YENİLER >

Oyuna Davet

Oyuna Davet

Kabul edelim, kediler genellikle uykuya düşkünlükleriyle bilinirler. Köpeklere kıyasla enerji seviyeleri de oyun istekleri de daha az olan dostlarımızın her biri aynı karaktere sahip değildir. Ancak evcil dostlarımızla oyun oynamak onların mutluluğunun yanında, onlarla kurduğumuz duygusal bağı korumak için de oldukça önemli..

Başarılı olmayan oyun teşvikleri kedimizin hasta veya stresli hissetmesine sebep olabilir. Belki de evcil dostumuzun neyi sevdiğini bilmiyor olabiliriz. Böyle durumlarda deneyebileceğimiz birkaç pratik oyuna davet numarasını siz Kediciler için derledik..

Evcil dostumuzun nasıl oyunlar sevdiğini öğrenmek için iyi gözlem yapmak şart. Kedilerin “yüksek enerjili” oyunlara en çok 4-5 aylıkken ilgi duyacağını bilmelisiniz. Bundan sonra, yaşlandıkça oyunculukları giderek azalacaktır.

Tabi ki, kedinizi daha aktif olmaya teşvik etmenin yolları var. Evcil dostunuzla oynamanın, obeziteyi önlemek, can sıkıntısıyla mücadele etmek ve hatta davranış sorunlarını çözmeye yardımcı olmak gibi bir dizi farklı faydası vardır. Unutmayın sevgili Kediciler; “Oyuncu bir kedi, genellikle mutlu bir kedidir.”

- Kedinizin kendi başına oynamaktan gerçekten keyif almasını bekleyemezsiniz. Evcil dostlarınız, oyuncaklar sizin tarafınızdan kontrol edildiğinde daha çok oynamaktan hoşlanırlar.
- Birçok kedinin oyuncaklar konusunda heyecanlanmasının nedeni , genetik olarak av gibi görünen herhangi bir şeye içgüdüsel olarak saldırmaya programlanmış olmalarıdır. Oyuncağı kıpırdatmayı, ileri geri hareket ettirmeyi deneyerek kedinizin ilgisini çekebilirsiniz.
- Kedinizin çevresini zenginleştirin ve ona çeşitlilik sunun. Bazen bir karton kutu bile kedinizin doğal merakını uyandırmaya yetebilir.
Kediler genellikle şekerlemeden sonra ve yemeklerden önce daha uyanık olma eğilimindedir. Onun için doğru zamanı bulursanız birlikte keyifli zaman geçirebilirsiniz.

EVCİL DOSTUNUZ İÇİN OYUNCAK SEÇİMİ

Kedilerin oyun oynamasındaki en büyük amaç avlanma içgüdüleridir. Oyuncaklarının peşinde koşma sebepleri tamamen içgüdüsel olarak avını yakalama arzusuyla gerçekleşir. Peki aynı durum lazerler için geçerli midir? Her gün 1 saat boyunca kırmızı bir noktayı kovaladığınızı ve onu yakalasanız da tutamadığınızı düşünün. Rahatsız edici değil mi? İşte kediler de tam olarak böyle düşünüyor. Öyle ki uzun süre lazerle oynatılan kedilerde ciddi anksiyete belirtileri dahi gözlemlenmiş. Lazer yerine evcil dostunuzu bir olta ya da fare yardımıyla oynattığınızda ise çok daha mutlu olacaktır çünkü bu oyuncakları fiziksel olarak avlayabilecektir.

Keditörün Önerisi

Hayvan Polisi Geliyor!

03.07.2020

“Çevre, Doğa ve Hayvan Koruma Şube Müdürlüğü”nün kurulması İçişleri Bakanı ...

Kediler Alemi

Atatürk'ün Hayvan Sevgisi

19.05.2021

Mustafa Kemal Atatürk’ün her ne kadar üç köpeği olduğu bilinse de, hayvan sevgisi sadece ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER