Almanya’da Evcil Hayvanını Terk Edene 25 Bin Euro Para Cezası

Almanya’da Evcil Hayvanını Terk Edene 25 Bin Euro Para Cezası

Almanya’da sokakta başıboş gezen hayvanların toplanmasından ve bakımından yerel yönetimler sorumlu. Buralarda evcil hayvan beslenmenin, ihlal durumda hapisle sonuçlanabilecek cezaları öngören katı kuralları bulunuyor.

Evde hayvan besleyenler vergi vermek, belli türler için eğitim almak zorunda. Almanya’da hayvan hakları, “Havyan Koruma Yasası” ile teminat altında. Yasada hayvanlara nasıl davranılacağı, ne şekilde barındırılacağı ve acil durumlarda neler yapılması gerektiği düzenleniyor.

Yasaya göre sahiplerin, hayvanlarını herhangi bir sebepten sokağa bırakması yasak.Buna aykırı davrananlara 25 bin euroya kadar para cezası, hayvana eziyet edilmesi ya da öldürülmesi durumunda 3 yıla kadar hapis cezası veriliyor. Bu sert yasalara rağmen Alman basınında özellikle tatil döneminden önce önemli bölümünü köpeklerin oluşturduğu çok sayıda hayvan parklara ve sokaklara bırakılarak terk ediliyor. Polis çoğu zaman bu hayvanların sahiplerini bulamıyor. Ülkede sokağa bırakılan sahipsiz hayvanlar konusunda “Hayvanları Koruma Birliği” ve çeşitli dernekler çalışmalar yürütüyor.

Almanya’da evcil köpek besleyenler 72 ila 186 euro arasında köpek vergisi ödemek zorunda. Eğer köpek “tehlikeli” köpek türü arasında yer alıyorsa bu vergi daha da yükselebiliyor.Birçok eyalette belirli yerlerde ve sokaklarda köpeğe tasma takma zorunluluğu bulunuyor.Yasalara göre, “tehlikeli tür ve dövüş köpeği” olarak belirlenenler için de dışarıda gezdirilmesi durumda ağızlık takılması mecburi.

Eyaletler arasında farklılıklar olsa da genel olarak sahipsiz hayvanlar, kamu güvenliği veya düzeni için tehlike oluşturuyorsa bundan yerel yönetimler sorumlu. Bu durumda yerel yönetim tedbir almak, hayvanın barınma maliyetini karşılamak zorunda.

Keditörün Önerisi

Meraklı Şimal - Nuray Erman

15.03.2021

Bu kadın benden ne istiyor anlayamadım bir türlü. Beni aldı ensemden tuttu o hiç sevmediğim ...

Kediler Alemi

Kedimin Kilosu Normal Mi?

24.12.2021

Kedim çok zayıf yada çok kilolu, ideal kilosu ne olmalı? Dediğinizi duyar gibiyiz. Kediciler ...

Kedilerin Burnu Neden Akar?

16.12.2021

Kediler bizler gibi konuşamadıkları için sağlık durumları konusunda bilgi sahibi olabilmenin ...

Kedi

04.11.2021

Çoğu memeli canlılar gibi insanlar ve kediler temelde aynı organlara sahiptir. Ancak elbette ...

Kedilerin Tüy Bakımı

31.08.2021

Kedinizin tüylerinin bakımını düzenli yapmak oldukça önemlidir. Peki kedilerin tüy bakımı ...

Kış ve Kedi - Ahmet Özcan

01.03.2021

Bu hafta sonu da beklenen kar yağmadı. Kararsız bir hava. Kar yağıp yağmamakta kararsız. Ben ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER