Araştırma: Bu Durum Kedilerin Avlanma Yetisini Azaltıyor

Araştırma: Bu Durum Kedilerin Avlanma Yetisini Azaltıyor

Yapılan yeni bir araştırmaya göre, gün boyu sahipleriyle oyun oynayan ve et bakımından zengin yiyecekler tüketen kediler, yabani hayvanları daha az avlıyor.

Popular Science'ta yer alan habere göre, Exeter Üniversitesi tarafından yapılan yeni çalışmada, proteinlerin etten geldiği mama kullanmak, kedilerin avlanmasını yüzde 36 azaltıyor. Ayrıca kedi sahibi ile her gün beş ila on dakika oynamak da yüzde 25’lik bir azalmayla sonuçlandı.

Exeter Üniversitesi Çevre ve Sürdürülebilirlik Enstitüsü’nde çalışan Profesör Robbie McDonald, “Kedileri iç mekanlarda tutmak, avlanmayı önleme konusunda kesin bir yöntem olsa da; bazı kedi sahipleri, kedilerinin dış mekanlara erişimini kısıtlamanın onların mutluluğuna ilişkin doğuracağı sonuçlardan endişe duyuyor" diyor.

Çalışmada bahsedilen oynama, kedi sahiplerinin bir ip ile çubuğa oyuncak tüy bağlayıp hareket ettirmesini ve bu sayede kedilerin bunu gizlice izlemesini, kovalamasını ve üstüne atılmasını kapsıyor.

Kedi sahipleri, her bir “avlanmadan” sonra kedilerine oynamaları için oyuncak bir fare de verebilir ve gerçek bir öldürmeyi taklit edebilirler.

Etli yiyecekte bulunan hangi unsurların, avlanmada meydana gelen bu azalmaya yol açtığı ise belli değil. Deneyleri yürüten doktora öğrencisi Martina Cecchetti şöyle söylüyor:

“Bazı kedi mamaları, soya gibi bitkisel kaynaklardan gelen protein içeriyor. Bu besinler ‘eksiksiz bir beslenme’ sunmasına karşın, bazı kedileri bir veya daha fazla mikrobesinden mahrum bırakabilir ve kedilerin avlanmasını teşvik edebilirler.”

08/04/2022

Keditörün Önerisi

Kediler Nelerden Korkar?

31.01.2022

Zaman zaman kedinizin bir şeylerden korktuğunu fark etmiş olabilirsiniz. Şimdi size kedilerin ...

Kedilerde Yeme Bozuklukları

13.05.2022

Kedilerin çoğu yemek yemeyi sever. Özellikle evde yaşayan kedilerin çoğu, sokaktaki kedilere ...

Kediler Alemi

Muhabbet Kuşu Eğitimi

11.11.2021

Muhabbet kuşları varlıkları ile hayatımızı güzelleştiren, kendilerine has özellikleri ile ...

Engelli Bir Kediyle Yaşam

09.03.2022

Bazı kediler doğuştan, bazıları ise sonradan bir kaza veya travma sonucu meydana gelen ...

Pati Ülkesi - Arzu Aytan

10.04.2022

Ah yine sıkıntılı bir sabah. Duvar dibinden ağır ağır patilerimi sürüyerek yürümeye ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER