Trafik Kazası Geçiren Bir Kediye Nasıl Yaklaşılır?

Trafik Kazası Geçiren Bir Kediye Nasıl Yaklaşılır?

Hepimiz bir aracın çarptığı kediye rastlamışızdır. Şehir içindeki ana ve yan yollarda ya da şehir dışındaki kara yolunda yaşamını yitiren bir kedi ya da köpeği görmek vicdanımızı sızlatan bir durumdur. Peki trafik kazası geçiren bir kediye nasıl yaklaşmalı ve nasıl davranmalıyız?

5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanununun 'Trafik Kazaları' başlıklı 21.maddesi gereğince; “Bir hayvana çarpan ve ona zarar veren sürücü, onu en yakın veteriner hekim ya da tedavi ünitesine götürmek veya götürülmesini sağlamak zorundadır.”

Kaza mağduru kediye ne yapmalıyız?

Trafik kazası geçiren bir kediye yaklaşırken, bulunduğunuz yerde varsa hemen hayvan ambulansını arayın ve yardım çağırın. Akabinde ortamın güvenliğini sağlayın. Sizin ona yardım etmek için yaklaştığını anlamasını sağlayın. İletişim kurulduktan sonra öncelikle solunumunun normal olup olmadığına bakın.

Trafik kazasında kaçan kedi vakası en sık rastlanan durumdur. Can havliyle olay yerinden kaçan ıssız bir yerlere saklanan kediler genelde iç kanamadan hayatlarını kaybetmektedir. Bu nedenle araçla çarpılan kediyi bulmak için harekete geçin.

Kanamalı bir kediye müdahale etmek için üzerine bir battaniye ya da örtü örtünüz. Vücut ısısını dengeli tutun. Özellikle yavru kediler, baş kısmından çok etkilenir ve çene kırıkları olabilir.

Trafik kazası geçiren bir kedinin soluk yolunda bir tıkanma veya kanama olabileceğinden kesinlikle mama yedirmeye, su içirmeye çalışmayın. Kedinin vücudunu ıslatmayın.

Eğer bulunduğunuz yerde hayvan ambulansı yoksa ya da zamanında gelmiyorsa, kaza geçiren yaralı kediyi vakit kaybetmeden bir battaniye yardımıyla veteriner kliniğine yetiştirin.

13/01/2022

Keditörün Önerisi

Kedinize Bunları Yapmayın!

29.08.2021

Kedinizle çok ilgilenmek istiyor, onu çok seviyorsunuz ama bazen doğru olduğunu düşünürken, ...

Kediniz Kaç Yaşında?

20.06.2022

Kedicilerin kedilerinin yaşlarını hesaplamak konusunda kafaları biraz karışık. Kedilerin ...

Kediler Alemi

Kedi Zekası - Alp Akoğlu

21.01.2021

Eğer zekayı “bilgi alma, hatırlama ve sorunlara çözüm bulma” şeklinde tanımlarsak, ...

Van Kedisi & Ankara Kedisi

23.04.2022

Türkiye’nin endemik canlıları olan ve tüm dünya tarafından tanınan Van kedisi ve Ankara ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER