Kedi Maması Nasıl Seçilir?

Kedi Maması Nasıl Seçilir?

Kedilerin sağlıklı, uzun ömürlü olması için beslenmesi çok önemlidir.Bunun için de en sağlıklı ve onlara en uygun mamaları tercih etmek isteriz. Bu konuda da dikkat etmemiz gereken en önemli şey kedi mamasının içindekilerdir.

Kedi mamaları, çeşitlerine göre farklı içerikler içerir. Ancak mamaların içindekileri incelerken ilk bakmamız gereken şey, temel besin maddesidir. Sağlıklı bir kedi mamasında, kaynağı belli olan etlerin bulunması gerekir. “Et ve yan ürünleri” gibi yüzeysel ibarelerin bulunduğu kedi mamalarında bu kaynak belirgin değildir. Bu da mamanın kaliteli ve besleyici olup olmadığını anlamamızı zorlaştırır.

Kedi maması seçimi yaparken pek çok farklı unsuru bir arada değerlendirmek gerekir.

Kedi maması seçerken dikkat edilmesi gerekenler arasında gelişim ve sağlık açısından en belirleyici unsurlardan birisi de mamanın kedinin yaşına uygun seçilmiş olmasıdır. Kedi maması önerisi alırken mutlaka kedinin yaşını belirtmek ve özel sağlık durumları hakkında bilgi vermek gerekir. Kısırlaştırılmış bir kedinin beslenme şekli yavru, yetişkin ve yaşlı olmasına bağlı olarak değişecektir. Bu nedenle sadece yaşa ya da sadece sağlık durumuna bakmak tek başına yeterli değildir.

Mamaların içinde temel besin maddesi dışında, kedimizin ihtiyacı olan kalsiyum, fosfor ve magnezyum gibi maddeler de bulunur. Bunların oranı da genellikle temel besin maddesinin besin değerlerine ve özelliklerine göre belirlenir. Örneğin balık içerikli mamalara eklenen fosfor desteği, balığın hali hazırda fosfor içeren bir besin olması nedeniyle diğer mamalara göre daha azdır. Toplamdaki fosfor oranın 0,7-1,1 aralığında olması en sağlıklısıdır. Ayrıca protein oranına dikkat etmek de önemlidir. Bu ise kedinizin kilosu, yaşı ve aktivite durumuna göre belirlemeniz gereken bir seçimdir.

Mamaların içinde karbonhidrat bulunur. Kedilerin karbonhidrat tüketimine çoğunlukla ihtiyaç duymamalarından ve karbonhidratın kilo almalarına neden olmasından dolayı, içeriğinde minimum karbonhidrat değerleri olan ya da hiç olmayan mamaların tercih edilmesi daha sağlıklıdır.

Kedi mamalarının içinde kısa sürede bozulmasını engellemek için koruyucu madde bulunur. İçindekiler kısmında BHA, BHT, propil gallat, equitoxin gibi maddeler varsa, bu mama kimyasal içeriklerle korunuyor demektir. Tokoferol, rosemary extract gibi içeriklere rastladığınız mamalar ise doğal korucular içeren mamalardır.

Keditörün Önerisi

Kediler Bizi Seçer Mi?

16.01.2022

Kediler rahat ve özgür olmadıkları ortamda yaşamak istemezler. Bu sebeple kedinizin yanınıza ...

Kaplumbağalar

13.08.2021

Kaplumbağalar sırtındaki kalın kabukla dikkatleri üzerine çeken canlılardır. ...

Kedinizin Kişiliği Hangisi?

13.07.2021

Kedilerde insanlar gibi birbirinden farklı karakterlere sahiptirler. Kişiliklerine göre kediler ...

Birman Kedisi

05.05.2021

Tüm dünyada özellikle Avrupa ülkelerinde herkes tarafından bilinen Birman Kedisi, ilk ...

Kediler Alemi

Kaplumbağalar

13.08.2021

Kaplumbağalar sırtındaki kalın kabukla dikkatleri üzerine çeken canlılardır. ...

Meraklı Şimal - Nuray Erman

15.03.2021

Bu kadın benden ne istiyor anlayamadım bir türlü. Beni aldı ensemden tuttu o hiç sevmediğim ...

Dikkat Kedi Çıkabilir!

18.02.2021

Sivas Belediyesi örnek bir olaya imza atarak, şehrin birçok noktasına ‘Kedi çıkabilir’ ...

İyi Cüceler Cafe

03.07.2020

Kitaplar, oyunlar, oyuncaklar çocukların olduğu kadar bizim de birer parçamız... Bu ...

Jyotish - Ferhan Yüksel

09.05.2020

Bizler, madde ve bilinç boyutlarında yani III. ve IV. Boyutlarda varlığımızı ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER