YENİLER >

Meğer sokaklar seslenirmiş... - Yaren Çiçek

Meğer sokaklar seslenirmiş... - Yaren Çiçek

Bilmezdim görülmeyenin görülebileceğini, işitilmeyenin işitilebileceğini...Bilmezdim sesi olmayanların avaz avaz bağırabileceğini...Meğer sokakların kalbi olurmuş. Hissedebilirsen onu yüreğinde, kalbinde çiçekler açarmış. Buz gibi soğukta geçerken o sokaktan, üşümezmişsin. Meğer sokaklar seslenirmiş sana. Kulak verirsen ona, duyulmayanı duyabilirmişsin.

İşte bak şimdi göstereceğim sana, çevirme başını. Kahkahalar atarak geçtiğin o sokağın köşesinde bir kedi soğuktan son nefesini verdi. Kirli diye iğrendiğin o yavru, hastalığı için yardım beklerken insanlığa son sözünü söyledi. Bir avuç yemeğe muhtaç can, önüne koyduğun zehirli yemekleri yerken onu sevdiğini zannetti. Toplayıp dağa attığın köpekler açlıktan yavaş yavaş can verdi. Ama görmezsin sen. Sevgi nedir, şefkat nedir bilmezsin. Çünkü dokunamamışsın sokakların kalbine. Sokaklar kimin evi, öğrenememişsin. Dön son bir kez bak dünyaya. Kaç sokağı sahiplenip ortasına koca koca binalar diktin de asıl sahiplerini istemedin orada. Kaç kere sana muhtaç olduğunu bile bile yüz çevirdin onlardan. Kaç kere görmemeyi seçtin, duymamayı yeğledin dön bak.

Şimdi ne haldesin biliyor musun? Bakan gözlerin var ama gören değil. Atan bir kalbin var ama yaşayan değil bunu iyi anla. Sarmala sadece yağmurda ıslanan bir kediyi. Sana kuyruk sallayan bir köpeğin başını okşa. Pencerenin kenarlarına ekmekler ufala. O zaman öğreneceksin bir kalp nasıl yaşarmış, üstünde nasıl çiçekler açarmış. O zaman göreceksin işitilmeyen nasıl işitilirmiş. O zaman başlayacak hayatının varoluşu. Islanırken orada, yağmurun altında; açılacak hayatın uzun, çiçekli yollara...

Keditörün Önerisi

Kedim Beni Seviyor Mu?

26.06.2021

Kedilerin cinsleri, karakterleri, fiziki yapıları birbirlerinden farklıdır. Kimi kediler çok ...

5 Nisan Avukatlar Günü

05.04.2021

Hukukun üstünlüğünü sadece insanlar için değil çevre ve tüm canlar için savunan doğa ...

Kediler Alemi

Kediler Ve Akan Sular

28.06.2021

Kediler için akan su güven verir. Akan taze suyu, minik dostlarımız lıkır lıkır içerler. ...

Kedinizin Güvenini Kazanın

07.06.2021

Kedilerin özgür ruhları vardır ve mesafeli olarak kabul edilebilirler, yine de bir insanla çok ...

Lokum Kız - Banu Kalkandelen

09.04.2021

Yataktan uyuyamadığım için mi kalktım yoksa mutfakta beni bekleyen ay çöreğini yemek için ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER