YENİLER >

Pasif İçici Kediler Tehlikede!

Pasif İçici Kediler Tehlikede!

Pasif sigara içicilerin yani kendileri içmese de sigara içilen ortamda bulunan insanların da dumandan önemli ölçüde zarar gördüğü uzun zamandır bilinen bir gerçek. Her ne kadar sigara içmeyenler çıkan yasalarla biraz olsun rahatlamış olsalar da , aynı durum evcil dostlarımız için geçerli değil. Çünkü onların yanında sigara içilmesi henüz yasalarla engellenmiş değil. Üstelik sigara içilen evlerdeki kediler bundan insanların etkilendiğinden daha fazla etkileniyor.

ABD’deki Oklahoma Eyalet Üniversitesi’nden veteriner hekim Carolyn MacAllister, son günlerde bu konuda birçok bilimsel makale yayımlandığını belirtiyor. Yapılan araştırmalara göre pasif içici kedilerin, özellikle ağız ve lenf kanseri yakalanma oranları yüksek. Öteki evcil hayvanlarsa biraz daha farklı şekilde etkileniyorlar. Örneğin; köpeklerde en çok akciğer ve nazal (burun) kanseri görülürken, kuşlar en çok akciğer kanserine yakalanıyor.

Turf Koleji Veterinerlik Fakültesi’nde yapılan bir araştırma, kedilerin sigara içilmeyen ortamlarda yaşayan kedilerde pek görülmeyen ağız kanserine yakalanma oranının önemli ölçüde yükseldiğini doğruluyor.

MacAllister’e göre, bunun nedeni kedilerin yalanma alışkanlıkları. Kediler temizlenmek için yalanırken, tüylerinde biriken kanser yapıcı maddeleri de ağızlarına almış oluyorlar. Ağızlarındaki hassas mukoza bu kanserojen maddelerden etkileniyor. Bunun yanı sıra, sigara içilen evlerdeki kedilerin lenf kanserine yakalanma olasılıkları, sigara içilmeyen evlerdekilerin yakalanma olasılıklarının iki katı olarak saptanmış.

Kaynak : Science Daily

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER