YENİLER >

Kedilerde Görme - Dr. Tarkan Özçetin

Kedilerde Görme - Dr. Tarkan Özçetin

Tüm gelişmiş canlılarda olduğu gibi gözler, kedinin en temel duyu organıdır. Yeni doğan kedinin gözleri kapalıdır. 7-10 gün sonra gözler açılır. Gözler açıldığında tüm kedi yavrularının göz rengi laciverttir. Ancak 1-1.5 aylık olunca gerçek göz rengi ayırt edilebilir. Anatomik olarak gözler, kedinin kafatası ölçülerine göre oldukça büyüktür.

Bilinenin aksine kediler sadece siyah beyaz görmezler. Son yıllarda yapılan davranım deneyleri kedilerin, yeşil, mavi ve az da olsa kırmızı rengi algıladıklarını göstermiştir. Geceleri avlandıkları için kedilerin gözleri gece görüşüne mükemmel uyum sağlamıştır. Işığın azaldığı ortamlarda gözün renkli tabakası iris, gözbebeğini (pupilla) genişleterek (göz alanının %90 dan fazlasını kaplayabilir) daha fazla ışıktan yararlanılmasını sağlar. Bu özelliğe ek olarak kedilerin retinalarının arkasında yer alan bir tabaka (tapetum lucidum) sayesinde, gece az olan ışık yansıtılır ve çok daha az ışıkta görüş sağlanabilmektedir. İnsanların normal görüş için ihtiyaç duydukları ışığın 1/6 sı kadar bir ışık; yukarıda anlatılan özellikler sayesinde kediler için yeterli olmaktadır. Buna rağmen ışığın hiç olmadığı ortamlarda kediler de en az bizim kadar kördürler. Işığın çok fazla olduğu ortamlarda, retinanın korunması için bu mekanizma tam tersi işleyerek pupilla daralır ve ince bir çizgi halini alır.

Bu üstün görüş özelliklerine rağmen kediler insanlar kadar keskin göremezler. Ayrıca kediler yakınlarındaki objelere odaklanamazlar ve yakını görme problemleri de vardır. 2 ile 6 metre arasındaki objeleri en iyi görebilirler. Bu dezavantajlar usta bir avcı için çok önemli değildir. Çünkü harekete duyarlı, panoramik ve uzak görüş, kedi gözünün özellikleri arasındadır.

Keditörün Önerisi

Kediler Alemi

Kahraman Kedi Arthur

16.02.2021

Avustralya’da evlerinin arka bahçesinde ülkenin en zehirli yılanı tarafından saldırıya ...

Kedilerin Dolunay Korkusu

08.01.2021

Yapılan bir araştırmaya göre, kedilerin başına dolunay dönemlerinde ayın diğer ...

Sezgin Kaymaz ile Söyleşi

02.07.2020

“Okuyan toplumların evinde daha çok hayvan var, daha hoşgörülü, daha barışseverler ve ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER