YENİLER >

Ölüm Kedisi Oscar - Alp Akoğlu

Ölüm Kedisi Oscar - Alp Akoğlu

Oscar, nam-ı diğer “ölüm kedisi” ABD’nin Rhode Island Eyaletinde bir rehabilitasyon merkezinin kedisi. 2005 doğumlu kedi ilk olarak, Brown Üniversitesi’nde araştırmacı olan David Rosa’nın New England Tıp Dergisi’nde yazdığı bir makale sayesinde gündeme gelmişti. Rosa bu makalesinde Oscar’ın ölmek üzere olan hastaları haber veriyor olabileceğine değiniyordu.

Oscar henüz yavruyken, bu hayvansever rehabilitasyon merkezi tarafından bir hayvan barınağından alınıp evlat edinilen altı kediden biri. Bu merkezde çoğu son derece ilerlemiş evredeki Alzhemier ve Parkinson hastalıkları ile benzeri hastalıklara sahip hastalar yatıyor. Hastaların çoğu çevreleriyle iletişim halinde bulunamayacak derecede hasta.

Hastane personeli evlat edinildikten yaklaşık 6 ay sonra Oscar’ın tıpkı doktorlar ve hemşireler gibi kendi vizitlerini yaptığını, hastaları izleyip kokladıktan sonra bazılarının yanına kıvrılıp yattığını farketmiş. Oscar’ın yanına yattığı hastaların çoğunun bir kaç saat içinde öldüğünü görmüşler. İlk vakalarından birinde Oscar kan pıhtısı yüzünden bacağı soğuk olan bir hastanın bacağına sarılarak yatmış ve hasta ölene kadar orada kalmış.

Bir başka vakadaysa doktor hastanın durumuna bakarak ölmek üzere olduğunu belirtmiş. Bu sırada Oscar hastanın yanından ayrılmış. Oscar’ın hastayı terk etmesi de buna bağlanmış. Ne var ki hasta yaklaşık 10 saat daha yaşamış ve Oscar onu bir kez daha ziyarete geldikten 2 saat sonra ölmüş.

Hastane çalışanları 25 tutarlı vakadan sonra Oscar’ın bir hastanın yanına kıvrıldığını gördükten sonra hastanın ailesini arayarak ölmek üzere olduğunu bildirmeye başlamış. Hastaların ailesi geldiğinde Oscar genellikle ailenin isteği ile odanın dışına çıkartılırsa kapının önünde dolanarak ve miyavlayarak bu durumu protesto ediyor. Eğer hasta ölene kadar hastanın yanında kalmasına izin verilirse hasta ölünce odayı sessizce terk ediyor.

Illinois Üniversitesi’nden Thomas Graves BBC’ye yaptığı bir açıklamada; “Kedilerin bir başka hayvan ya da sahipleri hastalandığında bunu hissedebildiklerine ayrıca hava değişimlerini hatta depremleri önceden hissedebildiklerine yönelik bilgiler var“ dedi.

Hayvan davranış bilimcisi Daniel Estep’e göre ise, Oscar koku almak yerine yatağında hareketsiz ve sessiz yatan hastaları tercih ediyor olabilir. Çünkü ölmek üzere olan hastalar neredeyse hiç hareket etmiyor.

Oscar’ın yeteneği ister koku almaya isterse gözleme dayalı olsun, ölmek üzere olan hastalarla birlikte uyumasının öğrenilmiş bir davranış olduğu düşünülüyor. Her ne kadar olay kötü olsa da, her başarılı tahminden sonra gördüğü ilgi onun için ödül yerine geçiyor olabilir.

Keditörün Önerisi

30 Ağustos Zafer Bayramı

30.08.2021

30 Ağustos Zaferi milli birlik ve beraberlik ruhu içerisinde bağımsızlık meşalesinin ...

Bir Dosta Veda - Emek Ekşi

14.04.2021

Sevgi, canlılara sunulmuş muazzam bir hediyedir. Amansız bir yaşam savaşının döndüğü bu ...

Kediler Alemi

Köpeklerin Vücut Dili

23.09.2021

Köpekler gözlerinden, kuyruklarına kadar tüm vücut hareketleriyle iletişim kurarlar. Göz ...

Kediler Nelerden Korkar?

21.05.2021

Zaman zaman kedinizin bir şeylerden korktuğunu fark etmiş olabilirsiniz. Şimdi size kedilerin ...

Kedici Olmak - Esin İnan

08.04.2021

Bir kedici için evdeki kedi nedir? O kadar çok şeydir ki, bilmeyenlere, anlamayanlara ...

Kedi Hali - Yeşim Uludağ

08.03.2021

Çimenler hep ıslaktı bu sabah. Patilerim yetmezmiş gibi göbeğimin tüyleri de ıslandı ama ...

Kedi Ürolojik Sendromu

16.01.2021

Feline Urologic Syndrome (FUS) Kısaca FUS olarak bilinen bu sendrom idrar akıtıcı kanalın ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER