YENİLER >

Kediler İsimlerini Öğrenebilir Mi?

Kediler İsimlerini Öğrenebilir Mi?

Bilim adamları, evcil dostlarımızın anlıyormuş gibi göründüğünü, ancak muhtemelen kelimelere derin bir anlam yüklemediklerini söylüyor.

Pek çok kedi sahibi, kuşkusuz, sevgili dostlarının onları anladığından emin olsa da, şimdiye kadar bunu destekleyecek pek fazla kanıt yoktu. Kediler sesimizi sadece mama vereceğimiz zaman mı tanıyor? Yoksa gerçekten de kendi isimlerini öğrenebiliyorlar mı?

Scientific Reports’ta yayınlanan bir araştırmaya göre; Sophia Üniversitesi'nden Dr. Atsuko Saito ve araştırma ekibi, kedilerin bu yeteneğe sahip olup olmadığını öğrenmek için çevredeki hanelerden ve "kedi kafelerinden" 78 kedi denekle çalıştı.

Her kedi için, konuşan araştırmacıların veya sahiplerin ses kaydı yoluyla kedilere adıyla beraber dört farklı kelime söylendi. Araştırmacılar; hayvanın kulaklarını, başını veya kuyruğunu hareket ettirdiği veya ses çıkardığını, bunların göze çarpan bir tepki olduğunu söyledi.

Araştırma sonucunda bazı hayvanların kesinlikle isimlerine tepki gösterdikleri ortaya çıktı. Ortak bir tepkileri yok, yani “kediler ismini söylediğinizde kulaklarını diker” gibi bir durum söz konusu değil. Ev kedileri isimlerine ne tepki vereceklerini ve isimlerinin ne olduğunu biliyor. Kafe kedileri ise kendi isimleriyle çok daha ilgisiz gözüktü. Bunun sebebi olarak ise çok fazla uyarana maruz kalmaları veya kendi isimlerini erken yaşta öğrenememeleri gösterildi. Ev kedilerinin bile bir kısmı rastgele sözcüklere tepki verirken kendi isimlerine ilgi göstermedi.

Sonuç olarak, kedilerin de en az köpekler kadar iyi öğrendiğini ancak kedilerin bu bilgiyi göstermeye pek de gönüllü olmadığını söyleyebiliriz. Yani bizi pekala anlıyor fakat her seslendiğimizde yanıt vermek istemiyorlar.

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER