YENİLER >

Veteriner Ziyaretlerinde Stresi Azaltmak İçin İpuçları

Veteriner Ziyaretlerinde Stresi Azaltmak İçin İpuçları

Veteriner ziyaretlerinde evcil dostlarımız bazen fazlaca strese girebiliyor. Her şeyden önce, siz her zaman sakin olmalısın. Çünkü kediler, insanların gergin olduğunu kolayca anlar ve bu da onları aynı derecede huzursuz edebilir.

Öncelikle, kedi taşıma çantasına evcil dostunuzu yerleştirirken onunla mücadele etmek iyi bir fikir olmayacaktır. Bunun için taşıma çantasını kedinizin uyumayı sevdiği bir odada açık bırakmalısınız ki, çantasıyla doğal olarak tanışsın ve onu benimsesin. Eğer evcil dostunuz yine de direnç gösteriyorsa sevdiği oyuncakları hatta favori yiyeceğini çantanın içine koyabilirsiniz.

Kediniz taşıma çantasına kendi başına girip çıktığında sonraki adım, kediniz çantadayken evin içinde küçük yürüyüşler yapmaktır. Duruma alışan bazı kediler taşıyıcılarının içinde uyuyabilirler bile. Eğer bu adaptasyon süreci için yeterli zamanınız varsa, kedinizi çantasıyla beraber sokakta yürütebilir, bu sırada onunla konuşmayı deneyebilirsiniz. Ardından araba gezintilerine geçebilirsiniz.

Veteriner ziyaretinin aynı gününde, kedi taşıma çantasına yola çıkmadan 30 dakika önce feromon püskürtebilirsiniz . Bu, evcil dostunuz için veteriner ziyaretlerini daha az stresli hale getirir.

KLİNİKTE..

Veteriner hekiminizin kedinizi muayene etmesi için klinikte bir süre beklemeniz gerekebilir. Bu dönemde kedi sahipleri, evcil dostları belli etmese de tedirgin olacaklarını bilmelidir.

Kediniz her zaman kucağınıza yerleştirilmiş olarak taşıyıcısının içinde beklemelidir. Evcil dostunuzla sık sık konuşmalı ve okşamalısınız. Tabi sadece elinizi çantanın içine, kedinizin kaçma riski olmadan koymak için yeterli alan varsa.. Ani hareketler yapmaktan kaçının ve kedinizi muayene masasına koyarken taşıma çantasından yavaşça çıkarın. 

Son olarak; mesleğin uzmanlarına güvenin. Veteriner hekimler çok inatçı kedilerle bile başa çıkmaya alışıktır. Müdahale etmeye çalışırsanız, sadece engel olmakla kalmayıp kendinizi veya evcil dostunuzu incitebilirsiniz.

Keditörün Önerisi

Nazar - Ferhan Yüksel

15.02.2021

Kedinizin genel beden tipini, potansiyel hastalıklarını ve ilerleme derecesini gözlerinden ...

Kedilerin Dolunay Korkusu

08.01.2021

Yapılan bir araştırmaya göre, kedilerin başına dolunay dönemlerinde ayın diğer ...

Kediler Alemi

Elma ve Kedinin Faydaları

13.03.2021

1-Anti-Kanser Vücudu hayat emici kanserli hücrelerden koruyan güçlü anti-kanser yeteneklerine ...

Ankara Kedisi Yok Oluyor...

29.01.2020

Anadolu tarihler boyu çeşitli uygarlıklara misafirlik etmiştir. Bunlardan niceleri tarihin ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER