YENİLER >

Bir Kedinin İlkyardım Çantası - Aynil Furtun

Bir Kedinin İlkyardım Çantası - Aynil Furtun

Bahçeli bir evimiz olmadan önce Pamuk tam bir ev kedisiydi, sokak nedir bilmezdi. Şimdi neredeyse evi otel olarak kullanıyor, sadece uyumaya geliyor diyebilirim. Sitede yaşayan birkaç tane sokak kedisi daha var. Kışın aç kalmasınlar diye dışarıya mama ve su koydum hatta bir de kulübe. Kokuyu alan gelmeye başladı, gelen mutfak kapısında miyavlıyor biz de robot gibi elimize bir tas alıp mama kovasından doldurup götürüp kedilere veriyoruz. Bu durumun bir olumsuz tarafı Pamuk Hanım’ın yer mücadelesi, dışarıda büyük bir savaş var tabii bu savaşın bir de gazisi. Bizim Pamuk her tarafı yara bere içinde, mücadeleye alışık olmadığı için dayak yiyen hep o oluyor. Birkaç ay önce işten eve geldim, yatak odasına girdim bir de ne göreyim yatağın üzeri kan. Ne olduğunu anlayamadım etrafıma bakındım yerlerde de kan izleri var. İzleri takip edince Pamuğa ulaştım, bir koltuğun kenarına sinmiş yatıyor.

O kadar kavga etmiş ki kulağının arkasından bir parça kopmuş hala kanıyor. Meslek icabı ilk yardım konusunda bilgiliyim ama insan yine de kan görünce bir tuhaf oluyor. Hemen benim seyyar ambulansı koşup aldım yarayı temizleyip antibiyotikli bir merhem sürüp güzelce bantladım, zamanla iyileşti. Eğer kediniz dışarıya çıkıp geliyorsa en çok karşılaşacağınız bu tür çizik, kesik gibi yaralanmalardır. Bu gibi durumlarda evde hazır bir ilk yardım çantanız olursa çok rahat edersiniz, en azından o telaşla batticon nerde, bant nerde pamuk nerde diye vakit kaybetmezsiniz. Kedilerde ilk yardım gerektirecek diğer bazı konular daha var. Böcek sokması da (özellikle arı sokması) çok görülen bir olay çünkü bu arılar da hep mama kaplarının etrafında dolaşırlar. Soktukları zaman da şişiriyorlar epeyce. Aynı zamanda kaşıntı ve kızarıklık da görülebilir. Bir pamuğa biraz amonyak damlatıp 1-2 saniye tutarsanız şişliği azaltır. Yalnız amonyağı koklamayın kedinize da koklatmayın bayılabilirsiniz! Bayılma, boğulma, zehirlenme, güneş çarpması da sık görülen kazalardır. Bu gibi durumlarda yapılabilecek ufak müdahaleler hayat kurtarıcı olabilir. Veterinere ulaşıncaya kadar ya da ulaşamayacağımız durumlarda yapacağımız ilk yardımla küçük dostumuzun hayatını kurtarabiliriz. Bunun için öncelikle bir ilkyardım çantası şart.

Bu çantaya neler koyalım:

• Antiseptik solüsyon
• Antibiyotikli bir merhem
• Enjektör (gerektiğinde ilaç içirebilmek için)
• Makas, cımbız, tırnak makası
• Dijital termometre
• Antihistaminik bir merhem veya şurup
• Amonyak
• Yanık kremi
• Kedinizin sağlık karnesi ve veterinerinizin telefon numarası
• Gazlı bez, flaster
• Yara bandı, pamuk
• Göz damlası
• Alkol, kulak temizleme çubuğu
• Küçük bir kap, havlu
• Büyüteç (batmalarda detayın görülmesi için)
• Bir çift muayene eldiveni

İlk yardım çantasını güneşten uzak, serin bir yerde saklayın. Uzun süre kullanmadığınızda malzemeleri kontrol edin ki son kullanma tarihleri geçmesin.Kullandığınız malzemeyi yerine koymayı da ihmal etmeyin. İlk yardım sırasındaki en önemli kural sakin olmaktır. Soğukkanlı ve hızlı davranmaya özen gösterin ve ciddi durumlarda mümkün olduğunca çabuk veteriner hekime ulaşmaya çalışın. Önceden telefonla arayıp ne yapılması gerektiği konusunda bilgi alabilirsiniz ve hekiminizin yerinde olduğundan emin olabilirsiniz.

Keditörün Önerisi

Kedinizin Kişiliği Hangisi?

13.07.2021

Kedilerde insanlar gibi birbirinden farklı karakterlere sahiptirler. Kişiliklerine göre kediler ...

Kahraman Kedi Arthur

16.02.2021

Avustralya’da evlerinin arka bahçesinde ülkenin en zehirli yılanı tarafından saldırıya ...

Kediler Alemi

Kedi Ve Müzik

12.09.2021

Müzik açıkken, kediler bu durumdan rahatsızlık duyar mı? Ya da müzik onları rahatlatır ...

Kedimin Kilosu Normal Mi?

15.07.2021

Kedim çok zayıf yada çok kilolu, ideal kilosu ne olmalı? Dediğinizi duyar gibiyiz. Kediciler ...

Bir Dosta Veda - Emek Ekşi

14.04.2021

Sevgi, canlılara sunulmuş muazzam bir hediyedir. Amansız bir yaşam savaşının döndüğü bu ...

KedVet Fransız Basınında

13.05.2020

Veteriner hekim Dr.Tarkan Özçetin, Alnas'a şöyle açıkladı: “Kedi severlerin ve kedilere ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER