YENİLER >

Kedinizin Size Alerjisi Olabilir! - Alp Akoğlu

Kedinizin Size Alerjisi Olabilir! - Alp Akoğlu

Son zamanlarda birçok haber görüyoruz. Bunların bir kısmı özellikle çocukluk çağında kedilerle birlikte yaşamış insanların gelecekte astıma ya da alerjik hastalıklara yakalanma riskinin düştüğünü söylerken, bunun tersini öne sürenler de var. Uzmanlar astımlı ya da kediye alerjisi olan çocukların kedilerle sürekli aynı ortamda bulundurulmamasını öneriyor.


Peki, hiç düşündünüz mü, acaba kedinizin size alerjisi olabilir mi? Elbette.

Yaşam biçimiz kendimize ne kadar zarar veriyorsa, evcil dostlarımıza da veriyor. Sigara dumanı, tozlu evler, deterjan kalıntıları, vücudumuzdan kaynaklanan döküntüler, evde yetiştirdiğimiz bitkilerin polenleri, kedi kumu ve sayısız başka etken kedilerin alerjik tepkiler vermesine, hatta astım nöbetleri geçirmesine neden olabilir. İngiltere’de yapılan bir araştırmaya göre, astım kedilerde de yaygın. Her 200 kediden biri bundan dolayı sıkıntı çekiyor. Bunun en önemli tetikleyicisiyse yukarıda saydığımız nedenler. Özellikle sigara dumanı ve kedi kumundan kaynaklanan toz bu tetikleyiciler arasında ilk sırada geliyor.

Ayrıca, insanlardaki astımla ilgili çalışmalar, bakteri kaynaklı mikro plazma enfeksiyonlarının astım benzeri belirtilere neden olabildiğini gösteriyor. Benzer şekilde bu enfeksiyonlar kedileri de etkileyebiliyor. ABD ve Avustralya’da yapılan araştırmalar, astım hastası olduğu düşünülen her beş kediden birinin akciğerinde bu bakterinin bulunduğunu gösterdi.

 

Keditörün Önerisi

Kediler Alemi

Kediler Ve Çocuklar

27.09.2021

Kediler harika dostlardır. Çocuklara sorumluluk ve evcil hayvan bakımı eğitimi vermede önemli ...

Kedi Çığlığı Nedir?

28.06.2021

Kedilerin adeta çığlığı andıran fazla yüksek sesle miyavlamalarına ‘vokalizasyon’ ...

Kedi Öpücüğü Nedir?

23.06.2021

Deneysel Çalışmalar, Kedilerin Sevgi Dolu ve Yavaş Göz Kırpmalarının Gerçekten de İnsan ...

Marilyn - Ümit Manay

10.02.2021

Tam hatırlamıyorum ama onu gördüğümde on yedi yașlarındaydım. Yağmurlu bir günde ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER