YENİLER >

Kedilerde Mutfağa Girme ve Hırsızlık - Dr. Tarkan Özçetin

Kedilerde Mutfağa Girme ve Hırsızlık - Dr. Tarkan Özçetin

Kediler yüksek yerlerde dolaşmaya bayılırlar. Ucunda bir de sevdiği yiyecek varsa tüm mutfağınızın altını üstüne getirebilirler.

Doğuştan kleptoman olan evcil dostlarımız için mutfak tezgahlarında yiyecek aramak kadar doğal bir şey olamaz. Bu tabi ki kabul edilebilir bir durum değildir. O zaman çare basit mutfağa girmesini yasaklayacaksınız. Her ne kadar kedimiz yasaklardan hoşlanmasa da evin diğer yerleri açık olmak kaydıyla bu durum kabul ettirilebilir. Bu kuralı eve geldiği ilk günden itibaren uygulamaya koyarsanız o kadar başarılı olursunuz. Kapalı mutfak sahipleri için kapının kapatılması kadar basit olan bu uygulama, açık mutfakta biraz emek harcanmasını gerektirecektir. Yine diğer davranış bozukluklarında da olduğu gibi çözüm olarak bantlar, su püskürtme, acı spreyler kullanılabilir. Ancak ortalıkta yiyecek bırakılması tüm eğitim çalışmalarını boşa çıkarır. Siz yemek yerken kesinlikle kedinize aynı yiyecekten vermeyin. Mama kabını mutfak ve yakınına koymayın. Mamasını düzenli aralıklarla az ama sık verin.

En önemlisi tüm bu kuralları uygularken kedinize karşı kararlı olun bir kere bile taviz vermeyin. Yoksa çoğu kedicinin bildiği gibi biz onu değil, o bizi kolaylıkla eğitir.

Keditörün Önerisi

Kediler Alemi

Kedi Kasabası

15.01.2021

Samsun'da Güçten Düşmüş Sahipsiz Hayvan Bakım Merkezi içerisinde 20 dönümlük alan ...

Saklı Kalmış Cennet

13.11.2020

Ankara’nın Mamak ilçesinde bulunan Kıbrıs Köyü Kanyonu, doğal güzelliğiyle büyülüyor. ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER