Kedinizin Size Alerjisi Olabilir! - Alp Akoğlu

Kedinizin Size Alerjisi Olabilir! - Alp Akoğlu

Son zamanlarda birçok haber görüyoruz. Bunların bir kısmı özellikle çocukluk çağında kedilerle birlikte yaşamış insanların gelecekte astıma ya da alerjik hastalıklara yakalanma riskinin düştüğünü söylerken, bunun tersini öne sürenler de var. Uzmanlar astımlı ya da kediye alerjisi olan çocukların kedilerle sürekli aynı ortamda bulundurulmamasını öneriyor.


Peki, hiç düşündünüz mü, acaba kedinizin size alerjisi olabilir mi? Elbette.

Yaşam biçimiz kendimize ne kadar zarar veriyorsa, evcil dostlarımıza da veriyor. Sigara dumanı, tozlu evler, deterjan kalıntıları, vücudumuzdan kaynaklanan döküntüler, evde yetiştirdiğimiz bitkilerin polenleri, kedi kumu ve sayısız başka etken kedilerin alerjik tepkiler vermesine, hatta astım nöbetleri geçirmesine neden olabilir. İngiltere’de yapılan bir araştırmaya göre, astım kedilerde de yaygın. Her 200 kediden biri bundan dolayı sıkıntı çekiyor. Bunun en önemli tetikleyicisiyse yukarıda saydığımız nedenler. Özellikle sigara dumanı ve kedi kumundan kaynaklanan toz bu tetikleyiciler arasında ilk sırada geliyor.

Ayrıca, insanlardaki astımla ilgili çalışmalar, bakteri kaynaklı mikro plazma enfeksiyonlarının astım benzeri belirtilere neden olabildiğini gösteriyor. Benzer şekilde bu enfeksiyonlar kedileri de etkileyebiliyor. ABD ve Avustralya’da yapılan araştırmalar, astım hastası olduğu düşünülen her beş kediden birinin akciğerinde bu bakterinin bulunduğunu gösterdi.

 

Keditörün Önerisi

Kediler Alemi

Kedinizi Rahat Ettirin

18.10.2021

Kediler bakımına en düşkün canlılar arasındadır. Kedicilerin ilgisini, bakımını ve rahat ...

Kedimi Yıkamalı Mıyım?

06.07.2021

Minik dostlarımız istisnalar dışında suyu pek sevmezler. Onları stres ve korkuya sürükler. ...

İyi Cüceler Cafe

03.07.2020

Kitaplar, oyunlar, oyuncaklar çocukların olduğu kadar bizim de birer parçamız... Bu ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER