Erkek Kedi Ve Dişi Kedi Arasındaki Farklar

Erkek Kedi Ve Dişi Kedi Arasındaki Farklar

Kediler, cinsiyetlerine göre fiziksel ve psikolojik farklılıklar gösterirler. Cinsiyet, diğer çoğu canlıda olduğu gibi kedilerde de karakter özelliklerini belirler. Bir dişi kedi ile erkek kedi arasındaki fark nedir?

Erkek kedilerin genel özellikleri

Erkek kediler ile dişi kediler arasındaki davranış farkının en önemli sebebi farklı hormon seviyeleridir. Örnek olarak erkek kediler, özellikle kızgınlık dönemlerinde üremek için çok güçlü bir içgüdüsel baskı hissederler. Erkek kediler çoğunlukla üreme içgüdüsüyle hareket eden ve davranışları bu şekilde gelişen canlılardır. 

Kısırlaştırılmamış erkek kediler agresif, enerjik ve oyuncu olurlar. Daha sert oyunlar oynamaktan hoşlanmaları mümkündür. Kısırlaştırılmamış erkek kediler ayrıca evin dışında ya da içinde bir kedi görürse ona yaklaşmak için elinden geleni yapacaktır. Kapıları tırmalama, sürekli miyavlama gibi davranışlar görülmesi olasıdır.

Dişi kedilerin genel özellikleri

Dişi kedilerin hormonları farklı çalışır ve erkek kedilere göre farklı davranışlar sergilerler. Dişi kediler ilgiye daha çok ihtiyaç duyar ve oyun oynamayı, sevilmeyi hayatının merkezi yapar. Çoğu dişi kediler sevilmek için sizin yanınıza gelir.

Kısırlaştırılmamış dişi kediler kızgınlık döneminde daha fazla ilgi ister. Ayrıca normalden daha yüksek sesli şekilde miyavlar ve erkek kedileri çekmeye çalışır. Ayrıca kendisine rakip olarak gördüğü dişi kedileri kendinden uzaklaştırmak ister. Kısırlaştırılmış dişi kediler ise sert oyunlardan hoşlanmaz ve genel olarak daha sakin bir mizaca sahip olurlar. Başka dişi kediler ile aynı bölgeyi paylaşmak onları rahatsız eder.

Erkek kedi ve dişi kedi arasındaki farklılıklar

Bilindiği gibi aynı cins kedilerin erkek olanları dişilere kıyasla daha iridir. Dişi kedilerin hem gövdeleri hem de başları erkek kedilerden daha küçüktür. Ayrıca dişilerin ağırlıkları da erkek kedilerden birkaç kilo kadar az olacaktır. Dolayısıyla erkek kedilerin enerji ihtiyaçları daha çok olduğundan erkekler, dişilerden fazla mama tüketir. Bu da erkek kedilerin daha hareketli olabileceğini gösterir. Ama bu türe göre de değişir.

Mırıldanma ve miyavlama dişi kedilerde erkeklere kıyasla daha yüksek tonda ve daha sıktır. Dişi kediler, sahiplerine düşkün oldukları için onlardan beklentileri de fazladır. Bu talepleri dişilerin miyavlama oranını artıran bir etkendir.

Anatomileri gereği dişi kediler ile erkek kedilerin kısırlaştırma operasyonları değişiklik gösterir. Erkeklerde kısırlaştırma operasyonu daha kolayken dişilerde bu ameliyat oldukça zordur. Dolayısıyla dişi kediler ameliyattan sonra erkek kedilere göre daha büyük bir travma ile karşı karşıya gelirler. Dişi kedilerin kısırlaştırma operasyonundan sonraki süreçte daha sakin olmaları da buna bağlıdır.

Kısırlaştırılmamış hayvanlar için dişi ve erkek kedi arasındaki gerçek fark, çiftleşme döneminde görülebilir. Aslında erkek kedi, kızgınlık döneminde özellikle geceleri evden kaçma eğilimindedir ve genellikle birkaç günlüğüne uzaklaşır. Bu tür davranış onun sağlığını ve hayatını riske atabilir. Diğer kedilerle birkaç kez kavga ettikten sonra gece gezilerinden sık sık hırpalanmış bir şekilde geri dönecektir. Ayrıca çiftleşme döneminde tüm ev için çok hoş olmayan kokular salgılar.

Çiftleşme döneminde dişi kedi evden nadiren kaçar, ancak bir erkeği evine çekmek için çok huzursuz ve hiperaktif hale gelir. Yılda iki kez kızgınlık dönemine girer, özellikle geceleri gürültülü ve heyecanlı hale gelir. Dişi kedi bile evde koku salgılayabilir.

Keditörün Önerisi

Kedi Öpücüğü Nedir?

09.01.2022

Deneysel çalışmalar, kedilerin sevgi dolu ve yavaş göz kırpmalarının gerçekten de insan ...

Engelli Canlar İçin Villa

21.12.2021

Bursa'nın Osmangazi ilçesinde belediye tarafından 80 engelli kedi için iki villa kuruldu. Soba ...

Smokin Kediler

16.11.2021

Smokin kediler siyah ve beyaz karışımda tüy rengine sahiptir. Aynı zamanda hırs ve ...

Kedi

04.11.2021

Çoğu memeli canlılar gibi insanlar ve kediler temelde aynı organlara sahiptir. Ancak elbette ...

Kediler Alemi

Sarman Kediler

06.11.2021

Tüm sarman kediler tekir ve erkek midir? Sarman kediler hakkında merak edilen tüm soruları ...

Kedi Korkusu Nasıl Yenilir?

17.09.2021

Kedi görünce çığlık atma hatta masaların üzerine çıkmaya kadar varan abartı davranış ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER