Kediler Televizyon İzler Mi?

Kediler Televizyon İzler Mi?

Televizyonda bir belgesel açıksa kedilerin verdiği komik tepkileri tüm kediciler görmüştür. Bir kedi televizyona ilgi duysa da, onların gerçeklik algısı, insanınkiyle aynı değildir.

Televizyon, ışık yayan ve görüntüleri değişen renklerde ve çeşitli seslerde gösteren bir cihazdır. Yani, kedinizin sadece bu nedenle bile ekran ilgisini çekebilir. Ancak izleme davranışını, sadece ışıklar ve renkler nedeniyle açıklayamayız. Çünkü kedinin ekranda gördüklerine dikkat ettiğini açıkça görebilirsiniz. Kediler ekranda ne olduğuna bakar, hareketleri başlarıyla takip eder ve hatta görüntülerde görünenleri avlamaya çalışırlar. Bir belgesel açın ve kedinizin yaptığı davranışları izleyin.

Kedilerin televizyon izlemesiyle, insanların izlemesi arasında farklar vardır.

Görme

Kediler, renkli görme yeteneğine sahip olmalarına rağmen çoğunlukla yeşil ve mavi renkleri algıladıkları için ekrandaki sıcak renkleri algılamazlar. 

Hareket algısı

Hareket algısı, gözün yakalayabileceği saniyedeki görüntü sayısına bağlıdır. Modern televizyonlarda saniyede yaklaşık 25 görüntü yakaladığımız için bize hareket gibi görünen 60 fps gösterebiliyor. Bir kedi yaklaşık 70 fps yakalayabilir, bu nedenle ekrandaki görüntüler onlar için çok daha statik olacaktır.

Dikkat

Bu temel bilişsel süreç, kediler ve insanlar arasında da farklı şekilde çalışır. Dikkatimizi bir saatten fazla ekrana sabitleyebilmemize rağmen, kediler televizyon izledikleri sürenin sadece yaklaşık % 6'sına dikkat ederler.

İşitme

Bir kedinin duyması, insanlara göre çok daha keskindir. Bu nedenle, televizyonda dikkatlerini çeken her zaman görüntüler değil, çoğunlukla seslerdir.

20/06/2022

Keditörün Önerisi

Kediler Alemi

Bin Yıllık Kedi Mumyası

29.03.2022

Tarihi kültürel zenginlikleriyle Kapadokya'ya açılan kapı olan ve Orta Anadolu ve ...

Kedinize Bunları Yapmayın!

29.08.2021

Kedinizle çok ilgilenmek istiyor, onu çok seviyorsunuz ama bazen doğru olduğunu düşünürken, ...

Jyotish - Ferhan Yüksel

09.05.2020

Bizler, madde ve bilinç boyutlarında yani III. ve IV. Boyutlarda varlığımızı ...

Siyam Kedisi

03.04.2022

Tayland olarak bildiğimiz Güneydoğu Asya ülkesinin eski adı Siyam’dı. Siyam kedisi de bu ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER