YENİLER >

Ölüm Kedisi Oscar - Alp Akoğlu

Ölüm Kedisi Oscar - Alp Akoğlu

Oscar, nam-ı diğer “ölüm kedisi” ABD’nin Rhode Island Eyaletinde bir rehabilitasyon merkezinin kedisi. 2005 doğumlu kedi ilk olarak, Brown Üniversitesi’nde araştırmacı olan David Rosa’nın New England Tıp Dergisi’nde yazdığı bir makale sayesinde gündeme gelmişti. Rosa bu makalesinde Oscar’ın ölmek üzere olan hastaları haber veriyor olabileceğine değiniyordu.

Oscar henüz yavruyken, bu hayvansever rehabilitasyon merkezi tarafından bir hayvan barınağından alınıp evlat edinilen altı kediden biri. Bu merkezde çoğu son derece ilerlemiş evredeki Alzhemier ve Parkinson hastalıkları ile benzeri hastalıklara sahip hastalar yatıyor. Hastaların çoğu çevreleriyle iletişim halinde bulunamayacak derecede hasta.

Hastane personeli evlat edinildikten yaklaşık 6 ay sonra Oscar’ın tıpkı doktorlar ve hemşireler gibi kendi vizitlerini yaptığını, hastaları izleyip kokladıktan sonra bazılarının yanına kıvrılıp yattığını farketmiş. Oscar’ın yanına yattığı hastaların çoğunun bir kaç saat içinde öldüğünü görmüşler. İlk vakalarından birinde Oscar kan pıhtısı yüzünden bacağı soğuk olan bir hastanın bacağına sarılarak yatmış ve hasta ölene kadar orada kalmış.

Bir başka vakadaysa doktor hastanın durumuna bakarak ölmek üzere olduğunu belirtmiş. Bu sırada Oscar hastanın yanından ayrılmış. Oscar’ın hastayı terk etmesi de buna bağlanmış. Ne var ki hasta yaklaşık 10 saat daha yaşamış ve Oscar onu bir kez daha ziyarete geldikten 2 saat sonra ölmüş.

Hastane çalışanları 25 tutarlı vakadan sonra Oscar’ın bir hastanın yanına kıvrıldığını gördükten sonra hastanın ailesini arayarak ölmek üzere olduğunu bildirmeye başlamış. Hastaların ailesi geldiğinde Oscar genellikle ailenin isteği ile odanın dışına çıkartılırsa kapının önünde dolanarak ve miyavlayarak bu durumu protesto ediyor. Eğer hasta ölene kadar hastanın yanında kalmasına izin verilirse hasta ölünce odayı sessizce terk ediyor.

Illinois Üniversitesi’nden Thomas Graves BBC’ye yaptığı bir açıklamada; “Kedilerin bir başka hayvan ya da sahipleri hastalandığında bunu hissedebildiklerine ayrıca hava değişimlerini hatta depremleri önceden hissedebildiklerine yönelik bilgiler var“ dedi.

Hayvan davranış bilimcisi Daniel Estep’e göre ise, Oscar koku almak yerine yatağında hareketsiz ve sessiz yatan hastaları tercih ediyor olabilir. Çünkü ölmek üzere olan hastalar neredeyse hiç hareket etmiyor.

Oscar’ın yeteneği ister koku almaya isterse gözleme dayalı olsun, ölmek üzere olan hastalarla birlikte uyumasının öğrenilmiş bir davranış olduğu düşünülüyor. Her ne kadar olay kötü olsa da, her başarılı tahminden sonra gördüğü ilgi onun için ödül yerine geçiyor olabilir.

Keditörün Önerisi

Kedim Neden Isırıyor?

06.07.2021

Kediler bazen ısırma eğilimi gösterebilir. Kediciler iyi bildiği gibi bir anda koşup ...

Kedim Ünlü Olmak İstiyor

29.06.2021

Kedinizin fotoğrafları, videolarıyla dolu bir galeriniz var biliyoruz! Kediciler, onun her ...

Kedi Öpücüğü Nedir?

23.06.2021

Deneysel Çalışmalar, Kedilerin Sevgi Dolu ve Yavaş Göz Kırpmalarının Gerçekten de İnsan ...

Kediler Alemi

Kedim Ünlü Olmak İstiyor

29.06.2021

Kedinizin fotoğrafları, videolarıyla dolu bir galeriniz var biliyoruz! Kediciler, onun her ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER