YENİLER >

Kedilerin Beden Dili - Dr. Tarkan Özçetin

Kedilerin Beden Dili - Dr. Tarkan Özçetin

Kuyrukları, kedilerin kendilerini ifade edebildikleri en önemli uzuvlarıdır. Dikilmiş ve çok fazla hareket etmeyen bir kuyruk, genelde memnuniyetin ve kendine olan güvenin işaretidir. Özellikle Ankara kedilerinde kuyruğun bu şekilde ve uç tarafının başa doğru yukarıdan kıvrılması tipik davranış özelliğidir. Kuyruğun ileri geri, sağa sola sallandığı durumlar, kedilerin bir şeye sinirlendiğinin ifadesidir. Aynı hareket bilindiği gibi köpeklerde dostluğu simgeler.

Kedilerin göz temasları da onlarla iletişim için önemli ipuçları verir. Gözün içine dik olarak bakılması kediler tarafından tehdit olarak algılanır. Bu esnada gözlerin kapatılması veya bakışların kaçırılması dostluk ifadesidir. Bu davranış şekli ile ilgili olarak birçok Kedicinin yaşadığı özel bir durum vardır. Kedinin yaşadığı eve birçok misafir geldiğinde, kedinin bu kadar insan içinde en çok kediden korkan bireye yaklaştığı, hatta onun kucağına oturmak istediği görülecektir. Bu tirajikomik olay aslında kedinin, insan beden dilini farklı algılamasından başka bir şey değildir. Kediden çekinen birey, diğerleri gibi kediye doğrudan bakmaz, hatta gözlerini kediden kaçırır ve hiç hareket etmeden donakalır. İşte tüm bu davranış şekilleri kedilerde dostluk kurmaya davet olarak algılanır.

Kulaklar ve bıyıklar da kedinin ruh halini tanımlar. Her ikisi de dikilmiş ve ileriyi gösteriyorsa merak veya memnuniyeti ifade eder. Tam tersi; bıyıklar birbirine yapışmış ve geriye çekilmiş ve buna kulakların geriye doğru yapışıp düzleşmesi eşlik ediyorsa, kedinin saldırıya hazır olduğu anlamı çıkar. Bunlara ek olarak, saldırı ve savunma durumunda sırt kamburlaşır ve tüyler kabartılır.

Oyuna davet için yerde yuvarlanıldığı gibi savunma pozisyonu almak için de yere yatılabilir. Savunmak için yere yatan bir kedi özellikle arka ayakları ile rakibine tahmin edilemeyecek oranda zarar verebilir. Bunu bilen hemcinsleri, bu pozisyondaki kedinin üzerine fazla gitmeyecektir.

Keditörün Önerisi

Kedinizi Rahat Ettirin

18.10.2021

Kediler bakımına en düşkün canlılar arasındadır. Kedicilerin ilgisini, bakımını ve rahat ...

Kedi Felsefesi - Emek Ekşi

26.07.2021

“Lütfen söyler misiniz bana, buradan hangi yola gitmem gerek?”“Bu nereye gitmek istediğine ...

Kedim Neden Su İçmiyor?

10.06.2021

Kedilerin uzun ve sağlıklı bir yaşam sürmeleri için yiyeceğe, suya ve sevgiye ihtiyacı ...

Kediler Alemi

Kedi Ötüşü

06.07.2021

Kedilerin birçok ses çıkarttığını ve her bir sesin farklı anlam taşıdığını biliyor ...

Kediniz Kaç Yaşında?

22.06.2021

Kedicilerin kedilerinin yaşlarını hesaplamak konusunda kafaları biraz karışık. Kedilerin ...

Oyunun Kuralı Değişiyor!

07.01.2021

Bu haber kedilerle doğrudan ilgili değil. Ancak dolaylı yoldan da olsa onları ilgilendiriyor. ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER