Kedilerde Kan Grubu

Kedilerde Kan Grubu

Kedilerde tespit edilmiş üç ayrı kan grubu var. Tıpkı insanlarda olduğu gibi A, B, AB, gruplarına ayrılıyorlar. Kedi ırkları, kedilerde kan grubunu belirleyebilmektedir. Bazı safkan kedilerde kan grupları çoğunlukla aynı olmaktadır.

A kan grubu, en yaygın olan kan grubudur. Düşük titrede anti-B antikoru içerir.

B kan grubu, daha az yaygındır. Yüksek titrede Anti-A antikoruna sahiptir.

AB kan grubu, oldukça nadir görülmektedir. A veya B antijenlerine karşı antikor bulunmamaktadır.

Kedilerde üç farklı kan grubu mevcut ve bu kan gruplarının belirlenmesinde ırkları önemli rol oynuyor. Kedilerin çoğunun A grubu olduğu biliniyor fakat İran, British Shorthair ve Himalayan gibi cins kedilerin B kan grubuna sahip olduğu bilinmektedir.

Kedi ırkları, kedilerde kan grubunu belirleyebilmektedir. Örneğin; Siyam kedileri, genellikle A grubu kana sahiptir. British Shorthair – Egzotik Shorthair, Van kedisi ve Ankara kedisi gibi ırklar ise; çoğunlukla B grubundandır. Bengal, Scottish Fold, Sfenks ırkına ait olan kedilerse; nadir görülen AB kan grubuna sahip olabilmektedir.

Tıpkı insanlarda olduğu gibi kedilerinde birbirlerine kan verebilme durumları vardır. Ancak her kan grubu birbirine kan veremez. A ya da B kan grubundan olan kediler, birbirlerine hiçbir şekilde kan veremezler. Bu durumda sonuç, ne yazık ki ölümcül boyutta olabilmektedir. AB kan grubu ise, genel alıcı kan grubudur. AB kan grubundaki kediler, A ve B kan grubundaki kedilerden kan alabilmektedir.

Keditörün Önerisi

Kedilerde Utangaçlık

26.10.2021

Kedinizin yabancılara karşı neden utangaç olduğunu merak ediyorsanız veya korkmuş bir ...

Kedi Kitabevi

06.05.2020

Kedi Kitabevi, kapıdan giren herkesin dikkatini çeken ‘okur dostlar grubu’nun yeni üyesi ...

Kediler Alemi

Engelli Bir Kediyle Yaşam

08.10.2021

Bazı kediler doğuştan, bazıları ise sonradan bir kaza veya travma sonucu meydana gelen ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER