YENİLER >

Bir Kedi, Bir Köpek - Seda Tuncel

Bir Kedi, Bir Köpek - Seda Tuncel

Dilimize yerleşmiş bir söz kalıbı var. İki insan anlaşamazlarsa, “kedi köpek gibi” kavga etmekten bahsederiz hemen. Peki kedi ve köpeklerin iyi geçinmesi gerçekten imkansız mı?

Kediler ve köpekler çok uzun zamandır gezegendeki en ünlü rekabete sahip. Tarihsel düşmanlıklarına rağmen,  mükemmel bir barış ve uyum içinde yaşayan birçok kedi ve köpek dostluğu da olmuştur tabi. Bu da bizi şu soruya götürüyor: bunu nasıl yapıyorlar? Cevap eğitime bağlı. Öyleyse, kedi ve köpeklerin daha iyi anlaşması işin neler yapabiliriz? Bu yazıda bu iki tür arasındaki arkadaşlığı kurmanıza yardımcı olacak birkaç öneri vereceğiz sizlere.

Atalarımızın ağaç yaş iken eğilir sözü biz insanlarda olduğu gibi hayvanlar alemi için de geçerli. İki düşman olarak görülen bu canlılar, en kolay yavruluk dönemlerinde birbirine alışıp dost olabiliyorlar. Sosyalizasyon adı verilen bu dönemde kedi ve köpek yavruları çevrelerini tanımaya başlıyorlar ve kendilerinden başka canlıları da kabul etmeleri ya da benimsemeleri daha kolay oluyor. 

Tanışmanın en temel yolu olarak, birbirlerini koklamalarına izin verin. Bir araya getirmeden önce üzerlerinde kokuları olan eşyaları koklatmak birbirlerinin kokularını tanımaları için yararlı olur. Ancak kedi ve köpek tanışmalarında birbirlerine sert tepkiler vermeseler bile bir süre yalnız bırakılmamalı. Özellikle ilk günlerde evde yalnız kalmaları gerekiyorsa mutlaka ayrı odalarda, ya da birbirleriyle fiziksel olarak temasta bulunamayacakları mesafede bırakılmalılar.

İlk birkaç gün mama ve su kaplarını birbirlerinden uzak alanlara koymak daha iyi olacaktır. Yetişkin kediler stres altında olduklarında iştah kesikliği yaşadıkları için kedinin yemeği köpeğin ulaşamayacağı bir yerde olmalı.

Bu dönemde birbirine dostça davranmayan hayvanları azarlamak veya cezalandırmak ise en yanlış davranış. Tam tersi köpek kediyi gördüğünde, ödül mamasıyla desteklenmeli ve olumlu duygular pekiştirilmelidir.

Yetişkin bir kedi ve köpeğin de birbirleriyle yeterince vakit geçirdikten sonra anlaşabilmeleri sanıldığı kadar zor değil. Yeter ki siz sabırlı ve kararlı olun, evin hakiminin siz olduğunu unutmayın!

Keditörün Önerisi

Kedi Ötüşü

06.07.2021

Kedilerin birçok ses çıkarttığını ve her bir sesin farklı anlam taşıdığını biliyor ...

Kedi Öpücüğü Nedir?

23.06.2021

Deneysel Çalışmalar, Kedilerin Sevgi Dolu ve Yavaş Göz Kırpmalarının Gerçekten de İnsan ...

Kediler Alemi

Maymunlar

30.08.2021

İnsanlar tarafından merak uyandıran ve büyük sevgi toplayan maymunlar, görünüşleri ...

Kediler Neden Evden Kaçar?

23.07.2021

Kedilerin evden kaçması kediciler için kontrol altına alınması en zor korkuların başında ...

Marilyn - Ümit Manay

10.02.2021

Tam hatırlamıyorum ama onu gördüğümde on yedi yașlarındaydım. Yağmurlu bir günde ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER