YENİLER >

Tüy Bakımı Nasıl Olmalı? - Hacı Öngüç

Tüy Bakımı Nasıl Olmalı? - Hacı Öngüç

Evinde kedi besleyen herkes bilir ki yılda iki kez yoğun olmakla birlikte her zaman tüy dökerler. Yaratılış gereği son derece temiz olan kediler, sürekli yalanarak dökülen tüylerinden kurtulmak isterken bir yandan da kendilerini pütürlü dil yüzeyleriyle taramış olur.

İşte bu noktada biz kedicilere de bazı sorumluluklar düşüyor. Her ne kadar kedimiz günün büyük bir bölümünü yalanarak geçirse de bu tüy bakımı için yeterli değildir. Tüy yapısına ve boyuna göre değişmekle birlikte düzenli aralıklarla -uzun tüylü bir kediyse en az günde bir kere, kısa tüylüyse haftada birkaç kere- taranması gerekir. Bu tarama işlemi için tarak seçerken de yine her kedinin kendi tüy yapısına uygun tarak seçmek gerekir. Uzun tüylü bir kediyse biraz daha sık dişli bir tarak gibi...

Peki kedimizi yeterince taramazsak ne olur?

Öncelikle tüyleri zaman içerisinde matlaşmaya başlar. Daha sonra taranarak hava alması sağlanmayan deride kepek oluşumu gibi problemler olur ve en sonunda da dolaşan tüyler keçeleşir. Keçeleşen tüylerin altında birçok deri problemiyle karşı karşıya kalırız ve buna rağmen gerekli önlemler alınmazsa daha sonraki aşamalarda o bölgede tüylerde dökülerek azalma ve seyrekleşme sık sık görülür. Keçeleşen tüylerin artık geri dönüşü olmadığı için son çare olarak o bölgenin veya keçe miktarına göre kedinin tamamının tıraşlanması gerekir. Kedilerse tıraş olmayı hiç sevmezler, bu işlem esnasında çok sinirlenir, kaçmaya çalışır ve kendine zarar verebilir. Böyle kötü sonuçlarla uğraşmamak adına en baştan önlemi alıp sık sık ve düzenli olarak evdeki tüy yumağımız taramak gerekir.

Taranmayı sevmeyen kediler bu esnada size direnebilir, sabırlı ve sakin kalmak koşuluyla yavaşça kedinizi taramaya devam etmelisiniz. Bu sayede her gün kısa süreler de olsa taranan kedi yavaş yavaş bu eyleme alışacaktır. Hatta her taramadan sonra ufak ödül mamaları, sevdikleri macunları ya da yaş mamaları vererek onları bu işleme ikna edebilirsiniz.


Yine de kedinizi düzenli tarayamıyorsanız ve tüy sağlığı ciddi derecede bozulmaya başlıyorsa lütfen çok geç kalmadan bir pet kuaföründen destek alın.

Keditörün Önerisi

Yeni Yazarımız Emek Ekşi

16.10.2020

1997, İstanbul doğumluyum. İstanbul Üniversitesi Veteriner Fakültesi’nden bu temmuz ayında ...

KedVet Fransız Basınında

13.05.2020

Veteriner hekim Dr.Tarkan Özçetin, Alnas'a şöyle açıkladı: “Kedi severlerin ve kedilere ...

Kediler Alemi

Kedinizin Kişiliği Hangisi?

13.07.2021

Kedilerde insanlar gibi birbirinden farklı karakterlere sahiptirler. Kişiliklerine göre kediler ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER