Kedili Seyahat

Kedili Seyahat

Evcil dostlarımız seyahat etmekten hiç hoşlanmazlar. Genel olarak değişikliği sevmeyen kediler, ortam değiştirmeyi de hiç sevmezler. Yolculuk sırasında ciddi strese girer ve kendilerini güvende hissetmezler. Peki seyahate mecbur kaldıysak onlar için neler yapabiliriz?

En önemlisi bir yere kedimizle seyahat etmek zorundaysak bunu hangi yolla yapacağımızdır. Evcil dostlarımızın en az stresle bu yolculuğu atlatabilmesi için mümkünse araba ile gerektiğinde mola vererek seyahat etmek en doğrusudur. Uçak, kediler için çok yorucu ve strese sokucu bir ulaşım aracı olabilir. Uçak içi yanımızda olan kedimiz basınçtan oldukça fazla etkilenir ve bu korku onu strese sokabilir.

Peki Onlar için Neler Yapabilirsiniz?

Kedinizi seyahat esnasında taşıma çantasından çıkartmamalısınız. Bu onun güvenliği için önemlidir ayrıca bir ev kedisi, dış ortamda strese girebilir. Onunla sakince iletişim kurmaya onu sakinleştirmeye çalışmalısınız. Kedinizle temas kurabilirsiniz. Sizin yanınızda kendini daha güvende hissedecektir ancak rahatsız olursa rahat bırakmalısınız. Arada mola verip hava almasını sağlayabilirsiniz. Camları veya kapıyı açıp ona göstermek onu daha da strese sokabilir. Sık seyahat eden biriyseniz, küçük yaşlarda onu yavaş yavaş seyahate alıştırabilirsiniz. Yakın yerlere götürüp, geri eve dönme güvenini ona verebilirsiniz.

Tüm bunları uygularken, kedinizin kendini güvende ve sakin hissetmesi için veteriner hekimlerin de tavsiye ettiği feromon ürünlerini kullanabilirsiniz. Feliway, kedilerin mutlu olduklarında yüz bölgesinden salgıladıkları ve yüzlerini sürerek çevreye dağıttıkları mutluluk feromonunun doğala özdeş halidir. Kediler bu koku feromonu ile kendilerini rahat ve güvende hissederler. Seyahatten önce taşıma çantasına ve oyuncaklarına sıkacağınız Feliway ile evcil dostunuzun daha rahat bir yolculuk geçirmesini sağlayabilirsiniz.

Keditörün Önerisi

Renge Göre Kedi İsimleri

11.11.2021

Renge göre kedi isimlerini siyah, beyaz ve smokin olarak ayırdık. Bu renkte bir kedi ile ...

Kediler Alemi

Kediler Neden Esner?

21.01.2022

Suratları birbirinden tatlı haldeyken bir anda ağızlarını kocaman açıp esnemeleri, sadece ...

Kedi Ürolojik Sendromu

22.12.2021

Feline Urologic Syndrome (FUS) Kısaca FUS olarak bilinen bu sendrom idrar akıtıcı kanalın ...

Renge Göre Kedi İsimleri

11.11.2021

Renge göre kedi isimlerini siyah, beyaz ve smokin olarak ayırdık. Bu renkte bir kedi ile ...

Kediler Evcil Midir?

24.09.2021

Son genetik ve arkeolojik araştırmalar, ev kedilerinin düşündüğümüzden daha vahşi ...

Kediler İş Başında!

13.05.2021

ABD'nin Chicago şehrindeki fare istilası sorununu çözmek bir hayvan barınağındaki kediler ...

Sadece Sevgi...

02.02.2021

Shafieva Svetlana Nikolaevna Kırgızistan’da yaşayan bir felinolog... Kırgızistan’daki ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER