YENİLER >

Polikistik Böbrek Hastalığı - Nil Bahadırlı

Polikistik Böbrek Hastalığı - Nil Bahadırlı

Polikistik Böbrek hastalığı özellikle İran kedileri, Egzotik Shorthair cinsi ve melezlerinde görülen kalıtsal bir hastalıktır. Hastalık otozomal dominant özellikte bir gen tarafından oluşturulmaktadır. Genin bu özelliği hastalığın hem erkek hem de dişi kedilerde görülebilmesi ve hastalığı %50 ihtimalle yavrularına aktarmaları olarak açıklanabilir. Hastalığın görülme oranı İngiltere’de %49,2, Fransa’da %41,8, Almanya ve Avustralya’da %43 olarak bildirilmiştir.

Polikistik böbrek hastalığı ilk kez 1967 yılında teşhis edilerek veteriner literatüründe yerini almıştır, ancak hastalıkla ilgili araştırmalar 1990’lı yıllarda yoğunlaşmış ve günümüzde de devam etmektedir.

Polikistik böbrek hastalığı yavru kedilerde küçük kistlerle başlar ve bunlar çoğunlukla belirti vermediğinden erken teşhis için ultrasonografik muayene tercih edilmektedir. Böbreklerdeki 1mm ile birkaç cm arasında değişen kistlerin varlığı 7 haftalık yavru kedilerde belirlenebilmektedir ancak kesin teşhis 9-10 aylık yavru kedilerde her iki böbrekte en az 3 adet kistin görülmesi ile %98 konulabilmektedir. Klinik belirtiler ise, ilerleyen yaşla birlikte artan kist sayısı ve büyüklüğüne bağlı olarak 3-10 yaş arasında görülmektedir.

Yetişkin kedilerde artan kistlere bağlı olarak böbreğin normal yapısı bozulur. Böbrek fonksiyonlarında düzensizliğe sebep olur. Bu değişime bağlı olarak ilerleyen dönemde böbrekler vücudun ihtiyacını karşılayamaz ve böbrek yetmezliği gelişir. Böbrek yetmezliğinin teşhisi idrar ve kan testleri yapılarak rahatlıkla konulabilmektedir.

Klinik Belirtiler;

-Kilo kaybı

-İştahsızlık

-Halsizlik

-Tüy yapısında bozulma

-Çok su içme

-Çok idrar yapma

-Kusma

Polikistik böbrek hastalığı yavaş ilerleyen ve geri dönüşü olmayan bir hastalık olduğundan teşhis de asıl amaç hasta hayvanlardan yavru alınmasının önlenmesi ve dolayısıyla hastalığın ortaya çıkışını engellemektir.

Keditörün Önerisi

Palyaço Balığı

12.09.2021

Kayıp Balık Nemo'dan tanıdığımız Palyaço balıklarının şaşırtan özellikleri olduğunu ...

Kedi Hafızası

26.03.2021

Japon uzmanların yaptığı araştırmada, kedilerin belirli hafıza testlerinde oldukça iyi ...

Kediler Alemi

Kürküme Dokunma!

27.09.2021

Vahşice katledilen moda adı altında kullanılan savunmasız hayvanların kürklerinin hala ...

Karıncalar

29.08.2021

Çalışkanlıklarıyla nam salmış karıncalar, kendilerinin 10 katı ağırlığını nasıl ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER