YENİLER >

Kedilerde Emzirme - Dr. Tarkan Özçetin

Kedilerde Emzirme - Dr. Tarkan Özçetin

Doğumun bitmesinden birkaç saat sonra yavrular annelerini emmeye başlarlar. Annenin yavru zarları ve plasentayı yemesi, sütün salgılanması için gerekli olan oksitosin hormonunun uyarımını başlatır. Yavru kedi sütün gelmesi için ön patileri ile memenin kenarlarını yoğurma hareketi yapar. Bu hareket, sütün salınmasını güçlendirir. Aynı hareket birçok yetişkin ev kedisi tarafından, direk sahiplerine veya sevgi gösterisi olarak birtakım yünlü eşyalara uygulanır. Bazı ev keileri kendini sevdirmek için ayaktayken bile bu hareketi yapabilir. Bunun anlamının ev kedilerinin hiçbir zaman büyümedikleri ve yavru davranışları göstermeye devam ettikleri düşünülebilir.

Kedilerin sekiz adet memeleri vardır. Her memeden gelen sütün miktarı ve kalitesinde farklılıklar olabilmektedir. Emzirme esnasında yavrular arasında en iyi memeyi kapma yarışı yaşanır. Nu memeyi sahiplenen baskın yavru, diğerlerine göre daha hızlı gelişir ve bu memeyi paylaşmak istemez. Kedi sütü 5,0 yağ, 7,2 protein ve 4,9 laktoz içerir. Emzirme, yavrular yaklaşık iki aylık olana kadar devam eder. Yavruların dişleri annenin canını acıtmaya başladığında anne artık emzirmek istemez. Ancak aynı evi paylaşan kedilerde annenin yavrusunu veya yavrularını yıllarca emzirdiği görülebilmektedir. Böyle annelik içgüdüsü güçlü kediler, annesiz kalmış yavruları da emzirebilirler. Süt annelik kavramı, kedilerin dünyasına yabancı değildir. Bunun tam tersi yavrularını çok az veya hiç emzirmeyen anne kediler de vardır.

Emzirme döneminde dişi kediler yavrularını koruma içgüdüsü ile normalden daha fazla saldırgan olurlar. Aynı güdü, ev kedilerinde de vardır ve nadir olsa da sahiplerine bile saldırabilirler. Anne kedi yavruların bulunduğu bölgede bir tehlike sezerse yuvanın yerini değiştirmek ister. Yeni bulduğu yuvaya tüm yavrularını birer birer enselerinden tutarak taşır. Yavru bu taşınma esnasında ana karnındaki pozisyonunu alır ve hiç hareket etmez. Daha sonra kediler büyüdüklerinde aynı şekilde tutulurlarsa yine benzer pozisyonda hareketsiz kalırlar.

Keditörün Önerisi

Kediler Alemi

Kediler ve Gerçekler

22.04.2021

Bir kere kedici olduysanız, bu tutkunuzdan asla vazgeçemezsiniz! Bu bilgileri öğrenince onlara ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER