, hormon düzeylerindeki farka bağlıyorlar. Özellikle doğum öncesi karşılaşılan testosteronun, sol eli kullanma eğilimini artırdığı biliniyor. Benzer duruma köpeklerde ve atlarda da rastlanıyor.

Keditörün Önerisi

Jyotish - Ferhan Yüksel

09.05.2020

Bizler, madde ve bilinç boyutlarında yani III. ve IV. Boyutlarda varlığımızı ...

Kediler Alemi

Miyav Dili Ve Kedi Selamı

29.04.2021

University of Geeorgia’dan hayvan davranışları konusunda uzman olan Sharon Crowell-Davis, ...

Mia'nın Sevgi Dolu Hikayesi

28.05.2020

Trabzon'da "Golden" cinsi 6 yaşındaki "Mia" isimli köpek, öksüz kalan kedi yavrularına sahip ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER