YENİLER >

Zambaklar Kediler İçin Öldürücü Olabiliyor!

Zambaklar Kediler İçin Öldürücü Olabiliyor!

Kışın bitişi ile baharın müjdecisi olan zambakların, özellikle bahar aylarında evlerde ve saksılarda yetiştirilen türlerinin, kediler için öldürücü olabileceği ortaya çıktı.

Kimyagerler tarafından yapılan araştırmada, zambak bitkisinde bulunan bir maddenin, kedilerde ölümcül böbrek hastalıklarına yol açtığı açıklandı. Zambak yapraklarının kediler tarafından ısırılması ya da polenlerin yalanmak suretiyle bünyeye alınmasının, ya da zambakların bulunduğu vazodaki suyun, kediler tarafından içilmesinin bu rahatsızlıklara davetiye çıkardığı açıklandı. Özellikle Paskalya zambağı, yıldızcıl zambak ve Asya zambağının en tehlikeli zambak türleri olduğu belirlendi.

Bazı kedilerin zambak toksinlerine karşı daha duyarlı olduklarını ve böbreklerde görülen rahatsızlıkların da kedilerden kedilere değişebildiğini açıklayan San Diego Veteriner Tıp Merkezi veteriner hekimlerinden Julie Fischer, kimi kedilerin zambak toksinlerinden dolayı derhal hayatlarını kaybettiği, kimi kedilerin ise yatalak olarak birkaç gün içerisinde hayatlarını kaybettiklerini açıkladı.

Kaynak: Daily Democrat Staff

Keditörün Önerisi

Kedim Neden Mama İstiyor?

26.06.2021

Sizin de kediniz hep aç ve yemek yemek için miyav sesleriyle peşinizden ayrılmıyor mu? Gün ...

Robot Kedi: Nicobo

22.04.2021

Japon elektronik üreticisi Panasonic, durduk yere gaz çıkaran ve bebek gibi konuşan sevimli ev ...

Kediler Alemi

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER