YENİLER >

Polikistik Böbrek Hastalığı - Nil Bahadırlı

Polikistik Böbrek Hastalığı - Nil Bahadırlı

Polikistik Böbrek hastalığı özellikle İran kedileri, Egzotik Shorthair cinsi ve melezlerinde görülen kalıtsal bir hastalıktır. Hastalık otozomal dominant özellikte bir gen tarafından oluşturulmaktadır. Genin bu özelliği hastalığın hem erkek hem de dişi kedilerde görülebilmesi ve hastalığı %50 ihtimalle yavrularına aktarmaları olarak açıklanabilir. Hastalığın görülme oranı İngiltere’de %49,2, Fransa’da %41,8, Almanya ve Avustralya’da %43 olarak bildirilmiştir.

Polikistik böbrek hastalığı ilk kez 1967 yılında teşhis edilerek veteriner literatüründe yerini almıştır, ancak hastalıkla ilgili araştırmalar 1990’lı yıllarda yoğunlaşmış ve günümüzde de devam etmektedir.

Polikistik böbrek hastalığı yavru kedilerde küçük kistlerle başlar ve bunlar çoğunlukla belirti vermediğinden erken teşhis için ultrasonografik muayene tercih edilmektedir. Böbreklerdeki 1mm ile birkaç cm arasında değişen kistlerin varlığı 7 haftalık yavru kedilerde belirlenebilmektedir ancak kesin teşhis 9-10 aylık yavru kedilerde her iki böbrekte en az 3 adet kistin görülmesi ile %98 konulabilmektedir. Klinik belirtiler ise, ilerleyen yaşla birlikte artan kist sayısı ve büyüklüğüne bağlı olarak 3-10 yaş arasında görülmektedir.

Yetişkin kedilerde artan kistlere bağlı olarak böbreğin normal yapısı bozulur. Böbrek fonksiyonlarında düzensizliğe sebep olur. Bu değişime bağlı olarak ilerleyen dönemde böbrekler vücudun ihtiyacını karşılayamaz ve böbrek yetmezliği gelişir. Böbrek yetmezliğinin teşhisi idrar ve kan testleri yapılarak rahatlıkla konulabilmektedir.

Klinik Belirtiler;

-Kilo kaybı

-İştahsızlık

-Halsizlik

-Tüy yapısında bozulma

-Çok su içme

-Çok idrar yapma

-Kusma

Polikistik böbrek hastalığı yavaş ilerleyen ve geri dönüşü olmayan bir hastalık olduğundan teşhis de asıl amaç hasta hayvanlardan yavru alınmasının önlenmesi ve dolayısıyla hastalığın ortaya çıkışını engellemektir.

Keditörün Önerisi

Kedilerin Vücut Kokusu

20.07.2021

Tüm kediciler biliyor ki; kediler temiz canlılar! Kendilerini yalayarak temizlerler. Bu sebeple ...

KedVet Fransız Basınında

13.05.2020

Veteriner hekim Dr.Tarkan Özçetin, Alnas'a şöyle açıkladı: “Kedi severlerin ve kedilere ...

Kediler Alemi

Bizler Büyük Kedileriz

05.07.2021

İngiltere’de yapılan bilimsel bir araştırmada, kedilerin insanları kendilerinden büyük bir ...

Kedim Beni Seviyor Mu?

26.06.2021

Kedilerin cinsleri, karakterleri, fiziki yapıları birbirlerinden farklıdır. Kimi kediler çok ...

Sezgin Kaymaz ile Söyleşi

02.07.2020

“Okuyan toplumların evinde daha çok hayvan var, daha hoşgörülü, daha barışseverler ve ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER