YENİLER >

Kedimin Doktorunu Nasıl Seçmeliyim? - Dr. Tarkan Özçetin

Kedimin Doktorunu Nasıl Seçmeliyim? - Dr. Tarkan Özçetin

Böyle bir soru Kedicilerin aklını çok meşgul etmekle birlikte bu soruya verilebilecek objektif bir yanıt bulmak çok kolay değildir. Bir de benim gibi hem Kedici hem de veteriner hekimseniz işiniz daha da zordur. Veteriner hekimin teorik bilgi birikiminden mesleki tecrübesine, sorumluluk duygusundan vicdani hassasiyetlerine, kedilerle ve kedicilerle iletişim becerilerinden empati yeteneğine kadar konunun birçok boyutu vardır. Sonuçta bir veteriner hekim seçmek kedinizin canını emanet edecek birini seçmektir ve kediniz adına vermek zorunda olduğunuz kararların en önemlisidir. Kedicilerin önemli bir kısmı başlangıçta tercih yapmak için kayda değer bir bilgiye sahip olmaksızın bir veteriner hekimle karşı karşıya gelir. İlk karar verilen şey belki de hangi doktora ve kliniğe gidileceğinden çok en yakındaki yere gidileceğidir. Kedimizin sağlığını korumak ve olası sağlık problemlerinin çözümünde doktoru kadar sağlık hizmetinin verildiği yer de çok önemlidir. Onun için seçim kriterlerini iki ana başlık altında anlatmaya çalışacağım.

1. Doktor Seçimi:

En doğru karar kedi sahibi olmadan önce doktor arayışına girmektir. Size abartıymış gibi gelebilir ama öncesinde tanışmak, görüşmek, bilgi almak çok faydalı olacaktır. Bir doktorun tercih edilmesine en çok etki eden faktörün o doktor hakkında eski hasta sahipleri tarafından söylenen şeylerdir. Etrafınızda sizden önce kedici olmuş yakınlarınızın ve dostlarınızın tavsiyelerine kulak verin. Sorun, onlar kendi doktorlarından memnunlar mıymış? Sizden daha tecrübeli ve birkaç hekim değiştirmiş kedicileri dinleyin. İnterneti de kullanın ama oradaki yorumlara çok güvenmeyin.

Hekimle ilk karşılaşmanızda verdiği güven duygusunun ve kedinize gösterdiği ilginin önemi yadsınamaz. Ancak seçtiğiniz kişinin bir veteriner hekim diplomasına sahip olduğundan emin olun. Gittiğiniz hastane, klinik veya muayenehanenin görünür bir yerinde diploma ve ruhsatların asılı olması gerekir. Maalesef yeterli denetim olmadığından onlarca klinik diploma sahibi olmayan kötü niyetli kişilerce işletilmektedir. Onun için bunu görmüyorsanız sormaktan kesinlikle çekinmeyin.Kedinizin doktorunun tıptaki gelişmeleri takip eden, iyi bir üniversiteden mezun ve kediler konusunda tecrübeli olup olmadığına dikkat edin. Kendisi de kedi sahibi olan doktorlar daima bir adım öndedirler, unutmayın hekim dahi olsa en büyük tecrübeler kendi kedilerinde yaşanır.

Kediniz muayene edilirken sizin de yanında olmanıza en azından görebilmenize izin veren bir doktor tercih edin.( tabii ki acil müdahale ve operasyonlar kapsam dışı)Sizin sorularınıza kulak kabartan, muayene sırasında size ve kedinize en az 20 dakika ayıran bir doktor olmalı. İyi bir veteriner hekim kedilerle olduğu kadar insanlarla da iletişim kurabilmelidir.Doktorunuz (abartmamak kaydıyla) gece veya gündüz aradığınızda ulaşabileceğiniz biri olmalı. En önemlisi kedileri sevmeli, acil bir durumda siz panikleseniz bile o soğukkanlı davranabilmelidir.

Kötü doktor kendisini tanrı, sizi de hiçbir şeyden anlamayan cahil olarak görür. Onda kimsenin bilmediği bir takım gizemli bilgiler varmış gibi davranır. Sizle ve diğer doktorlarla bunu paylaşmaz ve anlatmaz. Oysa günümüzde bilgi çağını yaşıyoruz, hiçbir şey bilinmez değil, her şey herkese anlatılabilir. İyi doktor her şeyi biliyormuş gibi yapmaz. Yüksek sesle tartışır ve hasta sahibine de akıl danışır. Kafasındaki doğrulara göre değil önündeki vakaya göre karar verir.

Gerçek hekimlik yaratıcılık, tecrübe, sezgi ve güncel bilgi gerektirir.

Doktorunuzun çalıştığı yerin muayenehane değil klinik veya hastane olmasını tercih edin. Tam teşekküllü bir hastanede kedinize acil durum müdahaleleri yapılabilmesi için gerekli teçhizat ve konsültasyon yapabileceği diğer hekimlerin olmasının yanı sıra, en ufak bir test için oradan oraya koşturmanız da gerekmez, aynı binanın içinde her işinizi halledebilirsiniz.

Gördüğünüz gibi çok fazla madde yok. Yani ideal veteriner hekim çok da bulunmayacak bir şey değil. Sadece etrafınızdan gelen önerilere kulak kabartmanız ve doktorunuz konusunda gözlemci olmanız yeterli. Bu arada bir kez veteriner hekiminize karar verdiyseniz değiştiremezsiniz diye bir kural yok. Kedinize dair tüm belgelerin fotokopi ya da orijinallerini saklayın, aşı karnesine sahip çıkın ve yaptığınız her şeyi not alın. Böylece istediğiniz zaman veteriner hekiminizi değiştirebilirsiniz.

2. Muayenehane, Klinik veya Hastane Seçimi:

İlk olarak ortamın temizliğine dikkat edin. Temiz, hijyenik, kötü kokmayan ve düzenli yerleri tercih edin.

Talep ettiğinizde tüm bölümleri gezip görmenize izin veren bir yer olmalı.

Kedinizin köpeklerle aynı yerde beklemek zorunda olmadığı bir yer tercih edin.

Size kolay ulaşılabilir, merkezi yerde olmasına özen gösterin. Park yeri sorununu çözmüş bir yer olmalı.

Kedinizin tüm ihtiyaçlarını karşılayabileceğiniz bir yer olmalı.

Çalışma saatlerini öğrenin. Çalışma saatleri sizinki ile uyumlu olmalı. Biliyorsunuz acil durumlar hep olmadık zamanlarda ortaya çıkar. 24 saat açık ve her zaman nöbetçi hekim bulunduran yerleri tercih edin. 24 saat açık değilse etkin bir ilk yardım servisi verebilmeli veya acil klinikleri olan yerlere yönlendirme yapabilmelidir.

Teşhis, tedavi ve acil müdahaleler için tüm ekipmanların bulunmasına önem verin. Olası her probleme karşı donanımın olduğundan emin olun.

Kedinizin tüm sağlık kayıtları düzenli tutulmalı ve talep ettiğinizde size verilebilmelidir.

Aşı zamanlarını düzenli takip eden ve öncesinde haber veren bir yer olmalıdır.

Talep ettiğinizde evinize gelip evde sağlık hizmeti verilebilmeli.

Fiyatları makul ve farklı ödeme seçenekleri olmalıdır.

Son olarak muayeneden çıktığınızda aklınızda bir soru kalmaması, veteriner hekiminize her şeyi sormuş ve tatmin edici cevapları almış olmanız çok önemlidir. Eğer siz doktorunuzun yanından tüm cevaplarınızı almış, kediniz de huzurlu bir şekilde ayrılıyorsa doğru doktoru ve yeri bulmuşsunuz demektir.

Bu yazı her ne kadar kediciler için yazıldıysa da klinisyen meslektaşlarıma faydalı olması dileğimle…

Kedici sevgi ve saygılarımla…

Keditörün Önerisi

Rengarenk Akvaryum

12.08.2021

Akvaryumlar rengarenk oluşuyla, bulundukları yere muhteşemlik katan, içerisinde birbirinden ...

Sadece Sevgi...

02.02.2021

Shafieva Svetlana Nikolaevna Kırgızistan’da yaşayan bir felinolog... Kırgızistan’daki ...

Kediler Alemi

Kediler Neden Saklanır?

25.10.2021

Kediler kendilerine has davranışlara sahiptir. Doğal gibi gözüken saklanma davranışı ...

'Arthur' Annesine Kavuştu

09.11.2020

İzmir depreminde zarar gören Egemen Apartmanı’nın ilk iki katı enkaz haline gelmişti. ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER