YENİLER >

İki Kedi Birbiriyle Nasıl Tanıştırılmalı? – Doğa Şimşek

Kedinizin yalnız kaldığını mı düşünüyorsunuz? Sevgi dolu bir Kedici olarak, muhtemelen kedinize bir arkadaş edinerek onu mutlu edip etmeyeceğinizi merak etmişsinizdir. Ancak, kedilerin bağımsız yaratıklar olduğu düşünüldüğü için, yeni gelen kediyi ev sahibi kediyle nasıl tanıştırmalısınız?

Sokakta dolaşan ve yiyecek arayan kediler görürüz, ancak göze ilk çarpan şey, genellikle tek başlarına dolaşıyor olmalarıdır. Köpeklerden farklı olarak, kediler aktif olarak arkadaşlık aramazlar, hatta bazıları bunu görmezden gelir, ancak kediler birbirlerini arkadaş olarak kabul ettiklerinde, şahit olabileceğiniz en harika şey olabilir. Evinize ikinci bir kedi getirmeyi düşünüyorsanız, okumaya devam edin…

İyi anlaşan iki kedi birbirlerine arkadaşlık, egzersiz ve zihinsel uyarım sağlayacaktır. Çalışıyorsanız veya ev dışında çok zaman geçiriyorsanız iki kedi idealdir. Bazı kediler birbirlerine hemen ısınırken, diğerleri çok daha temkinli davranacaktır.

Başka kedilerin yanında hiç bulunmamış yaşlı bir kedi, etrafına yeni gelen diğer kediye alışmakta zorlanabilirken, kardeşlerinden yeni ayrılmış genç bir kedi muhtemelen arkadaşlık kurmaktan keyif alacaktır. Dikkatlice tanıştırılmaları koşuluyla, çoğu kedi çok geçmeden başka bir kediyi kabul edecektir.

İki kedinin birbirine alışması ne kadar sürer?

Yeni bir kedi tanıtıyorsanız, sabırlı olmanız çok önemlidir. Her iki kediye de kendi alanlarının ve iklime alışma fırsatının verildiği kademeli tanıştırmayı hedeflemelisiniz. Doğru süreçle, kediler genellikle etrafında olan başka bir kediye alışacaktır. Bazıları çok yakın arkadaş olabilirler, bazıları ise yaşam alanlarını paylaşan başka bir kedi olduğunu kabul eder.

İki kediyi nasıl hızlı bir şekilde tanıştırırsınız?

Gerçek şu ki, kedilerin birbirine alışması zaman alabilir ve bu süreçle ilgili gerçekçi beklentilere sahip olmak önemlidir. Bir bebek kapısı veya bir oda ayırma aparatı, siz tanıştırma sürecinde çalışırken iki kedinin de kendi alanına sahip olmasına imkan verecektir.

İki kedi aynı kum kabını paylaşabilir mi?

Bir kum kabını paylaşmak kediler için stresli olabilir ve aslında fazladan bir kum kabı bulundurmanız tavsiye edilir. Öyleyse, evinize ikinci bir kedi alıyorsanız, iki kum kabınız olmalıdır. Kediler bölgesel davranabilir, bu nedenle daha kolay bir yaşam sağlamak için ayrı yiyecek ve su kapları, kum kapları, tırmalama direkleri ve yatakları edinin.

Yeni bir kedi alırken cinsiyeti önemli midir?

Her iki kedi de kısırlaştırılırmışsa cinsiyet, kedilerin ne kadar iyi anlaşacağı konusunda büyük bir rol oynamaz. Mizaç ve yaş çok daha önemli faktörlerdir, bu nedenle ya benzer yaş ve aktivite seviyelerine sahip kedileri seçin ya da bir yavru kedi tercih edin, çünkü çoğu yetişkin kedi genç bir kediyi benimseyecek ve yönlendirecektir.

Bir kedinin başka bir kediyi sevmesini nasıl sağlarız?

Yavaş ve planlanmış bir ilk tanışma, kedilerinizin sıkı arkadaş olmalarını sağlamak için en iyi şansınız olacaktır. Aşağıdaki yapılması ve yapılmaması gerekenler listemize göz atın…

Kedileri Tanıtmada Yapılması ve Yapılmaması Gerekenler

Yapılacaklar

·        Kedileri bir süre ayrı tutun, ilk görüşmeyi aceleye getirmeyin.

·        Bir bebek kapısı veya bölme kullanarak kedilerin alanlarını ikiye bölün.

·        Kedilerin birbirlerini koklamasına ve duymasına izin verin, ancak hemen görmelerine veya birbirlerine dokunmalarına izin vermeyin.

·        Kedileri, birbirlerinin kokusunu olumlu bir şeyle ilişkilendirmeleri için onları ayıran kapının yakınında besleyin.

·        Birkaç gün sonra, birbirlerinin kokusunu keşfedebilmeleri için kedilerin odalarını değiştirin.

·        Bir hafta kadar sonra her şey yolundaysa ve iki kedi de saldırganlık belirtileri göstermiyorsa, birbirlerini görmelerine izin verin. Birbirlerini gördüklerinde isimlerini söyleyin ve onlara ödül maması verin.

·        İlk görüşmeyi sakin oldukları zaman yapın , örneğin yemek yedikten ve oynayıp enerjilerini harcadıktan sonra olması iyi bir fikirdir.

·        Başlamak için birlikte geçirdikleri zamanı kısa tutun ve kademeli olarak birbirlerinin yanında daha fazla zaman geçirmelerine izin verin.

Yapılmaması Gerekenler

·        İlk görüşmeyi aceleye getirmeyin. Şansınız yaver gidebilir, ancak bunun gibi stresli bir ilk karşılaşma muhtemelen kedilerinizin asla birbirine bağlanmayacağı anlamına gelebilir, bu yüzden risk almayın!

·        Enerji seviyelerini karıştırmayın. Bir sürü enerjisi olan ve bitmek bilmeyen bir oyun arzusu olan genç bir kedi, muhtemelen daha yaşlı ve daha hareketsiz bir kediyi kızdıracaktır. İkinci kedinizi seçerken, onları enerji ve canlılık açısından mevcut kedinizle eşleştirmeyi hedefleyin.

·        Kedileri kum kaplarını ve mama kaplarını paylaşmaya zorlamayın, bu bölgesel saldırganlığa yol açabilir.

Kedilerin genellikle köpeklerden daha az sosyal oldukları düşünülür, ancak son derece zeki hayvanlar olarak, genellikle çevrelerine uyum sağlamayı öğrenirler. Kediler arasında mükemmel bir bağ kurmanın anahtarı, sizin azimli ve sabırlı olmanızdır.

İyi şanslar!

Kaynak: Wamiz