Kediler Hangi Tatları Algılayamaz?

Kediler Hangi Tatları Algılayamaz?

Kediler keskin duyulara sahiptir. İşitmeleri, karanlığa bağlı görme yetenekleri ve son derece hassas koku alma duyuları vardır. Kedilerin tat alma duyusu, diğer bazı canlılara göre daha farklıdır.

Kedinin dili ve gırtlağının bir kısmı doku tepecikleri ya da papilla içerir. Yetişkin bir kedinin her biri 40’tan 40.000e kadar tat alma tomurcuğunu içine alan yaklaşık 250 papillası vardır. Kediler tatlı tadı haricinde ekşi, acı ve tuzlu tatları algılayabilirler. Bu durum bütün kedi cinsleri için geçerlidir. Tüm kedi ırkları tatlı dışında tüm tatları algılayabilmektedir.

Kediler Neden Tatlı Tadını Alamazlar?


Kedilerin tüm lezzetleri anında ayrıştırabilmesine yardımcı olacak dilindeki o geniş tat alma tomurcuklarının çok kör bir özelliği bulunuyor. Kedilerin dillerindeki tat alma tomurcukları içerisinde tatlı tadını alabilmelerini sağlayacak bir bölüm bulunmamaktadır. Kedilerde “T1R2” isimli genin bulunmamasından mütevellit, tatlı tadının anlaşılabilmesini sağlayan “T1R2” ve “T1R3” adındaki alt birimler arasında kalır. Bu nedenle de kediler tarafından tatlı tatlarının anlaşılabilmesi mümkün değildir.

Keditörün Önerisi

Kediler Alemi

Yaban Kedileri Geri Döndü

05.08.2021

Yaban kedileri yüzyıllar sonra Hollanda’ya geri döndü. Avlanma ve orman sayılarının ...

Mestan - Hakan Kutluata

12.02.2021

Merhaba, Bu, Zarife annem! Soğuk bir kış gününde peşine düşen bir köpekten ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER