Kedilerde Yeme Bozuklukları

Kedilerde Yeme Bozuklukları

Kedilerin çoğu yemek yemeyi sever. Özellikle evde yaşayan kedilerin çoğu, sokaktaki kedilere göre daha az enerji kaybettiğinden, fazla kilo problemi yaşamaktadır. Kedilerin yemek yeme bozuklukları onların sağlıkları açısından tehdit oluştururken, sebeplerini ve çözümlerini sizler için derledik.

Aşırı yemek

Kediler aşırı yemeyi bazen alışkanlık haline getirebilirler. Özellikle evde bir başka kedi varsa, yemek bulamama korkusu yaşayabilir ve fazla yiyebilir. Düzenli ve yeteri miktarda mama vermek önemlidir. Siz düzenli ve yeteri miktarda verdiğinizde, gün içinde sizden fazlasını isteyebilir. Eğer her istediğinde vermeye alıştırdıysanız, bu davranıştan acil vazgeçmelisiniz. Çünkü unutmayın ki o sizin verdiğiniz kadarını, sizin belirlediğiniz saatlerde yiyecektir.  Aşırı yemek yemeleri, obezite ve karaciğer hastalığı, diyabet, solunum bozuklukları, fiziksel efordan kaynaklanan ağrı, mide sorunları gibi birçok hastalığa sebep olabilir.

Aşırı hızlı yemek

Bazı kedilerin çiğnemeden mamayı hızlıca yuttuğunu görürüz. Bu bir süre sonra onlarda mide hastalıklarına neden olabilir. Bu soruna çözüm bulmak için kedinizi elinizle yavaş yavaş besleyebilirsiniz. Bunun için avucunuzun içerisinde yer alan kuru mamaları tek tek kedinize vermelisiniz. Ya da kedi ve köpekler için satılan yavaş yedirme kaplarından temin edebilirsiniz.

Az Yemek veya Anoreksiya

Anoreksiya, psikolojik olarak az yeme hastalığıdır. Yetersiz beslenme veya anoreksiya kediler için büyük bir sorun olabilir. Semptomları arasında zayıflık, kilo kaybı, uyuşukluk, depresyon, ishal, kusma yer alır. Eğer sorun psikolojikse, onun stresini ve kaygısını azaltacak girişimler yapmalısınız. Beraber oyun oynamak, zaman geçirmek ona iyi gelecektir. Eğer mamadan dolayı az yiyorsa, alışana kadar eski maması ile karıştırarak verebilirsiniz. Kediler değişiklikten hoşlanmaz. Bunu ona hissettirmeden yavaş yavaş yapmalısınız.

Pika

Pika, pamuktan plastiğe, kayalara ve daha fazlasına kadar yiyecek olmayan şeylerin bile yenmesidir. Boğulmaya, zehirlenmeye ve daha fazlasına neden olabilir. Böyle bir durumda acilen veteriner hekiminize başvurmalısınız.

Koprofaji – Dışkı Yeme

Dışkı yemek köpeklerde daha yaygındır, ancak kedilerde de görülebilir. Dışkı, kedilere zararlı ve hastalık taşıyan bakteri ve parazitler içerir. Dışkı yemeye yol açan bazı tıbbi nedenler de vardır. İştahta artışa neden olan bazı parazitler ve hastalıklar, bir kedinin dışkı da dahil olmak üzere ellerinden geldiği her şeyi yemesine neden olabilir. Diyabet, yetersiz beslenme, vitamin eksikliği veya tiroid hastalığı koprofajiye yol açabilir. Beyin fonksiyonlarını etkileyen nörolojik hastalıklar da dışkı yeme ve diğer garip davranışlara sebep olabilir. Bunun için dışkısını yapar yapmaz kumunu temizlemelisiniz.

Keditörün Önerisi

Manavgat’a Yardım Eli

30.07.2021

Manavgat yangın felaketine seyirci kalamayan Animallia Hayvan Hastanesi ekipleri bölgeye yardım ...

Kediler Alemi

Palyaço Balığı

12.09.2021

Kayıp Balık Nemo'dan tanıdığımız Palyaço balıklarının şaşırtan özellikleri olduğunu ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER