Kedi Alerjisini Hafifletmek İçin İpuçları

Kedi Alerjisini Hafifletmek İçin İpuçları

Türkiye’de yapılan araştırma, kedici olan her 4 kişiden 1’inin kedi alerjenlerine karşı hassasiyet duyduğunu gösteriyor.

Ailenize bir kedi eklemek ilginizi çekebilir, ancak sizi engelleyen tek şey burun akıntısı ve sulu gözlerdir. Kedilerin alerjileri tetikleyebileceği doğru olsa da, bu sizi bir kedi sahibi olmaktan hemen vazgeçirmeyebilir. Türkiye’de yapılan araştırmaya göre; yaklaşık her 3 kediciden 1’i kedi alerjenlerine olan duyarlılıklarının en kötü yanının kedileri ile olan yakınlığı etkilemesi olduğunu söylerken, kedi alerjenlerine hassasiyet duyan her 10 kediciden 9’u, doktoru kedi ile yaşamaması gerektiğini söylese bile bundan vazgeçmeyeceğini belirtiyor.

Alerjilerin çoğuna hayvanın tüyü neden olur ve bazı ırklar diğerlerinden çok daha fazlasını tüy döker. Alerjiniz varsa, bir kedi evlat edinmeden önce farklı kedilerle vakit geçirmek iyi bir fikirdir. Bir arkadaşınızın kedisi veya bahçenizde, apartmanınızda zaten bir kedi varsa, alerjinizi yönetmenize yardımcı olmak için yapabileceğiniz birçok şey var.

Evdeki belirli odaları kısıtlayın

Kedi alerjiniz varsa, kediyi yatak odanızdan uzak tutmak ve örneğin evde yalnızca birkaç odayla sınırlamak isteyebilirsiniz. Uyuduğunuz alanda kedi tüyüne maruz kalmak, alerjinizi daha fazla arttırabilir.

Ellerinizi yıkayın

Kedinizi elledikten veya okşadıktan sonra, yüzünüze dokunmadan veya gözlerinizi ovmadan önce ellerinizi sabun ve suyla yıkadığınızdan emin olun.

Hava temizleyicileri kullanın

Hava temizleyicileri, kedi alerjilerinin yanı sıra, toz akarları gibi havada kalabilecek diğer alerjenlere karşı savaşır. Ayrıca kıyafetlerinizde kalan tüyler için de, çamaşır kurutma makineleri iyi bir çözüm olacaktır. Hava temizleyici kullanmak, kedinizle sağlıklı ve mutlu bir yaşam sürmenize yardımcı olabilir.

Banyo konusunda tutarlı olun

Kedinize banyo yaptırmak, kedinizi şık ve temiz tutarken aynı zamanda kepeği de azaltabilir. Her ne kadar kedilerin bazı özel durumlar harici yıkanmasını önermesek de; yoğun kepek döken kedilerde, veteriner hekiminize danışarak uygun bir şampuanla yıkamak alerjiye sebep olan kepekleri azaltacaktır.

Antihistaminik ilaçlar kullanın

Kedi alerjiniz için en iyi antihistamin hakkında mutlaka doktorunuza danışın. Burun akıntısı gibi yaygın semptomlar genellikle oral ilaçlarla tedavi edilebilirken, şişmiş, sulanan gözler sıklıkla göz damlaları ile tedavi edilebilir.

Keditörün Önerisi

Engelli Canlar İçin Villa

21.12.2021

Bursa'nın Osmangazi ilçesinde belediye tarafından 80 engelli kedi için iki villa kuruldu. Soba ...

Kedi Aknesi Nedir?

29.11.2021

Kedi çene aknesi, kedilerde oldukça yaygın bir cilt durumudur. Çene aknesi, bir kerelik bir ...

Karıncalar

29.08.2021

Çalışkanlıklarıyla nam salmış karıncalar, kendilerinin 10 katı ağırlığını nasıl ...

Kediler Alemi

Kedilerde Deri Kepeklenmesi

19.11.2021

Kedilerin özellikle tarama esnasında ortaya çıkan beyaz beyaz kepekleri, onların normalinden ...

Kedilerde Depresyon

02.10.2021

Kediler hassas hayvanlardır. İnsanların ruh hali değişikliklerini bile hissedebilirler ve ...

İkiz Kediler Var mı?

20.07.2021

Kediler ikiz doğabilir ve bu sadece DNA testi ile anlaşılır. Genetik haritalandırma zor ve ...

Kediyle Tilkinin Dostluğu

10.07.2021

Suriye’deki Ernesto Barınağı’nda farklı tür hayvanların bir aradaki uyumu dikkat çekti. ...

Kediniz Hiperaktif Mi?

07.07.2021

Hiperaktif, yerinde duramayan, oyun oynamaktan sıkılmayan çok hareketli bir kediniz mi ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER