YENİLER >

Obezite Kedilerin de Sorunu

Obezite Kedilerin de Sorunu

Obezite, günümüzde insanlarda sağlık sorunlarına neden olan en önemli etkenlerden biri.. Başlıca nedenleriyse düşük fiziksel etkinlik ve yüksek kalori içeren yiyecekler. Bunun yanı sıra genetik etkenler de fazla kiloların nedenleri arasında. Obezitenin kendisi, doğrudan bir hastalık sayılmasa da, beraberinde birçok sağlık sorununu getiriyor.

Bu sorun yalnızca biz insanlara özgü değil. Yaşam biçimimiz dolaylı yoldan evcil dostlarımız kedi ve köpekleri de etkiliyor. ABD’de yapılan bir araştırma, evcil köpeklerin üçte birinin obez olduğunu gösteriyor. Kedilerde de durum çok benzer. Hareketsiz yaşam biçimimiz ister istemez onları da etkiliyor. Hazır, lezzetli ve yüksek kalorili mamalar ve onlara yeterince zaman ayırmamamız da cabası.

Aşırı kilolu köpek ve kedilerin şeker hastalığına yakalanma olasılıkları önemli ölçüde yükseliyor. Bunun yanı sıra kalp hastalıkları, bağışıklığın düşmesi, ortopedik sorunlar gibi çeşitli hastalıklara yakalanma olasılıkları yüksek.

Uzmanlar, tıpkı insanlarda olduğu gibi daha sağlıklı ve mutlu yaşam sürdürebilmeleri için evcil dostlarımızın kilolarının, özellikle yedikleri mamaların miktarının ve kalori içeriğinin kontrol altında tutulması gerektiğini vurguluyorlar. Yalnızca mama kısıtlaması değil, egzersizin de en az onun kadar önemli olduğunu belirtiyorlar.

Kaynak : Science Daily

Keditörün Önerisi

Kediler Alemi

Japonya’da Kedici Olmak

13.07.2021

Japonya’da ‘kedi kafeler’ oldukça popüler. Bunun sebebi ise kedi beslemenin oldukça ...

Mia'nın Sevgi Dolu Hikayesi

28.05.2020

Trabzon'da "Golden" cinsi 6 yaşındaki "Mia" isimli köpek, öksüz kalan kedi yavrularına sahip ...

Sokaktayız - Galip E.Uzun

05.05.2020

Göz göze gelmek bile denemeyecek, olsa olsa göz değmesi, göz çarpması sözlerinin daha uygun ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER