Kedilerin Burnu Neden Islak Olur?

Kedilerin Burnu Neden Islak Olur?

Sağlıklı kedilerin ıslak ve nemli burunları vardır. Sebebi ise burun aynasında sümük salgılayan birçok özel bezin olmasıdır. Bu salgı, hassas cildi en ince tabaka ile kaplayarak nemli hale getirir. Islak burun ve canlı gözler bir kedinin sağlıklı olduğunun göstergesidir. Kuru olması kedim hasta mı sorularını beraberinde getirir.

Minik dostlarımızın burnu ıslak veya nemli ise bu onun sağlıklı olduğunu gösterir. Çünkü burunlarında bulunan birçok özel bez burunlarının ıslak kalmasını sağlar. Kedimiz kuru hissettiğinde, burnunu ıslak tutmak için yalar. Eğer kedimizde hastalık belirtileri ile birlikte burunda kuruluk veya nemlilik görünüyorsa (kusma, ishal, keyifsizlik) bu belirtiler, kedinizin burnunun nasıl hissettiğine bakılmaksızın, veteriner hekiminizden yardım almalısınız.

Kedimin burnu kuru. Hasta mı?

Kedimizin burnu kuruduğunda ona hasta dememiz mümkün değildir. Bazen dış ortam koşulları onun burnunu kurutabilir. Aşırı soğuk, aşırı sıcak havalarda burnu kurur ve bu onun hasta olduğunu göstermez. Bu sebeple onun nasıl hareket ettiği çok önemlidir. Burun kuruluğu ile birlikte bir hastalığı olup olmamasına dikkat etmeliyiz. Kediler hassastırlar ve bir rahatsızlığı olduğunu size belli ederler.

Bunlara Dikkat!

Eğer kedinizin burnunda kurulukla beraber kızarma, şişme, kabuklanma veya akıntı gibi sorunlar görürseniz bazı hastalıkların habercisi olabilir. Bunlara dikkat edin, hemen veteriner hekiminizden yardım isteyin.

Solunum hastalıkları: Solunum hastalıkları hapşırmaya, burun akıntısına ve burun kuruluğuna veya iltihaplanmasına neden olabilir. Bu minik dostlarımız için rahatsız edici bir durumdur.

Cilt hastalıkları: Basit alerjilerden, nadir fakat ciddi Pemphigus Foliaceous'a kadar kediler burun anormalliklerine yol açan cilt problemleri yaşayabilir.

Travma: Minik dostlarımızın her yeri kokladıklarını biliyoruz. Onlar merak eder ve burunlarıyla bu meraklarını giderir. Bu sırada bazı yaralanmalar olabilir. Özellikle sokakta yaşayan dostlarımız, bu tip travmalar ile sıkça karşılaşırlar. Bazen bir böcek ısırığı bazen bir arı sokması veya kokladığı bir şeyin yaralanmaya sebep olması…

Güneş yanığı: Kediler güneşlenmeyi sever, ancak zararlı UV ışınları burnun hassas cildine zarar verebilir. Küçük çapta yanıklar birkaç gün içinde düzelse de, büyük yanıklar büyük sonuçlara sebebiyet verebilir. Cilt kanserine kadar giden tehlikeli güneş yanıklarının belirtisi kızarma, kabuklanma ve şişme olarak bilinir.

Kanser:
Kedimizin hassas burnunu etkileyebilecek kanser çeşitleri vardır. Bir anormallik hissedildiğinde veteriner hekiminden hemen yardım almak birçok kötü sonucun önüne geçebilir. Unutulmamalı ki insanlarda olduğu gibi kedilerde de erken teşhis önemlidir.

Keditörün Önerisi

Kedilerde Depresyon

02.10.2021

Kediler hassas hayvanlardır. İnsanların ruh hali değişikliklerini bile hissedebilirler ve ...

Kedim Neden Su İçmiyor?

10.06.2021

Kedilerin uzun ve sağlıklı bir yaşam sürmeleri için yiyeceğe, suya ve sevgiye ihtiyacı ...

Kediler Alemi

Kedi Kumu Nasıl Bulundu?

17.11.2021

Kediler ve insanlar yüzyıllardır beraber yaşıyor. İkinci dünya savaşı sırasında ...

Köpeklerde Hamilelik

25.10.2021

Köpeklerin hamilelik süresi ortalama 56 ile 70 gün arasında sürmektedir. Bu süre ...

Kedilerde Kulak Bakımı

08.10.2021

Kedilerde kulak temizliği, çoğunlukla düzenli olarak gerçekleştirilmesi zorunlu olmayan bir ...

Kediler Neden Kusar?

19.08.2021

Kediler, vücutları ve ruhları kadar naif ve hassas bir sindirim sistemine de sahiptirler. Sık ...

Kediniz İle Tatil Planı

19.07.2021

Tatile çıkmaya karar verdiniz ancak kedinizle ne yapacağınızı düşünüyorsunuz. Onunla ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER